HRONIKA NAJAVLJENOG PORAZA
Napokon je resena albanska izborna enigma, plebiscitarnim izborom socijalista ili tacnije rusilackim porazom demokrate Sali Berishe. Posle zavrsetka prve runde izbora, prema jos nezvanicnim rezultatima, socijalisti iz opozicije dobili su 73 od 115 mesta u buducem parlamentu, nasuprot samo sedam mesta koliko su dobile demokrate. Jos uvek je nejasan rezultat u nekim izbornim zonama, dok ce se na oko 20 ostalih zona odvijati i drugi krug izbora. Takoreci sve istorijske figure demokrata dozivele su poraz.
Medjutim, vise nego rezultat, pravo iznenadjenje albanskih izbora bio je neuobicajani mir u kojoj su se oni odvijali, posle veoma ostre i dramaticne izborne kampanje. Uprkos odredjenom broju incidenata, strani posmatraci su obavestili o veoma mirnom izbornom danu. Izlazeci na glasanje, mozda oko 70 odsto biraca, kalasnjikove su ostavili kod kuce te je bilo samo nekoliko tragicnih epizoda, od kojih je najteza bila ubistvo predsednika izborne komisije u Fieri. Predstavnica evropske trojke, zaduzena za pracenje albanskih izbora, Katerine La Lymier, smatra da u izbori "prihvatljivi i prikladni".
Brze nego sto se ocekivalo i veoma mirno, predsednik Sali Berisha je priznao poraz svoje partije i nagovestio je da ce dati ostavku. Zahtev za Berishinom ostavkom bio je glavni zahtev naoruzanih pobunjenika na jugu Albanije, od kada je marta meseca izbio revolt. Albanski vodja je odbio da se udalji pod pritiskom oruzja i narodnog protesta, ali je obecao da ce dati ostavku ako njegova partija bude izgubila na izborima. U jednoj televizijskoj poruci, predsednik je izjavio da ce se "glas i verdikt u potpunosti uvaziti, jednako kao sto ce bez dvoumljenja stajati iza njegovih ranijih izjava", reci su iza kojih stoji i njegova brza ostavka.
U zemlji se oseca svojevrstan pad tenzija, ali su strah i nesigurnost jos uvek prisutni. Vecina radnji u glavom gradu je jos uvek zatvoreno, dok je kretanje na ulicama retko. Vest o mogucoj ostavci Berishe, docekano je pucnjevima u vazduh u glavnom gradu i sa festivalom kalasnjikova u Valoni, glavnom gradu pobunjenika. Ali, cini se da je najgore proslo. Rezultat izbora je prihvacen lakse nego sto se ocekivalo i iritirani militanti su odustali od konfrotacija. U nedelju uvece, Ministarstvo unutrasnjih poslova je zabranilo manifestacije partija, kako proslavljanje pobednika tako i proteste gubitnika, u nastojanjima da se izbegnu moguci incidenti.
Analiticari u Tirani se pridruzuju misljenju da je nedeljno glasanje u Albaniji predstavljalo glas protesta ili bolje reci, vise svojevrstan referendum o politickoj sudbini predsednika Berishe, nego sto je to bio izbor izmedju alternativa. Veca podrska, od oko dve trecine glasova u prilog socijalista, za njih su izrazeni protesti protiv Berishe i njegove partije. Osim tradicionalnih socijalistickih biraca, u socijalisticki izborni tabor, sada su pristupili
i razocarani iz redova demokrata, revoltirani gubitkom novca u piramidalnim shemama, a mozda i vecito neopredeljeni glasaci.
Nedeljni izbori su jasno dokazali da je Berishin rezim izgubio podrsku ne samo na pobunjenom jugu, vec i ostalim delovima zemlje. Osim na jugu, demokrate su dozivele poraz i u Tirani, cak i na severu. Shema podele sever - jug ispalo je da je vestacka i nerealisticna. Medjutim, mozda su najveci udarac demokrate dobile u Tirani, gde u prvoj rundi nisu uspeli da dobiju ni u jednoj zoni. Cinjenica da se izborno balansiranje nije odredilo na pobunjenom jugu, gde demokratama nije dozvoljeno da vode kampanju, ni jedan jedini dan, cini se da je bio odredjujuci u mirnom i bez otpora prihvatanju poraza od strane Berishe.
Socijalisti nastavljaju da slave svoju pobedu, koja u stvari izgleda jezovita i za njih same. Posle odlaska Berishe, oni ce preuzeti na sebe upravljanje jednom zemljom koja je u anarhiji, da opet postave na noge razrusenu drzavu, da razoruzaju citav jedan naoruzan narod cak, kako su i obecali, da kompenziraju izgubljeni novac u piramidalnim shemama. Ono sto danas izgleda kao njihov najjaci adut, cifra od dve trecine, sutra se moze pretvoriti u njihov najveci problem. I ako tradicionalni socijalisticki biraci budu spremni da trpe, revoltirani i privremeno razocarani mogu ispasti nestrpljivim.
Socijalisti su obecali da ce vladati zajedno sa Gjinushijevim socijaldemokrata i Cekinim liberalima. Politicki sporazum potpisan dva dana pred izbore, predvidja zajednicko vladanje, bezstrasnu ulogu za predsednika, nezavisnost sudske vlasti kao i jednu evropsku politiku Albanije. Socijalisti i njihovi saveznici ce se isto tako spremiti da poboljsaju odnose sa SAD, odnose koji su se pokvarili poslednjih meseci Berishinog vladanja.
