RASKOL MEDjU LIBERALIMA

Zagreb Jun 24, 1997

AIM, ZAGREB, 24.6.1997. Mislim da takvo ponasanje izlazi izvan okvira koji mogu biti komentirani pristojnim rijecnikom, pa radije necu nista reci - izjavio je za Feral Tribune jedan od najistaknutijih clanova Hrvatske socijalno-liberalne stranke, Bozo Kovacevic, u osvrtu na posljednja zbivanja u HSLS-u. Suzdrzani gnjev s jakom dozom rezignacije odnosi se na najnovije priblizavanje HSLS-a vladajucem HDZ-u, koje je zapocelo proljetos uoci lokalnih i regionalnih izbora, a poraz celnika HSLS-a Vlade Gotovca na nedavnim predsjednickim izborima dao mu je novo ubrzanje.

Samo tri dana poslije toga, vodstvo HSLS-a u Zagrebu objavilo je da je potpisalo "Pismo namjere" o suradnji s gradskom organizacijom HDZ-a. Rijec je o "dokumentu" sa svega dvije recenice, u kojima se kaze da ce liberalima pripasti mjesta zamjenika gradonacelnika i procelnika Ureda za gospodarstvo. Istog dana gradska Skupstina, u kojoj je HDZ stekao minimalnu vecinu tek poslije lokalnih izbora, vrbovanjem dvojice vijecnika HSS-a, izabrala je na prvu funkciju celnicu zagrebackih liberala Doricu Nikolic, a na drugu clana gradskog rukovodstva stranke Darinku Orel. To je odmah izazvalo buru reagiranja u stranci, ali se Nikolicka pozivala na odluku o suradnji s HDZ-om koju je velikom vecinom izglasalo gradsko rukovodstvo HSLS-a, te uz to dometnula da se s time slozio i predsjednik stranke Vlado Gotovac.

Gotovac je to potvrdio, ali je dodao da nije bio informiran o kakvoj se suradnji zapravo radi, a kada je shvatio da nije rijec o nikakvoj "tehnickoj" suradnji i da ostale opozicijske stranke u gradskoj Skupstini nisu suglasne s time, odmah je, vec poslije minut-dva, povukao suglasnost. Ovo seprtljavo objasnjenje stavilo je zacin karikaturalnosti u ovu pricu, ali se ona nastavila, a pogotovo bi tako mogla zavrsiti, kao politicki triler, jedan od brojnih koji se u posljednje vrijeme "igraju" na uzburkanoj opozicijskoj sceni. Vlado Gotovac optuzio je Nikolicku da ga je obmanula i pozvao je da povuce odluku o suradnji s HDZ-om, a kada je ona to odbila suspendirao je zagrebacko rukovodstvo HSLS-a, najavljujuci i mogucnost da renegati budu iskljuceni iz stranke.

Istodobno, medjutim, i oko Gotovca se poceo stezati krug, jer je njegov glavni stranacki oponent Drazen Budisa sazvao sjednicu Velikog vijeca kojem predsjeda, na kojemu bi mogla biti donesena i odluka o sazivanju izvanrednog stranackog Sabora. Iako to nitko nije sluzbeno potvrdio, vjeruje se da bi cilj toga bio smjeniti Gotovca, tako da bi se na celno mjesto opet vratio Budisa, koji se morao povuci poslije jednog prijasnjeg izbornog neuspjeha HSLS-a (djelomicni parlamentarni izbori u jesen 1995.). Kako je ocito da su Gotovcu poispadali iz ruku mnogi konci prvog covjeka stranke, na prvi pogled izgleda da ce zrvanj sto ga je pokrenuo Budisa gotovo sigurno zavrsiti novom smjenom u stranackom vrhu.

No, Gotovac je u posljednje vrijeme pokazao da ako i ne vlada bas svim polugama politickog zanata, ima vise zilavosti i "dispeta" nego sto se mislilo, i najavio je da mu ne pada na pamet povuci se pred, gotovo je eksplicitno kazao, gorima od sebe. Na ruku mu ide i sto odnos snaga medju posvadjanim frakcijama nije do kraja jasan i nitko tocno ne zna gdje je povucena granica medju njima. Zato nije sigurno da ce Budisa dobiti podrsku Velikog vijeca, a cuje se da ni njegovi pocetni pokusaji da skupi potreban broj potpisa clanova stranke za sazivanje izvanrednog Sabora nisu naisli na bogzna kakav odjek. Izgleda da Gotovac u clanstvu ima ipak vise utjecaja nego sto je Budisina struja mjesecima tvrdila, ali i on je daleko od toga da moze biti siguran s kim moze racunati (uoci predsjednickih izbora poslusnost mu je otkazala i sibenska organizacija HSLS-a, koja je takodjer sklopila sporazum o podjeli vlasti s HDZ-om, iako je dotad bila lojalna bas njemu, ne Budisi).

