REZULTATI IZBORA SU MOZDA UNAPRED ODREDjENI ZA STOLOM
"Uzalud vam je sve, izbori su sada vec unapred odredjeni". Uporedo sa svakodnevnim bombama na ulicama, Albance je zacudila, jedna druga "bomba", u stvari vest - bomba, koja nije dosla od bilo koga, vec od glavnog posmatraca OEBS u Tirani, Engleza Brian Pridhama, sa dugim iskustvom u ulozi posmatraca izbora u raznim zemljama. I posto je upoznao javnost sa svojom ostavkom, koju je u pocetku obrazlagao licnim razlozima, Pridham je svojim politickim kolegama sa zapada bacio u lice pismo puno optuzbi. Bombasticka recenica je zacudila veliko i malo u Albaniji: rezultat izbora vec je sada poluspreman, a izbori koji treba da se odrze 29. juna, koje svi prizeljkuju, prete da se pretvore u puku formalnost i reda radi. Oni su sada vec "zavrseni" i rezultat je odredjen za stolom.
Ali, koja je to shema koja prema mnogim nagadjanjima uistinu postoji u medjunarodnoj zajednici? Nije tako lako otkriti ono sto zapad, tacnije Evropa, zeli da realno ostvari ovim burnim albanskim izborima. Covek koji je pred ocima Albanaca otkrio ovu realnost u koju su mnogi sumnjali ali je malo njih verovalo, Brian Pridham, nije toliko jasan u svom pismu koje je ostavio za sobom u njegovoj kancelariji OEBS u Tirani. "Vi sami znate, a to ste ponovili nekoliko puta - napiso je on - da su izbori vec unapred odredjeni i da se ne moze govoriti o normalnim izborima"... Ali, ko je to odlucio u ime zbunjenih albanskih biraca i kakvi ce biti odnosi unutar albanske politike posle 29. juna, Pridham o tome nista ne kaze.
"Nije istina da sam napustio Misiju zbog licnih razloga, valjda vam se ne cinim ludim". U okrilju posmatraca se uistinu desio tezak razdor. "Ne zelim da idem na stetu rada mojih kolega iz OEBS-a - dodao je Pridham - ali sigurno je da ne mogu prihvatiti ni zvanicnu verziju o licnim motivima". Pridham je stavio do znanja da ima i drugih njegovih kolega iz OEBS-a koji isto misle. Ovi "drugi" poceli su da javno govore. Jedan od njih je na kraju i izgovorio tesku optuzbu kojom tereti medjunarodnu zajednicu. "Rezultat izbora u Albaniji je vec odredjen od medjunarodne zajednice i ovi izbori se ne mogu nazvati slobodnim".
Ako se optuzbe Pridhama i njegovih kolega pokazu istinitim, onda ispada da ce Albanci uzalud izaci na toliko ocekivano glasanje 29. juna. Iz izvora medju posmatracima, sada vec javno objavljenim i u inostranim novinama, doznaje se da je Pridham poslao pismo Herbert Grubmayru "desnoj ruci" Vranickovog izaslanika u Albaniji. "S ciljem da osigura i posle parlamentarnih izbora postojanu klimu sporazumevanja zasnovanu na nekoj koalicionoj Vladi, u kojoj ni jedna od partija nece moci da ima apsolutnu vecinu, visoki krugovi OEBS-a prizeljkuju ili mozda su vec napravili i konkretne korake, u pravcu da stimulisu neki prethodni sporazum pred izbore, s ciljem da se rezultat glasanja unapred fiksira". Ovo je manje vise sadrzina optuzbi Pridhama u pismu upucenom Grubmayru.
Pismo glavnog posmatraca OEBS-a, koje je objavljeno u Tirani, napisano je odmah posle zadnje posete Vranickog Tirani. Pridham je vec tada bio uistinu ubedjen u tezu koja je sve vise kruzila medju posmatracima. Bio je medju prvima koji je dobijao tacne informacije od njegovih ljudi, koji su bili rasporedjeni po citavoj Albaniji. Vesti su bile lose, a kada bi se one ozbiljno ocenjivale, nade u odrzavanje slobodnih i postenih izbora cinile bi se veoma malim. Team 18. je obavestavao iz Sarande, grada na jugu Albanije: "Policija apsolutno nije u stanju da garantuje sigurnost. Bande kontrolisu sve. Monitoring izbora bi prouzrokovao teske posledice". Dve druge ekipe, - team
- i 19. - pisu centru: "Nas trojicu stanje u Valoni podseca na ono u Bagdadu tokom Zalivskog rata". Pridham je bio ubedjen da se pod ovim uslovima ne moze govoriti o izborima, medjutim, takvog misljenjia nisu bili i njegovi sefovi.
U svom pismu Pridham je podneo zahtev: "Izbori u Albaniji se ne mogu realzovati sve dok se ne garantuje sigurnost u citavoj zemlji". Cini se da je ovo bila teorija koja nije toliko isla u prilog "velikima" u OEBS-u, koji istrajavaju u stavu da se izbori moraju realizovati odredjenog datuma.
Sada ostaje samo da se verifikuje da li su rezultati izbora uistinu odredjeni pregovorima, pre 29. juna. Ako to bude istina, onda se s pravom moze reci da je Evropa ovoga puta ostavila po strani nekoliko svetih princima demokratije i da je podstakla Albance da samo formalno glasaju 29. juna.
Ideja o rezultatu izbora koji se unapred zna, pretvara izbore kao i buku oko pripreme uslova za njihovo odvijanje u istinski blef. Sta vise, kada se govori da je i sam izvestaj o odvijanju izbora vec unapred pripremljen u pozitivnom smislu, bilo kako da se ti izbori budu odvijali. Na ovaj nacin, Albanci jos jednom nece imati mogucnosti da svoju volju slobodno izraze i da daju svakoj od politickih snaga u zemlji ono sto im pripada.
U razlicitim sredinama se govori da su planovi u vezi sa rezultatom predstojecih izbora predvideli manje vise pribliznu podelu glasova, ne omogucujuci tako ni jednoj albanskoj politiclkoj snagi da dominira na politickoj sceni zemlje. Takva tendencija medjunarodne politike u odnosu na Albaniju, oseca se i u americkim i zapadnoevrospskim sugestijama, da buduca Vlada treba da bude koaliciona, slicna sadasnjoj Finovoj vladi i da se proces nacionalnog pomirenja mora nastaviti. Manje vise, jednaka podela mesta u Parlamentu, za nivo u kojem se nalazi demokratija u Albaniji, mozda je neminovnost. Ali, ona gubi mnogo u vrednosti, ako se namece.
I dok su u kancelatrijama OEBS u Tirani Pridhamove optuzbe, koji se vec vratio u London, bez dvoumljenja odbacene, njegovo pismo objavljeno u svim albanskim novinama prouzrokovalo je pravu buru. Pridham je za sobom ostavio tesku senku sumnje. "Odlazim bez buke, ne prevrnuvsi camac", pise u svom oprostajnom pozdravu Englez Pridham. Ali, cini se da je camac ipak prevrnt gospodine!
AIM Tirana Arjana LEKA