bitka za TVCG

Beograd Jul 4, 1997

Crna Gora - ko ce zagospodariti drzavnim medijima

BORBA ZA EKRAN

Ostavka glavnog urednika drzavne televizije nikako ne znaci da je politicka grupacija koju predvodi Momir Bulatovic izgubila uticaj u tome mediju.

tekst: Nakon visemjesecnog odmjeravanja snaga u vrhu vladajuce partije i u drzavnom vrhu Crne Gore, prije koji dan pala je i prva znacajna ostavka iz grupacije koja drzi stranu Momiru Bulatovicu i njegovoj politickoj filozofiji. Glavni urednik TV Crne Gore Vladislav Asanin, pritijesnjen vecinom u Upravnom odboru te kuce, morao je napustiti visoku funkciju. Njegovom odlasku prethodila je zestoka "artiljerijska priprema" u Skupstini Crne Gore, gdje su se u jednom momentu u ocjeni proslogodisnjih i ovogodisnjih TV ostvarenja na istom talasu nasli i opozicija i poslanici DPS-a koji podrzavaju premijera Djukanovica i predsjednika Skupstine Svetozara Marovica. Glavni urednik Televizije, po tumacenju Republickog sekretarijata za informisanje, ogrijesio se o Zakon posto je objavio saopstenje nepostojece organizacije DPS-a u Kolasinu. Tome je pridodato i ocigledno favorizovanje Momira Bulatovica u televizijskom dnevniku. Njegovo nedavno izlaganje u Skupstini, u tv izvjestaju preneseno je integralno, citavih 27 minuta, dok su svi ostali govornici, medju njima i sedam ministara utrpani u citava 2 minuta bez ijednog tonskog inserta. Osim toga sto Asaninova ostavka nesumnjivo predstavlja vadjenje ugaonog kamena iz TV tvrdjave, ona je prilicno pouzdan indikator trenutnog odnosa snaga suceljenih frakcija u Demokratskoj partiji socijalista Crne Gore.

Ta ostavka je veoma tesko iznudjena jer je urednika Asanina, koji nije bio novinar vec cista transmisija i partijski povjerenik - branio jedan od najpouzdanijih i najtvrdjih ljudi predsjednika Bulatovica, sef Upravnog odbora RTV CG Predrag Bulatovic. Nije odbranio svog glavnog urednika, sto ne znaci da je druga "reformska struja", koja podrzava premijera Djukanovica, tom ostavkom automatski preuzela TV Bastilju. Konacan epilog ce se znato tek posto bude izabran novi urednik Televizije, sto bi prema obecanjimka Upravnog odbora trebalo ocekivati vrlo brzo. Neki najnoviji dogadjaji u toj kuci ukazuju na to da bi se u borbu za ekran i mikrofone mogli umijesati i sami novinari, spikeri, inzenjeri - dakle,u zaposleni u toj medijskoj kuci.

Tako je krajem marta ove godine 20-ak novinara Radio televizije Crne Gore trazilo koriscenje vise agencijskih izvora informisanja, ukazujuci da je nedovoljna sadasnja jedina ponuda - Tanjug, drzavna agencija koja protezira i opsluzuje samo vladajuc}i srbijanski politicki establisment. Ovih dana nezadovoljstvo uredjivackom politikom i djeljenjem Upravnog odbora u RTV CG rezultiralo je velikom peticijom sa preko stotinu potpisa zaposlenih: "Ovakav radio i TV program i njegovi kreatori ne mogu biti logistika reformskim procesima niti otvaranju Crne Gore prema svijetu. Mi zelimo, kaze se dalje u peticiji, da se mediji okrenu drzavnom interesu, a ne da servilno godinama provode partijski statut." Potpisnici pomenute peticije obratili su se predsjednicima Republike, Vlade i Skupstine Crne Gore. Duh iz boce je izasao, pa ga vise nijesu mogli ukrotiti ni pritisci pojedinih rukovodilaca u Radio televiziji, koji su cak od nekih radnika zahtijevali i da demantuju svoje potpisa. Pokazavsi interesovanje za nastojanje novinara da se nesto u profesionalnom i stvaralackom smislu promijeni u Radio televiziji Crne Gore, inicijatore konkretizovanog nezadovoljstva sadasnjim stanjem primio je i u njihovim zahtjevima podrzao crnogorski premijer Djukanovic.

"Mi smatramo, kaze dugogodisnji urednik Radija Crne Gore Slavko Djurdjic, da jedino dolaskom progesionalnih o objektivnih novinara na celo nase kuce moze doci do otvaranja medija i oni tek tada mogu doprinijeti reformama crnogorskog drustva. Lose bi bilo ako bi mjesto Asananina dosao neki novi psartijski aparatcik koji je, eto, blizi Milu nego Momiru". Par dana docnije negativno misljenje znatnog dijela zaposlenih u RTV CG o programu njihove kuce, podijelio je i sam premijer Djukanovic. On je na jendoj studentskoj tribini u Podgorici bez ikakvog okolisanja izjavio da su sve protekle godine drzavni mediji favorizovali vladajucu stranku.

No, prava bitka za Televiziju i Radio u Crnoj Gori, sve su prilike, tek je pocela i tu jednostavno na duzi rok ne moze biti nikakvih kompromisa ni nagodbi. Ako i ovoga puta u procijep izmedju dvije zavadjene politicke grupacije sklizne profesija, onda ce se svim personalnim promjenama obezbijediti samo novi gospodari koji ce kao i njihovi prethodnici neminovno pribjeci propisivanju istine. Nova htjenja i naznake, kad je rijec o javnom informisanju u Crnoj Gori, mogli bi se ipak nazreti ovih dana kada Upravni odbor Radio Televizije Crne Gore bude odredio vrsioca duznnosti glavnog urednika crnogorske Televizije.

AIM Radovan Miljanic