OKO SAMITA U PORTUGALU

Sarajevo May 31, 1997

ZENA U CRVENOM I DEMODE BOSANCI

AIM, SINTRA, 31.05.97. Portugal, zemlja domacin ovogodisnjeg Samita clanica NATO-a, i sastanka o implementaciji Mirovnog sporazuma za BiH, sav je u znaku priprema za predstojecu Svjetsku izlozbu, EXPO'98. Ono sto se primjecije na svakom koraku u glavnom gradu Lisabonu su gradjevinski radovi. Navise se paznje poklanja prosirenju metroa i popravku puteva, koji su ubjedljivo najlosiji u ovom dijelu Evrope. U okviru Evropske zajednice, Portugal je zemlja sa najvecim procentom saobracajnih nesreca. Medjutim, svi voze brzo, i muskarci i zene, svih starosnih doba. Ljepsi pol se morao prilagoditi ovom trendu, inace bi bio izguran sa ceste. Automobili su vecinom talijanske i francuske tipe.

Iako je utjecaj zapada i americkog nacina zivota prisutan, Portugalci su puni ceznje za starim vremenima, kada su bili pomorska sila. Doba Magelana i Vasca de Gama pokusavaju ozivjeti restauracijom starih gradjevina. Uske kaldrmiske ulicice, tvradjave, kamene kuce i ograde vrlo brzo podsjete na Dalmaciju, a ljubaznost i raspolozenje domacina vrlo brzo ucine da se osjecate kao kod kuce. Portugalci mnogo vole djecu, i ne dozvoljavaju nasilje nad najmladjima. Kao i kod nas, i nakon napunjenih trideset godina zivota, djeca zive sa roditeljima, koji ih pomazu u svemu. I vlasti, u vidu povoljnih kredita sa malim kamatama, pomazu mladim bracnim parovima da kupe i opreme kucu, te zapocnu zajednicki zivot. Zivot u Portugalu izgleda jeftin, kada je u pitanju hrana, dok su ostale stvari izuzetno skupe. Modeli poznatih modnih kuca, Armani, Versacci su i do dva puta skuplji u Sintri ili Lisabonu, nego u drugim gradovima Evrope.

Portugalci obozavaju fudbal. Na stadionima su muskarci, djeca, zene, tetke i svi imaju marame sa bojama omiljenog tima. Utakmice pocinju vrlo kasno, oko pola deset navecer. Zivi se fudbal, o njemu se govori na poslu, na ulici u restoranu. Izlaze cak tri dnevna sportska lista, koji devedeset posto prostora posvecuju fudbalu.

Druga strast je Fado, tradicionalna narodna muzika. Prilikom izvodjenja Fada u restoranima mora vladati apsolutna tisina, ne mozete ni pjevati dragu pjesmu sa izvodjacima. Fado se izvodi uz dvije do tri gitare i glas, a pjesme su ljubavnog karaktera ili o putovanjima mornara. Danas vlada velika polemika izmedju pristalica starog Fada i novog, koji ukljucuje i druge muzicke instrumente. Prisutan je utjecaj i africkog melosa, s obzirom na nekadasnje portugalsko kolonijalno prisustvo.

Inace, za sebe vole reci da su, kao jedna od prvih pomorskih zemalja, izmislili spravljanje i susenje bakalara. Postoji 365 osnivnih recepata za spravljanje bakalara, sa podgrupama, tako da se ni jednom u toku godine ne ponovi jelo, spravljeno od ove ribe.

Sintra, mjesto odrzavanja Samita, je stari grad, u cijoj se arhitekturi osjeca maorski utjecaj. Nalazi se na petnaest kilometar udaljenosti od Lisabona. U Sintri se nalazi osam muzeja, u kojima se cuvaju spisi, slike, knjige i skulpture koje govore o proslosti ove zemlje. Sintru je opjevao i cuveni engleski poeta Lord Bayron. U starom dijelu je Palacio nacional de Sintra, podignuta u 15.stoljecu, koja dominira centrom grada i citav niz straih gradjevina i crkvi, u centru i van njega, koje se pomno cuvaju i odrzavaju.

Sintra je i elitno mondensko naselje, gdje vrijednost vila prelazi 2 miliona dolara. Najeftinija kuca kosta oko 250 hiljada americkih dolara. U samom gradu odvija se vrlo buran nocni zivot, koji zapocinje daleko iza ponoci i traje do jutra. S toga, radni dan ne pocinje prije devet, deset sati ujutro. Najposjeceniji su "cervejarije", vrtsa pivnica u kojima se jede riba i pije vino, a najmanje sluzi pivo. Portugal je cuven po svojim vinima, od kojih su najpoznatije "Porto", bijelo i crno, "Alentejo", bijelo i crno te "Vina Verde", vrsta tzv. zelenog vina.

Za vrijeme odrdjavanja Nato Samita i sastanka o implementaciji Daytonskog sporazuma u BiH, svjetska politicka i novinarska elita bila je smjestena u kompleksu Pehna Longa, jednom od najelitnijih golf klubova u citavom Portgalu. Prije par godina, ovaj kompleks restorana, hotela, predivnih terena i parkova otkupili su Japanci i u renoviranje ulozili oko 2 milijarde americkih dolara. Da nije bilo ovog dogadjaja, mnogi s nasih prostora bi samo mogli sanjati da udju u jedan ovakav klub.

Za potrebe novinara podignut je ogroman satorski kompleks, u kojem su smjesteni kompjutori, telefonske veze, monitori za pracenje press konferencija, mjenjacnica novca, restoran, u kojem je sve besplatno. Na raspolaganju su bili mini-bussevi za odlazak u neki od hotela u okviru kompleksa, ako je neko zelio uzivo snimati nekog od politicara. Medjutim, u vecini slucajeva je bio zabranjen pristup unutar restorana i hotela u kojima su se odvijali susreti i ruckovi politicara.

Bila je ovo i prilika da se vidi kako se ko "nosi", odnosno sta je posljednja moda. Crveno i samo crveno! Madleine Albright je, automatski, dobila nadimak "Zena u crvenom". Klasicni komplet, sa suknjom cak nesto iznad koljena, dugim sakoom i, naravno, crvenim cipelicama, bio je odora americke drzavne tajnice. Vidno je da dame vise ne nose cipele sa debelim djonom. Baletanke ili visoke potpetice i zasiljeni vrhovi cipela ponovno su izgleda sik. Politicari, svi redom, u odijelima s dvorednim kopcanjem i sirim kragnama. Kosulje na prugice, ponovno akzuelizirane i pokoja nebo-plave boje. Kravate na kvadratice, rombice i tockice, vecinom sa crvenim detaljima.
Od BH delegacije jedino ministar vanjskih poslova Jadranjko Prlic, sa besprijekorno ispeglanom kosuljom i odijelom moze u tu Europu. Ostali su bili standardno modno neaktualni, kakvim ih inace vidjamo na slicnim razgovorima I u domacim "metropolama". Politicku nedoraslost bh politicara pratila je u Sintri i modna neinventivnost.

Katarina BOSNJAKOVIC