Prestrojavnaje albanskih partija
***"ALARM" U NAJVECOJ ALBANSKOJ PARTIJI MAKEDONIJE
Partija demokratskog prosperiteta "vraca" se korenima
Aim, Skopje, 05.06.1997
Predvremeni izbori u Makedoniji koji se cine sve izvjesnim (bice cudo ako ne dodje do njih), glavni su razlog za neobicnu zivost na makedonskoj politickoj sceni, iako je dugo ocekivana rekonstrukcija vlade vec izvrsena. Predizborna "groznica" je ovih dana naveliko zahvatila i partije iz albanskog politickog bloka koje polazu nade na osvajanje jedne cetvrtine "politickog kolaca" u zemlji. No, bez obzira da li ce izbori biti redovni ili predvremeni (redovni bi se odrzali oktobra 1998), izvesno je da ce se glavna bitka unutar albanske zajefnice voditi izmedju dva glavna rivala: Partije za demokratski prosperitet (PDP) i Partije za demokratski prosperitet Albanaca (PDPA). Iako je PDPA izrasla iz otceplene frakcije PDP-a u 1994 godini, za nepune tri godine, u lokalnim izborima krajem prosle godine je uspela osvojiti dva najznacajnija grada sa albanskom vecinom u zapadnoj Makedoniji, Tetovo i Gostivaru. Ovaj nesumnjivi uspeh partije koja je u 1994 godini, samo pola godine nakon otceplenja od matice uspela osvojiti 4 mesta u Parlamentu (PDP je tada osvojila 10), analiticari su uglavnom pripisali cinjenici sto je glavnu ostricu izborne kampanje usmerila protiv ucesca PDP u koalicionoj vladi. Ovo je i razumljivo s obzirom sto ucesce PDP u izvrsnoj vlasti nije donelo ocekivane rezultate albanskih glasaca, iako je nesumnjivo velika korist od ucesca PDP u vladi samim tim sto je Makedonija zadrzala unutrasnji mir u vreme nakon osamostaljivanja zemlje. Buduci da je izostala ocekivana "nagrada" za njihovo "konstruktivno politicko ponasanje", PDPA je iskoristio ovaj momenat kao kljucni argumenat za kontraproduktivnost ucesce Albanaca u vlasti, i na osnovu toga izgradio poziciju koja mu donosi sve veci broj potencijalnih glasaca na izborima. Sa druge strane, ponasanje vlade, u prvom redu MUP-a Makedonije, celo vreme je islo naruku konkurentima PDPA. Sukobi policije i Albanaca u poznatom slucaju Bit pazara (4 ubijenih Albanaca) i prilikom otvaranja Tetovskog univerziteta (jedan ubijeni Albanac), kao i niz drugih manjih slicnih slucajeva, posluzili su kao argument da vlada u kojoj ucestvuju Albanci (t.e. PDP) ubija Albance "za racun makedonske nacionalne drzave".
Sve ovo je dovelo do ozbiljnog pada rejtinga "najvece albanske partije u Makedoniji", kako se jos uvek naziva ova partija, iako realno stanje na politickoj sceni namece drugaciji utisak. Posle lokalnih izbora na kojima je PDPA osvojila spomenuta dva grada, koji pretstavljaju centar politickih aktivnosti albanske zajednice (u Tetovu se nalaze sedista tri najvece partije Albanaca: PDP, PDPA i NDP), makedonska strana sve glasnije razmislja da ubuduce kao glavnog sagovornika na albanskoj strani poziva upravo PDPA zbog rastuceg ugleda koji uziva medju Albancima u Makedoniji. Ovo je tim vise indikativno zbog sinjenice sto je madjunarodni faktor, koji je nakon podele PDP u 1994 imao ozbiljnih muka da odredi ko je pravi pretstavnik Albanaca prilikom razgovora sa vladom koji su oni organizovali, cime su konacno odabran PDP za glavnog sugovornika sa albanske strane!? Pri tom nije nikakva tajna da je ovaj izbor pao zbog umerene politike PDP na unutrasnoj politickoj sceni, koja je pak po ukusu zapada.
Medjutim, u PDP smatraju da je jako mala fajda od toga kada je izvjesno da na sledecim izborima partija nema jakih izgleda ukoliko ne ucini neki radikalniji zaokret. Na poslednjoj godicnoj skupstini partije odluceno je da se posalju pismo UN, OBSE-u i Savetu Evrope, od kojih se trazi monitornig u Makedoniji kako bi se utvrdio stepen ispunjavanja obaveza koje je Makedonija preuzela prilikom uclanjivanja u tim organizacijama. iako ovo i nije bog zna kakva novina, poenta je u tome sto je PDP odlucila da se na neki nacin distancira od vlade koja joj je na indirektan nacin nanela dosta stete, i ovo bi valjda trebao biti pravi nacin. Uporedo sa ovim, PDP je odlucila da izvrsi reorganizaciju, kako u pravcu kadrova tako i u pravcu "tehnologije" vodjenja politike. Do sledecih parlamentarnih izbora ona bi trebala biti okrenuta prema sirokom glasackom masom (naravno Albanaca), i u tu svrhu je najavljeno formiranje informativnog servisa koji bi nadoknadio ili obnovio ocigledno raskinute veze sa bazom ili "korenima", koje je konkurentska PDPA vec "nakalemila" na svoje "stablo". zanimljivo je sto je u ovom pravcu PDP dobila i podrsku Albanije preko njenog ambasadora u Skopju koji je eksplicitno podrzao politiku ove partije kao i poteze koje vlada ne odobrava. Takodje je zanimljivo da makedonska vlada, iako se ovo ocenjuje kao iskoracivanje iz normalne diplomatske prakse, nije reagirala na ovo "mesanje u unutrasnje poslove", kako je ucinila u nekim drugim situacijama. sve ovo se moze protumaciti kao "zmurenje" na jedno oko sa ciljem da se dozvoli bar mali oporavak njenog koalicionog partnera kome podrska iz maticne drzave kao i kritika vlade moze povratiti rejting medju glasacima. Iako je javna tajna da je vlada, odnosno nosilac koalicije, Socijaldemokratski savez, nesumnjivo prizeljkivao odredjeno slablenje PDP u korist PDPA, kako bi imala slabijeg pregovaraca, cini se da je konacno i sama svatila da je stvar otisla predaleko i da, ukoliko ne dozvoli "oparavak" PDP, zskoro bi morala razmisljati o novom koalicionom partneru iz albanskog politickog kampa. A zasada se cini da je PDP jedini moguc sugovornik sa kojim SDSM moze sastaviti "nultietnicku" vladu, koja je i jedan od osnovnih uslova za dobijanje ekonomske i druge pomoci iz zapada.
IBRAHIM MEHMETI