Pozoriçte i politika
Pozoriste i politika
PREMIJERA BEZ PREDSJEDNIKA
Nakon sedam godina izgradnje, otvorena nova, renovirana i velelepna zgrada crnogorskog nacionalnog teatra. Ali, umjesto svetkovine dogodio se skandal - svecanu ceremoniju otvaranja i premijernu predstavu ignorisao predjsednik Bulatovic i njegove pristalice. Ovaj slucaj odslikao svu dubinu podjela u vrhu vladajuce partije
AIM, Podgorica, 30. 5. 1995.
Ni zadovoljsto zbog zavrsetka nove zgrade Crnogorskog nacionalnog pozorista, ni velika svecanost priredjena povodom njenog otvaranja, izdignuta na visoki, drzavni nivo, nijesu bile dovoljno valjani razlozi da se dvije duboko suprotstavljene struje u vrhu Demokratske partije socijalista u javnosti nadju zajedno. Naprotiv, taj "veliki dan crnogorske duhovnosti" i "kulturni dogadjaj vijeka", posluzio je zavadjenim stranama za javnu promociju svoje nadmocnosti sa jedne, i uvrijedjenosti sa druge strane, zbog cega se istorijski trenutak otvaranja obnovljene zgrade Crnogorskog narodnog pozorista pretvorio u politicki skandal u kome predsjednik Vlade nije dozvolio Predsjedniku Republike da pozornicu otvori!
Zato je pocetak rada novog Talijinog hrama u Podgorici bojkotovao predsjednik Republike Crne Gore Momir Bulatovic sa svojim pristalicama, visokim funkcionerima vladajuce partije. Njihove prazne crvene stolice u velelepnoj pozorisnoj sali, koje su privlacile osobitu paznju kamera Televizije Crne Gore, neumoljivo su pored sveg vidjenog sjaja, svecanih toaleta sa dugim crnim haljinama i tamnim odijelima crnogorskog drustvenog (citaj politickog) krema, odslikavale crnogorsku sumornu zbilju i tesku politicku krizu koja potresa drzavni vrh.
Kako se u dvomjesecnoj politickoj borbi sredstva i prilike ne biraju, tako je i u slucaju nove zgrade CNP-a, radi manjeg politickog cara doveden u pitanje i ugled funkcije Predsjednika Republike, sto je citavoj stvari nanijelo prilicnu materijalnu stetu.
Na dan otvaranja u stampi je objavljena informacija po kojoj je predsjednik Bulatovic, navodno, trazio da govori na otvaranju, ali je njegov zahtjev glatko odbijen od strane ministra za kulturu Gorana Rakocevica. Tragom te vijesti, obratili smo se kabinetu Predsjednika Republike, gdje o tom incidentu imaju sasvim drugaciju pricu. Sef kabineta Zoran Celebic je umjesto komentara ponudio obimnu prepisku koja je vodjena povodom pripremljenog scenarija otvaranja pozorista, na relaciji resorno ministarstvo - Kabinet predsjednika Bulatovica, iz koje se vidi da je taj program svojevremeno sacinjen u novembru prosle godine, povodom planiranog otvaranja za 31. decembar '96. Tom prilikom je, na predlog predsjednika Vlade Mila Djukanovica, dogovoreno da zavjese novog pozorista podigne iskljucivo Predsjednik Republike.
Tadasnji ministar kulture Gojko Celebic o tome je izvijestio Bulatovica rijecima: "Postovani gospodine Bulatovicu, predsjednik nase Vlade gospodin Djukanovic u okviru konsultacije na ovu temu predlozio je da Vi otvorite CNP nakon intoniranja himne, kojoj se molbi razumljivo i sa radoscu pridruzujem i ja..."!
Kako do kraja prosle godine nijesu bili dovrseni radovi na sceni pozorista, predsjednik Bulatovic je, kazu u njegovom kabinetu, odustao od "polovicnog" otvaranja dok se sve ne dovrsi. Od tada pa do dana kada je zavjesa u teatru konacno podignuta, mnogo toga se promijenilo na politickoj sceni Crne Gore, u kojoj je politika alfa i omega ukupnog drustvenog zivota. Tadasnje misljenje premijera Djukanovica da je novo pozorisno zdanje od posebnog znacaja za Republiku i da ga ima otvoriti iskljucivo predsjednik Bulatovic, vise ne vazi.