Po svemu sudeci, stranka se dijeli ne samo po savovima koji su iskrsli iz sukoba Gotovac-Budisa, nego se lokalne i regionalne organizacije pocinju rukovoditi i samo svojim interesima, obicno s motivom da kapitaliziraju ono malo politickog utjecaja sto je ostalo ovoj donedavno najvecoj opozicijskoj stranci. Ni u slucaju Dorice Nikolic motivi prilaska HDZ-u nisu do kraja jasni, iako se u prvim odjecima u stranci i sire najcesce cuje da je ona "Budisin covjek" (sam Budisa je u intervjuu Vjesniku podrzao sporazuma HSLS-a i HDZ-a u Zagrebu, uz opasku da je to trebalo napraviti i prije, jer bi se tada dobilo i vece ucesce u gradskoj vlasti). No, ako je i tako, ostaje upitno sto ju je motiviralo na tu transformaciju, mada Bozo Kovacevic - koji ne pripada ni jednoj od dviju frakcija, jer iako daje podrsku Gotovcu drzi bas njega najodgovornijim za sadasnje stanje u stranci - smatra da njeni postupci nisu iznenadjenje, jer je vec prije dolazila u sukob sa sluzbenom politikom stranke.

Ipak, objasnjenje tesko moze biti kompletno bez podatka da je Nikolicka prosvjetni radnik bez posla (prijavljena na burzi rada), tako da su liberalima vec stigli savjeti iz SDP-a, koji je dosad bio najimuniji na ovakva iskakanja iz stranke, da ubuduce ne biraju na odgovorne duznosti "gologuze" ljude. Ovo cijeloj prici daje osobit prizvuk, jer danas u Hrvatskoj prakticki nema stranaka koje bi pruzile nekakvu, nekada cak ni minimalnu materijalnu sigurnost svojim rukovodecim clanovima, izuzimajuci dijelom SDP, i dakako, i to posve, HDZ. U slucaju liberala to posebno pada u oci, jer je rijec bez premca o najintelektualnijoj stranci, u cijem uzem i sirem rukovodstvu sjede pjesnici, filozofi, teoreticari knjizevnosti, filmasi, ugledni pravnici... Nisu, razumije se, svi materijalno nezbrinuti, ali su socijalno ranjivi upravo onoliko koliko je ranjiv cijeli srednji sloj, koji predstavlja najsigurniju biracku bazu gradjanskih stranaka centra, ali bazu koja se zbog ekonomske krize sve vise osipa i suzava.

Poslije najnovijih zbivanja u Zagrebu ta sumorna slika gotovo da poprima oblik necega insceniranog i planiranog: HDZ je najprije devastirao biracku suptancu stranaka centra, da bi zatim za sitne pare kupovao i sama rukovodstva tih stranaka. Sve to sada stvara veliku frustraciju koja dodatno opterecuje i kompromitira stranke centra. Kada je nakon sklapanja sporazuma s HDZ-om Dorica Nikolic nastupila u slusanom tjednom intervjuu Radija 101 bukvalno svi slusatelji koji su se javili u program, osim jednog, tesko su je optuzili za dvolicnost i nemoral, sarkasticno se izivljavajuci kako to da joj sada odgovara stranka o kojoj je jucer govorila samo najgore, i s kojom je uoci lokalnih izbora zbijala sarkasticne sale: "Kada glasate za Tudjmana dobijete Canjugu, a kada glasate za Doricu Nikolic dobijete Doricu Nikolic" (aluzija na izborne liste HDZ-a kojima je odreda bio nositelj Tudjman, ali samo kao mamac koji je pomogao da prodju brojni kandidati sasvim problematicnih politickih i ljudskih osobina). Osjecaj prevarenosti biraca koji su davali glasove kandidatima HSLS-a, ali je na kraju ispalo da su glasali za HDZ, izrazio je i kolumnista Novog lista Dalibor Foretic: on je javno pozvao Darinku Orel da vrati mandat njemu i ostalim ziteljima Novog Zagreba koji su joj pomogli da pobjedi kandidata iz HDZ-a, i udje u gradsku Skupstinu.

MARINKO CULIC (AIM)