BULATOVIC PONOVO NADGLASAO DjUKANOVICA

Podgorica Jun 25, 1997

Glavni odbor DPS-a podrzao kandidaturu Milosevica

Prvo je Momir Bulatovic, krajem marta, trazio od Glavnog odbora svoje partije da se izjasni po pitanju Jugoslavije "bez alternative". Apsolutna
vecina bila je ZA. Onda je, popularni brkica smislio Savjet za kontrolu rada tajne policije - GO je jednoglasno izglasao "ZA". Potom, je predsjednik vladajuce stranke podnio zahtjev za rekonstrukciju Vlade - vecina je, opet, digla ruke "ZA". Onda je na red dosao Milosevic - njih 56 (od 97 mogucih), na celu sa predsjednikom Bulatovicem, bezuslovno je bilo je "ZA". Djukanovicevoj struji ostala je jedino kao utjeha to sto su odbranili zabljacki Ustav, mada je sada sasvim jasno da je to bila samo varka Milosevica kako bi svom namjesniku olaksao da progura jedino vaznu stvar - njegovu inauguraciju za sefa zajednicke im drzave. Premijeru i predsjedniku Skupstine, takodje, ostaje kao satisfakcija i redovno izlazenje beogardske zute stampe u kojoj svakodnevno mogu da citaju kako svojom vecinom u Glavnom odboru pobjedjuju Bulatovica - i, kako, samo zbog bolecivosti ne zele da ga smijene.

Da stvar po takozvanu reformsku struju u DPS-u bude jos gora, ona je nadglasana ne po pitanju za i protiv Miloseviceve kandidature, vec - za bezuslovnu podrsku lideru SPS-a ili "samo" za uslovnu, u smislu da on, kako su predlagali Djukanovic i Marovic, pravovremeno predoci program. Medjutim, ni ta diplomatska i i umivena verzija ako ne odbijanja a ono bar nerviranja Milosevica, bila je pretvrda za usi i senzibilitet vecine clanova najviseg organa vladajuce stranke. Nakon objelodanjivanja ishoda sa velikim zanimanjem ocekivane sjednice Glavnog odbora, demokratska javnost u Crnoj Gori, ali i u Srbiji, bila je zatecena, jer je, najvise pod utiskom nezasnovanog pisanja privatnih beogradskih dnevnika, ocekivala sasvim drugaciji rezultat. Odbijanje ustavnih promjena za sta je glasao cak i predsjednik Bulatovic bilo je unaprijed poznata stvar, dok se u povodu Miloseviceve kandidature, najavljivan ako ne bojkot a ono bar pomenuta podrska uz uslov da prvo predoci program rada.

Crnogorska demokratska opozicija, koja je izgleda vec pomislila da se cudo desilo, i da su depeesovci odbili Milosevica, nekako je najvise razocarana. Njeni lideri sada rezignirano komentarisu da bezuslovna podrska kandidaturi Milosevica pokazuje kako u DPS ne postoje nikakve reformske snage i kako su price o njima jos jedna podvala vladajucih socijalista. Oni umjereniji, pokusavaju da spasu stvar tako sto bi odlucivanje o podrsci Milosevicu prebacili sa Glavnog odbora DPS na crnogorski Parlament. Uoci proteklog vikenda opozicija je podnijela Parlamentu Rezoluciju kojom se trazi hitna rasprava i odbacivanje kandidature Slobodana Milosevica za predsjednika SRJ. Skupstina je danas trebala da nastavi redovno zasijedanje, ali je ono zbog lomova u vladajucoj stranci odlozeno za slijedeci utorak. Time se i mogucnost rasprave o pomeutoj Rezoluciji odlaze za najmanje nedjelju dana, mada je danas iz Narodne sloge stigao jos jedan poziv predsjedniku Parlamenta Marovicu da hitno sazove Skupstinu i stavi na raspravu njihovu Rezoluciju.

