IGRANJE NA KARTU REVANSIZMA
Niski socijalisti u ulozi opozicije
AIM, BEOGRAD, 9. 6. 1997.
Poslednji u nizu originalnih izuma niskih socijalista, pred nastupajuce izbore u Srbiji, je osnivanje partijskog pravnog savetovalista pri pravnom savetu Gradskog odbora Socijalisticke partije za pruzanje pravne pomoci gradjanima "zrtvama lokalne vlasti i svim gradjanima ugrozenim aktima i zloupotrebom vlasti lokalnih organa". Nova lokalna opozicija-niski SPS- zabrinuta je za mnoge gradjane koje nova gradska vlast jos nije otpustila sa posla, ali po njihovim saznanjima ima nameru. Naravno, svi sa liste za otpustanje o kojoj znaju samo socijalisti su simpatizeri ili clanovi te partije.
Parola o revansizmu i politickom lincu zahvaljujuci socijalistima sve glasnije ovih dana odjekuje Srbijom u kojoj su prvi put posle Drugog svetskog rata ili od pocetka visestranackog zivota u Srbiji socijalisti, koje mnogi jos uvek zovu komunistima, postali u velikim gradovima Srbije opozicija. Ocigledan partijski dekret, da u svakoj prilici i svakim povodom ponavljaju da nove lokalne vlasti sprovode politicki linc, niskim socijalistima je posebno drag. Nakon 92 dana protesta gradjana Nisa zbog laziranja izbornih rezultata na lokalnim izborima prosle godine, a po konstituisanju Skupstine grada u kojoj vecinu ima Politicka organizacija "Zajedno", niski SPS se nasao u ulozi "konstruktivne opozicije". Nedovoljno naviknut da egzistira u opoziciji pred ovogodisnjeu republicke izbore SPS je zaigrao na kartu revansizma.
Pripadnici nekadasnjeg crvenog bastiona na juznoj pruzi i u sprovodjenju ovog partijskog dekreta, opet su otisli najdalje i formirali savetovaliste. Jos jednom su pokusali da pokazu svoju originalnost na opste zgrazavanje sugradjana, koji jos pamte nekadasnjeg predsednika Gradskog odbora SPS Mileta Ilica. Nislije i danas pocrvene kada im neko pomene cuvenog Ilica koji je znao da predsednika Srbije predlozi za Nobelovu nagradu za mir ili da zatrazi moratorijum na strajkove dok traju pregovori u Dejtonu da ne bi uznemirili predsednika.
Upravo zahvaljujuci nekadasnjem nacinu vladanja celicnog Mileta, sadasnji socijalisti u gradu su prilici da im se ne veruje cak i kada pokusavaju da se bave zastitom gradjana. "Ne stoji im dobro", ocenjuju Nislije pokusaj gradskih socijalista da se uvuku u novo ruho zastitnika, uz ocenu da licemerno izgledaju oni cije se cistke u sopstvenim redovima jos uvek pamte u gradu. Oni koji su svakog ko je u njihovim redovima umeo da iskoci iznad dozvoljene visine, povlacili za noge i spustali pravo u blato sada saucestvuju u patnji onih koji jos nisu otpusteni ali "postoje izgledi da budu".
Socijalisti Nisa tvrde da nova vlast proganja ljude, vrsi njihovu smenu, ubedjuje ih da podnesu ostavke iz zdravstvenih i drugih razloga samo zato sto su drugacijeg politickog opredeljenja i clanovi drugih partija, a nikako zbog njihove nestrucnosti i dokazanih propusta u radu.
"I planirano puko otpustanje radnika u gradskoj upravi pod firmom racionalizacije je revansizam. Imamo informacije da u tom lincu stradaju upravo clanovi i simpatizeri SPS", objasnjava Aleksandar Jankovic, sekretar Izvrsnog odbora Gradskog odbora SPS Nisa uz opasku da "pogrde i pretnje koje se upucuju tim ljudima nisu ni ljudske, ni demokratske".
Odmah potom na jednoj konferenciji za novinare Jankovic je pokazao tri resenja o raskidu radnog odnosa radnika Gradske uprave kao krunski dokaz da njihove price o revansizmu imaju osnova.
"Otpustanjem radnika nova gradska vlast pokazuje svoju osionost i samovolju koje ce dovesti do nezeljenih posledica. To predstavlja nehumani, neljudski, surov i neodgovorni gest lokalne vlasti prema ljudima koji ostaju na ulici bez posla", objasnio je Jankovic.
Novinari su tada ostali uskraceni za odgovor na pitanje da li se radi o radnicima koji su primaljeni u gradsku upravu na odredjeno ili neodredjeno vreme. "Radi se o raskidu radnog odnosa. Nebitno je da li su oni primljeni na odredjeno ili neodredjeno vreme", zakljucio je Jankovic.
"Niko nije otpusten. Izvestan broj radnika Gradske uprave kojima je istekao rad na odredjeno vreme ostao je bez posla jer nije bilo potrebe za njihovim daljim radom. Svi su oni da li igrom slucaja primljeni sredinom ili krajem protekle godine", objasnjava Jankoviceve krunske dokaze clan Gradske vlade i portparol Gradskog odbora Demokratske stranke (DS) Vladimir Pavlovic.
Odgovarajuci na primedbu niskih socijalista da dok su oni bili na vlasti ni jedan radnik nije ostao bez posla zbog politickog opredeljenja, Pavlovic kaze da takvih slucajeva zaista nikada nije bilo. "Dok je SPS bio na vlasti niko ko nije bio clan te partije, ili bar simpatizer, nije mogao da bude ni zaposlen. Oni zaista nisu ni mogli da otpuste bilo koga zbog politicke neistomisljenosti", kaze Pavlovic uz primedbu da Pravno savetovaliste GO SPS radi protiv zakona "s obzirom da je zabranjeno besplatno davanje pravnih saveta, jer to predstavlja nelojalnu konkurenciju advokaturi".
Upustajuci se u komentarisanje optuzbi da nova gradska vlast otpusta politicke neistomisljanike gradonacelnik Nisa Zoran Zivkovic kaze da je 1992. godine u gradskoj upravi radilo oko 350 radnika. "Od tada obim poslova gradske uprave nije povecan, a iz Republike je stigla preporuka da se broj zaposlenih smanji za 20 odsto", rekao je Zivkovic.
Prema njegovim recima poslednje dve godine primljeno je vise od 300 radnika, pa je trenutno u gradskoj upravi 700 zaposlenih. "Broj radnika je udvostrucen uz razne anomalije", kaze Zivkovic.
Obilazeci nedavno Nis, potpredsednik SPS Milorad Vucelic zakljucio je da ce njegova partija pobediti na predstojecim republickim izborima samo ako svi clanovi partije budu radili pakleno i pametno. Tada je na sastanku niskog ogranka partije uz prisustvo delegacije vrha partije istaknuto da ugled i poverenje partije u gradu neprestano rastu.
Pred proslogodisnje lokalne izbore SPS u Nisu na celu sa tadasnjim predsednikom Ilicem takodje je ocenio da ta partija uziva najvece poverenje u gradu. Rezultati izbora su, ipak, pokazali da je poverenje ako je ikad postojalo u "crvenom" gradu nestalo.
Sada iz opozicione perspektive niski socijalisti svesni izgubljenog poverenja, igraju na kartu revansizma. Samo je pitanje da li Nislijama koji su godinama trpeli autoritarnu vladavinu Mileta Ilica vise smeta sto revansizma ima ili nema.
Zoran Kosanovic (AIM)