U stvari, koalicija socijalista sa drugima izgleda nepotrebna u uslovima kada su oni dobili vise mesta nego sto predstavlja dovoljna parlamentarna vecina. Medjutim, zajednicko vladanje, ovde se gleda kao prvi korak jedne nove istorijske etape u albanskoj politici. Prema Paktu o buducnosti Albanije, potisanom pred izbore u Rimu, uz posredovanje zajednice Sant Egidio, opozicija ce imati vazne parlamentarne pozicije, kao i Drzavnu kontrolu. Politicki suzivot diktira i jedna druga cinjenica, tj. dok ce socijalisti kontrolisati centralnu vlast, demokrate ce pod svojom kontrolom u istoj meri imati lokalnu vlast. "Albanija treba da se gradi zajednicki", izjavio je socijalisticki lider Nano na prvoj Konferenciji za stampu posle izbora.
Jos je nejasno ko ce biti novi premijer Albanije, ali je jos nejasnije ko ce zameniti Berishu, kada on bude otisao. Bilo je dosta spekulacija o tome da bi socijalisti vise voleli da na celu vladinog kabineta ostane Fino, poznat kao pragmaticar i moderiran politicar. Medjutim, Nano nije iskljucio ni mogucnost da on sam preuzme tu "odgovornost". Jos je enigmaticnije pitanje buduceg predsednika, kojeg socijalisti vide kao slabu nadstranacku figuru. Za ostvarenje svega ovoga oni ce imati i zakonsku mogucnost, jer sa dve trecine u Parlamentu, oni ce brzo i bez mnogo protivljenja usvojiti novi Ustav.
Albanski politicki spektar se izvrnuo, ali on je doziveo i esencijalne promene. Alternative centra ili udruzene desnice dozivele su neuspeh, ne mogavsi da privuku sebi takoreci nikoga, usled gigantske erozije demokrata. Ni udruzena desnica, ni partija grcke manjine, a niti ostale manje partije nisu mogle da pridobiju uticajniju ulogu u crno belom spektru albanske politicke scene.
I zacudo, drugacije nego sto se ocekivalo, najostrije debate u Tirani se vode u vezi sa Referendumom o obliku vladavine, koji se odvijao istoga dana kada i opsti izbori. Sledbenici monarhije pretenduju na istorijsku pobedu skoro istim ciframa kojim su socijalisti dobili na opstim izborima. Medjutim, ni jedan zvanicni izvor ne potvrdjuje njihovu pobedu, cak cifre koje se daju ne prelaze 20 odsto. Monarhisti su protestovali zbog sirokih manipulacija, sto se cini malo verovatnim. Ako bi ispalo kako oni kazu, imali bi smo pravi izborni paradoks, jer iznad 60 odsto biraca bi glasalo istovremeno za socijaliste i za kralja. Kategorici iskljucujuci pobedu monarhije, Nano je izjavio da "cemo ispratiti na aerodromu "Rinas" kralja Leku i docekacemo gradjanina Leku". U sedistu demokrata opaza se zelja da se aplaudira eventualnom pozitivnom rezultatu Referenduma za monarhiju, u ocajnoj nadi da ne gledaju celu buducu vlast u rukama socijalista.
Jedan list u Tirani pisao je da tri miliona Albanaca sada ceka kako ce se resiti "ukrstenica" Berisha. U stvari, cini se da je Berisha sam dao resenje, ponavljajuci obecanje da ce on otici. I kada bi Berisha zeleo da ostane, opozicija koja kontrolise dve trecine u Parlamentu, smenila bi ga posredstvom paralementarne procedure. Medjutim, normalno je da ce se Berisha udaljiti posle zavrsetka druge runde izbora, posle davanja mandata pobedniku i konstituisanja buduceg parlamenta, koji bi prihvatio njegovu ostavku i izabrao drugog predsednika. Ostaje da se vidi njegovo politicko ponasanje u narednim nedeljama i posebno komuniciranje sa njegovim pobednickim rivalom Nanom, sa kojim se uopste nije susreo posle njegovog izlaska iz zatvora.
Jaki albanski lider ce preuzeti na sebe odgovornost da sada vodi albansku opoziciju, koja je sada zbunjena i preplovljena. Berisha ce morati da ujedini jednu uzdrmanu partiju, mozda da nadvalada i eventualnu pobunu unutar same njegove partije.
Zajedno sa Albancima u ponedeljak, posle izbora, sa olaksanjem su disale i evropske kancelarije, koje su pozurile da pozdrave nacin odvijanja izbora, ali sa rezervom da cestitaju pobednicima, verovatno da ne bi podsticali tenzije i mnoge nesporazume medju albanskim politicarima. Italijanski premijer Prodi, zemlje koja vodi multinacionalne snage mira od 7 000 trupa, izbore smatra istorijskim momentom, koji je uspesno prebrodjen. I reakcije iz Vasingtona, Atine i Bona bile su brze i pozitivne. U medjuvremenu, bivsi austrijski kancelar Vranicki, u utorak je sedmi put sleteo u Tiranu, cini se da bi pregovarao o mirnom transferu vlasti u zemlji gde to i nije bas tradicija.
AIM Tirana Remzi LANI