CRNI DANI ZA ALBANSKU VALUTU
AIM JUNIOR Tirana
Zavladala je prava panika na albanskom trzistu valuta. Sada, albanski lek, nekada nazivan "superlek" i skoro nesalomiv, gubi u vrednosti ne samo svakondevno vec na sat. Jedan americki dolar je ove nedelje menjan za 190 leka, sto belezi pad vrednosti od gotovo 20 odsto u poredjenju sa proslom nedeljom, ili 90 odsto u poredjenju sa zlatnim vremenima pre januara 1997. godine. Americki dolar, a zajedno sa njim i grcka drahma, italijanska lira i nemacka marka, cetiri valute koje su najvise u opticaju u Albaniji, nemilosrdno su se okomile protiv nezasticenog leka.
Politicku krizu prati i velika finansijska kriza. Posto su izgubili ustedjevine u piramidalnim shemama, Albanci ubrzano gube i njihove plate, sto je posledica pada vrednosti njihove nacionalne valute. Siromastvo od kojeg se cinilo da se Albanci ubrzano udaljavaju, ponovo se vraca jos brzim tempom. Vesti iz seoskih zona zemlje govore o slucajevima gladi. U medjuvremenu, sest hiljada vojnika operacije "Alba", koji su za cilj imali raspodelu humanitarne pomoci, vec sest nedelja se nalaze u Albaniji, ali ta pomoc jos nije stigla ili je pak stigla u zanemarljivim kolicinama.
Ekonomisti pitaju: da li je ovaj pad vrednosti leka posledica nesigurnosti domace valute ili jednostavno obicna spekulacija onih koji su toliko puta izazvali lazne oluje na trzistu zamene valute, od njegovog stvaranja. Gradjani se pitaju: dokle ce se nastavljati ovaj strmoglavi pad u provaliju pada vrednosti?
Ipak, na temeljima ove pojave je, bez sumnje, duboka politicka kriza sa destruktivnim ekonomskim i finansijskim posledicima, koja je obuhvatila citavu zemlju, koja se jos uvek nalazi u haosu. Ekonomisti konstatuju da je veliki broj biznisa i bogatstva unisteno, da je deo trgovine paralizovan, da je inflacija sada "galopirajuca" i da je duboki budzetski deficit ucinio neminovnim povecanje monetarne mase u opticaju.
Jedan od najpoznatijih analiticara albanske ekonomije, Andrea Stefani, pise da su "na monetarnim trzistima Albanije, poceli sve jace da duvaju oni cikloni, koji streme da potope lek u provaliju". Stefani dodaje da se "cini da raspolozivi arsenali za zastitu leka ne samo da su redji, vec i da gube svoju efektivnost".
Prosle nedelje "Nacionalna banka Albanije" je pokusala da podigne antiinflacionu "branu" u zastiti leka. Bankarski interesi su povecani od 30 na 34 odsto. Bio je to potez od kojeg se ocekivalo da ce olaksati presiju koju je ponuda u lekama vrsila na trzistu razmene valuta. Medjutim, nije se to desilo. Vest o povecanju bankarskih interesa nije imala nikakvog pozitivnog uticaja na tvrdoglavom trzistu novca, koji predstavlja teret za albansku banku. Za ironiju, valute nastavlju da rastu, da bi se stiglo do eksplozije, koja se dogodila "crnog utorka". Prema dilerima, koji su napunili Trg ispred "Nacionalne banke", koji na slobodnom trzistu nastavljaju da budu njen rival, da se ne kaze da se njoj diktira pad leka, glavni razlog katastrofe je nepoverenje ljudi, koje je u porastu u odosu na albansku valutu. Prodavnice elektronskih uredjaja za domacinstvo, pocele su da se "dolarizuju". Sa njihovih vitrina, cene "govore" samo na stranom jeziku. Tu se roba moze kupiti samo u stranoj valuti ili konvertirajuci istaknutu cenu u valuti sa dnevnim kursom leka. S druge strane, dohodak u valuti od emigranata je smanjen, ilegalne aktivnosti i sverc, koji su cvetali poslednjih pet godina, osetno su opali, a ni izvoz nije kao ranije. Iako se zvanicno ne kaze, sigurno je da su velike kolicine novca stavljene u opticaj, da bi se isplatili cinovnici, ucitelji, lekari. Novcanice koje oni dobijaju su nove, ali njima se moze kupiti veoma malo.
Dolarska groznica svakodnevno raste, dok se ujedno priblizava i izborna kampanja. Ljudi pokusavaju da i poslednje ustedjevine, ako je uopste imaju, konzerviraju u dolare, dok monetarni baromnetar predvidja nastavka bure.
"Sada smo izgubili sve", kaze jedan nezaposleni stanovnik Tirane, 40-snjak. "U pocetku su nas pokrale piramide, sada nas "krade" dolar. Imamo politicare koji prave buku, imamo strane vojnike, koji odrzavaju mir, ali vise nemamo hleba. Neka svi idu do djavola".
AIM Tirana Arjana LEKA