STA SVE RADE NATOVI VOJNICI U BIH

Sarajevo Jun 5, 1997

KO JE GORDON BARDOS?

* Nakon sto je sarajevski list raskrinkao sluzbenika Nata, postavlja se pitanje ko se sve krije iza mirovne uniforme. Analiticar politckih zbivanja predsjedavajuceg Predsjednistva BiH, Aliju Izetbegovica u zvanicnim izvjestajima nazivao "Izi". Ljubio zastavu RS i na ulazu u Pale pobjedonosno uzdizao tri prsta...

AIM, SARAJEVO, 06.06.07. U glavnom gradu Bosne i Hercegovine ovih dana vodi se javna, i opste podrzana kampanja, protiv Amerikanca Gordona (Mickey) Bardosa, covjeka koji u uniformi Nato vojnika (ali i, kako je kasnije obznanjeno, pod okriljem OSCE) javno i otvoreno podrzavao ideju otcjepljenja i etnicki ciste RS.

Sarajevski dnevni list "Oslobodjenje" objavilo je, naime, uz takav tekst i slike Gordona Bardosa na kojima ovaj pri ulazu u Pale, pored table s cirilicnim natpisom ovog mjesta, pobjedonosno uzdize tri prsta. Zatim kako u uniformi Sfora ljubi (u Pravoslavnoj crkvi na Palama) zastavu Republike Srpske. Treca fotografija, sto ju je objavio ovaj dnevnik, ne govori o njegovom podrzavanju od svijeta inkriminirane paljanske politike, vec svjedoci kako Bardos i nije, bas, obicni vojnik. On se naime, uz smjesak, fotografirao sa bivsim zapovjednikom Ifora, admiralom Leightonom Smithom.

Sve tri fotografije, objavljene uz tekst s krupnim naslovom "Bardos, go home", izazvale su reakcije ovdasnje javnosti, ali i smih zvanicnika Nata. Isti dan, nakon sto je objavljen i tekst o tome "Ko se sve krije u njedrima Sfora", na redovnoj konferenciji za novinare visoki duznosnik Nata, major Kris Rajli, izjavio je kako je ova foto-prica "vrlo ozbiljna stvar", te obecao kako ce istraga biti odmah pokrenuta.

Bosanska javnost bila je uitinu prijatno iznenadjena kad je, samo dan kasnije, u istim novinama osvanuo naslov "Bardos je otisao", te pojasnjenje i prica o Gordonu Bardosu. Bardos je naime bio sluzbenik Nata, a obavljao je funkciju zamjenika direktora za obuku glasaca u OSCE. Nije se moglo provjeriti podatak kada je stupio u americke vojne trupe, ali je sigurno da im je dodijeljen kao civilni uposlenik. On je, pored toga sto je bio zaduzen za obuku glasaca, obavljao funkciju analiticara politickih zbivanja u Bosni i Hercegovini. Ali, i stanja u medijima. Tako je, na primjer, u svojim izvjestajima kritizirao televiziju TVIN ciji novinari u prvih sest sedmica nakon Daytona, navodno, i dalje koriste retoriku tipa "agresija na BiH, Srbe oslovljavaju srpskim agresorima, okupatorima ili cetnicima". Takodjer, on je covjek koji je u svojim oficijelnim izvjestajima o medijima, namjenjenim visokim zvanicnicima medjunarodne zajednice,
predsjedavajuceg Predsjednistva BiH Aliju Izetbegovica nazivao "Izi" sto dovoljno svjedoci o njegovoj drskosti (ali i o medjunarodnim zvanicnicima koji su te izvjestaje citali). Bardos je "zabiljezio" i kako glavne vijesti TVIN-a obicno lice na pricu "o sretnim Muslimanima, losim Srbima i povremeno losim Hrvatima iz zapadnog dijela Mostara".

Glavni i odgovorni urednik TVIN-a Kosta Jovanovic izjavio je kako je Bardosa upoznao prije pet-sest mjeseci, te kako je odmah primjetio "o kome se radi". "Nisam se mogao sloziti sa koncepcijom koju je Bardos predlagao," kazao je Jovanovic. Zaposleni na TVIN-u, zajedno sa njihovim glavnim i odgovornim urednikom, nisu imali priliku citati Bardosove analize ali tvrde da im nije tesko zamisliti kako su one izgledale.

No, od proteklog utorka (3. juna) Gordon Bardos vise nece analizirati ni izvjestavati o radu ove, ali i nijedne druge medijske kuce u BiH. On je, naime, odmah nakon objavljivanja fotografija u "Oslobodjenju", te neposredno nakon sto su zvanicnici Nata obecali provesti "znacajnu istragu" - prestao raditi u OSCE-u. U sarajevskom sjedistu Organizacije za evropsku suradnju i sigurnost nisu pak mogli precizirati da li je otpusten ili je dao otkaz, ali je, ipak, potvrdjeno da je Bardos "nestao" nakon sto je "Oslobodjenje" objavilo natpis o sumnjama da je ovaj Natov uposlenik nepristrasno podrzavao nacionalisticke SDS-ove ideje.

Bardos je, inace, OSCE-u dodijeljen od americke vojske kao redovita ispomoc koju vojne trupe pruzaju civilnim organizacijama. Ipak, nije zanemarivo da je osnovni razlog zbog kojeg je Gordon Bardos odmah primljen na ovu duznost izvrsno poznavanje domaceg jezika. Prema nezvanicnim saznanjima, Bardos ima americko drzavljanstvo i pasos, a srpsko porijeklo otkuda seze njegovo poznavanje jednog od lokalnih jezika. Takodje se, neoficijelno saznaje, da su izvorima Nata poznate informacije Bardosovog srpskog porijekla po majci. No, istraga je u toku i posljednju rijec dat ce, ipak, njegov poslodovac - Nato.

Anketirani gradjani, koje smo sa pitanjem sta misle o slucaju Gordona Bardosa, presretali na ulicama Sarajeva zapravo i nisu bili iznenadjeni. Vecina njih sjetila se nedavno objavljenog slucaja o tome kako je OSCE medju prijavljenim kandidatima za kontrolore lokalnih izbora pronasao covjeka (stranca) koji je osobno ucestvovao u ratu u BiH. Gradjani glavnog grada dodaju i to kako je ova zemlja postala okupljaliste sumnjivih tipova, placenika i pustolova. U uniformama i bez njih.

Slucaj Bardos time ce, za neko vrijeme, iznuditi kod zvanicnika medjunarodne zajednice detaljniju provjeru ljudi koji im dolaze u Bosnu, a posebice onih koji ih o Bosni izvjestavaju.

Sandra KASALO