Takav zahtjev, opozicija potkrepljuje "opstenarodnim raspolozenjem" u Crnoj Gori koje nije naklonjeno Milosevicu. Citiraju se i saopstenja i stavovi brojnih organizacija, studentskih, nevladinih, kako bi se zakljucilo da DPS nema pravo da, protivno volji naroda, podrzava svog rodonacelnika Milosevica. Zanimljivo je da ovakva pozivanja prvaka opozicije na negativne stavove javnog mnenja spram lika i djela do juce neprikosnovenog vozda, potvrdjuju i ispitivanja koja su provele pojedine specijalizovane agencije. Na jednom reprezentativnom uzorku koji je na podrusju citave Crne Gore radila podgoricka agencija "Damar", na pitanje da li ste za SLobodana Milosevica kao buduceg predsjednika SRJ, ogromna vecina od 64.4 izjasnila se sa NE, dok je samo 21.2 uzvratilo sa DA. Zanimljiva je i struktura ispitanika - Milosevica podrzavaju uglavnom stariji od 60 godina i oni sa nizom strucnom spremom, dok ga osporavaju oni od 18 do 50 godina, i uglavnom visokoobrazovani gradjani.

Ali, sta to vrijedi kada je Glavni odbor DPS bio nepokolebljiv. Otuda, tesko je vjerovati u mogucnost naknadnog predomisljanja Crnogoraca i nadglasavanja odluke Glavnog odbora skupstinskom Rezolucijom kojom bi se, u konacnom, uskratila podrska kandidatu SPS. Ovo tim prije sto u zakljuccima sa sjednice rukovodstva vladajuce stranke stoji kako DPS "preko svojih predstavnika u Vijecu gradjana i Vijecu republika savezne Skupstine, treba da obezbijedi punu podrsku predlogu Socijalisticke partije".

Ali, ne treba, s obzirom na haos koji potresa vladajucu stranku, unaprijed odbaciti ni tu, zasad samo teoretsku mogucnost. Sa jos vise rezervi treba prihvatiti i depeesovsko odbijanje ustavnih promjena, makar ono bilo i jednoglasno. Naime, ako SPS pokrene proceduru za mijenjanje Usttava SRJ bez obzira na stav DPS, sto ce prema najavama iz Beograda i uciniti, onda je vrlo lako moguce da kupovinom sedam glasova crnogorskih poslanika u Vijecu republika savezne skupstine obezbijedi prodju za neposredno biranje Milosevica. U prilog tome govore i informacije sa Glavnog odbora DPS gdje je premijer Djukanovic trazio da se savezni poslanici DPS obavezu da glasaju protiv ustavnih promjena. Taj prijedlog, medjutim, nije prosao. Analize ovdasnjih poznavalaca strukture DPS poslanickog Kluba u Beogradu, vec pokazuju da bi Milosevic vrlo lako mogao prikupiti nedostajuci broj glasova kod svojih obozavalaca u crnogorskim klupama saveznog parlamenta.

Galimatijas je ocito potpun - u DPS-u se ne zna ni ko je s kim, ni ko ce koga, ni ko je zasta, ni ko je za koga. Zato, sve ce, pa i ovaj odnos prema saveznoj drzavi, SPS-u, Milosevicu, zavisiti od epiloga aktuelnog sukoba u vrhu crnogorskih socijalista. 11.jula kada ovaj isti Glavni odbor DPS treba da istakne svog predsjednickog kandidata, znace se i ko je preuzeo primat na crnogorskoj politickoj sceni - predsjednik Bulatovic, ili, tandem potpredsjednika DPS-a, Djukanovic i Marovic. Kako vrijeme odmice sve se iluzornijim cine pokusaji takozvanih reformatora da svoju partiju izvuku iz blata ideoloske ostrascenosti i jednoumlja. Ne zna se u stvari sta je Djukanovicu veca zabluda - da li to upinjanje da spasi DPS od raspada na dvije ili vise partija, ili nadanje da ce pobjedom reformskog kursa u Crnoj gori, reformisati ne samo partiju vec i drugu federalnu clanicu, Srbiju! Sa Milosevicem ili bez njega, a sa ogromnim politickim i ekonomskim problemima koje vuce bratska republika, Djukanovicevo jugoslovenstvo djeluje utopisticnije nego li srpstvo kralja Nikole, posljednjeg crnogorskog monarha. U svakom slucaju aktuelni crnogorski premijer bi, po tom pitanju, iz Nikolinog slucaja mogao, ako nista, izvuci neke pouke.

Marko VUKOVIC AIM Podgorica