GRCI KAO "TROJANSKI KONJ"
AIM, Skopje, 19.06.1997
U okviru balkanske saradnje zapocete prosle godine, pocetkom druge nedelje juna u Solunu je odrzana ministarska konferencija na kojoj su ucestvovali ministri spoljnih poslova iz Grcke, Makedonije, Albanije, Bugarske, Turske, SR Jugoslavije i Rumunije. Za razliku od proslogodisnje konferencije odrzane u Sofiji ova konferencija je imala izglede da odbelezi pravi pocetak balkanske saradnje zbog cinjenice sto su na njoj ucestvovali sve zemlje ovog regiona, (izuzev Hrvatske i Slovenije iz poznatih razloga). Kao sto je poznato na sofijskoj konferenciji nije ucestvovala Makedonija zbog problema sa imenom, odnosno zbog toga sto se domacin priklonio grckim stavovima u vezi obelezavanja imena zemlja ucesnika. Na ovoj konferenciji je odluceno da ispred ucesnika stoje samo imena ministara i drzavne zastave, sto se moze smatrati velikim napretkom za balkanske prilike.
Medjutim, konferencija koja je trebala povecati sigurnost u regionu ipak nije prosla tako glatko kako se htelo prikazati od strane domacina. Valja istaci cinjenicu da je ucesce Turske bilo na nivou pomocnika ministra, sto se moze uzeti kao indikacija da su Turci "procitali" namere Grka da preuzmu primat regionalnog lidera. Kao ilustracija ovoj pretpostavci moze posluziti ocigledna cinjenica da se u poslednje vreme Grci neobicno mnogo "trude" oko svojih suseda, ne stedivsi ni izjave podrske za prijem u NATO ili EZ, cak i kada je rec o Makedoniji sa kojom za sada ima nejtezi spor. Uostalom ovo bi trebalo biti i sasvim logicno ako se zna da je Grcka jedina balkanska zemlja koja je clan i Evropske Zajednice, a istovremeno vidi se da je Grcka naucila lekciju od Nemaca i Italjana koji se nestedimice zalazu za prijem njihovih suseda u NATO i u EZ, svesni da je to u njihovu korist.
Na kraju ove konferencije je bio pripremljen i zavrsni dokument koji je trebao oznaciti "novu eru" u medjususedskim odnosima na Jugu Evrope, t.e. Balkanu, ali jedan neocekivani potez grcke diplomacije je zagrozio citav proces. Rec je o tome sto su Grci, u saradnji sa drugim covekom ruske diplomacije, zamenik ministrom Nikolajem Afanasjevim, pokusali u taj zavrsni dokument ugurati jedan zakljucak koji i nije bio tema razgovora. Radi se o predlogu da se krajem ove godine u Kritu odrzi samit sefova drzava "Juzne Evrope" koji bi bio pod pokroviteljstvom Rusije i koji bi na neki nacin bio nastavak ove konferencije na visem nivou. Na iznenadjenje Grka, a verovatno i Rusa, osim ministra SR Jugoslavije, svi ostali su odbili ovaj predlog i na taj nacin su "namestili" Grke u poziciji "trojanskog konja" koji pod zakriljem regionalne saradnje otvara put rusima za penetraciju na Balkanu. Bez obzira na ovu neprijatnost Grci i Rusi su na kraju ipak obznanili ovu inicijativu, ali kao njihovu.
Slicnu ocenu o grckoj diplomatiji su dali i amerikanci koji su preko svog ambasadora u atini "ostro reagirali" zbog grcko- ruske inicijative o kojoj Vasington, navodno, nije bio upoznat. Medjutim, ono sto je bez sumnje najvise iznerviralo amerikance jeste to sto su u ovoj inicijativi videli konkurenciju za svoju inicijativu o saradnji juznoevropskih zemalja, SECI, zbog cega su i odrzali lekciju Grcima. Prema navodima grcke stampe, koja ove pojedinosti iznosi nedelju dana nakon zavrsetka konferencije, ni atinjani nisu ostali duzni amerima. Oni su navodno umirili Vasngton da ne bude previse zabrinut jer su Grci i dalje reseni da razvijaju SECI inicijativu, sto se moze protumaciti i kao resenost da ne odustanu od svoje namere da odrze spomenuti samit.
Iako je jasno da Grci, koji su ljuti na amerikance zbog njihovog stava u grcko-turskom sporu, posebno oko Kipra, nece odustati od suradnje sa Rusima, posebno zbog cinjenice sto su oni pristali da naoruzaju grcki dio podeljenog ostrva, ipka je tesko poverovati da ce uspeti angazirati i ostale balkanske zemlje. Gledajuci sa perspketive Makedonije skoro je sigurno da ova inicijativa nece biti prihvacena, a pogotovo ne u pretpostavljenom kontekstu ruske penetracije na poluostrovu. Makedoniji ce biti jos lakse zbog sigurne pretpostavke da ce slican stav zauzeti i Albanija, a valja napomenuti da se Bugarska sefica diplomatije i javno izjasnila protiv ove inicijative.
Naravno da grcka strana, bar sto se tice Makedonije, imati i sta da ponudi kao nagradu za eventualnu podrsku, ali je verovatno da ce se Makedonija prikloniti amerikancima, pogotovo sto ce na toj strani biti i "jedina balknaska zemlja sa kojom Makedonija nema nikakav spor" - Turska.
Ali istovremeno jer sasvim izvesno da Makedoniji nece biti nimalo lako da odoli pritiscima sa juga i severa, koji su se u bliskoj proslosti pokazali vrlo grubim za njen razvoj. POgotovo sto ova inicijativa sadrzi i religioznu dimenziju u obliku famozne "Pravoslavne transferzale" koja bi se protegla od Moskve do Atine. Cinjenica sto se Makedonija nalazu na "putu" te zamisljene osovine verovatno ce opredeliti i buducu strategiju vlade po ovom pitanju.
AIM, Skopje
IBRAHIM MEHMETI