Shodno novom opredjeljenju, 23. maja, dva dana pred veliki dogadjaj, iz Ministarstva kulture upucen je dopis Kabinetu, potpisan od strane pomocnika ministra Zorana Soskica, u kome se Predsjednik obavjestava o detaljima novog scenarija svecanog otvaranja, po kome ce Crnogorsko narodno pozoriste pustiti u rad ministar Goran Rakocevic.
U najkracem roku, iz Kabineta Predsjednika Republike je odgovoreno da sadrzaj primljenog dopisa "nije u skladu sa nasim dogovorom da nam se dostavi scenario otvaranja nove zgrade CNP". Pozivajuci se na ovlascenje (!) Predsjednika Republike, Celebic sa svoje strane predlaze da pozdravnu rijec u ime gradjana treba da uputi i gradonacelnik Podgorice Mihailo Buric, a da "novu zgradu" Crnogorskog narodnog pozorinta, uz prigodnu rijec, ima otvoriti predsjednik Republike Crne Gore Momir Bulatovic".
Pored navedenog, Celebic je u svom odgovoru ministra Rakocevica uputio na dopis njegovog prethodnika iz novembra i raniji program, uz pitanje: "da li je, kada i od strane kojeg organa on promijenjen".
Istoga dana, sefu Bulatovicevog kabineta obraca se i ministar Rakocevic i kaze: "Ja sam u ulozi ministra kulture i predsjednika Upravnog odbora Crnogorskog narodno pozorinta obavio konsultacije vezano za program svecanog otvaranja zgrade CNP-a sa predsjednikom Vlade Crne Gore, g. Milom Djukanovicem... Program svecanog otvaranja je, dakle, rezultat tih radnih dogovora i instrukcija koje sam dobio od predsjednika Vlade". Ministar pri tom pojasnjava "novonastalu" situaciju: "Nijesam bio upoznat sa prethodnim dogovorima i korespondencijom koja se u prosloj godini odnosila na ovu temu prije mog dolaska na celo Ministarstva kulture. Stoga smatram da bi bilo jedino cjelishodno da ovu vrijednu inicijativu o promjeni Programa svecanog otvaranja Predsjednik Republike dogovori sa Predsjednikom Vlade, jer ja samo izvrsavam radni zadatak kojeg sam dobio od mog pretpostavljenog."
Do dogovora dvaju predsjednika ocigledno nije doslo, a nije objektivno ni moglo doci, buduci da tog vikenda premijer nije bio u zemlji, vec u inostranstvu!
Pored toga, sto su se u bojkotu solidarisali sa svojim Predsjednikom, clanovi Bulatovicevog klana bili su dodatno uvrijedjeni rasporedom zvanica u pozorinnoj sali. Citav taj posao uradjen je, inace, u Ministarstvu kulture, a ne kako je u takvim slucajevima predvidjeno republickim Protokolom. Ministarstvo je, po rijecima uvrijedjene strane, privatizovalo ukupan posao oko svecanog otvaranja CNP-a. U Protokolu kazu da na ovoj svecanosti nijesu uvazeni principi protokola i protokolarni spisak koji su Ministarstvu, na zahtjev gospodina Soskica bili dostavljeni, niti je Protokol mimo toga ucestvovao u organizaciji.
Smjestanje Vucelica u prvi, pocasni red, tik do mjesta rezervisanog za Predsjednika Republike, ocijenjeno je izazovom protivnicke strane i nevidjenim skandalom. Doduse, prisustvo aktuelnog potpredsjednika SPS-a nikome nije smetalo, svojevremeno na Mediteranskom festivalu u Budvi, ili tokom skorasnjih redovnih konsultacija u Beogradu. Medjutim, lider Narodne stranke Novak Kilibarda daje mozda najtacniju ocjenu: "Ako jedan od cetiri potpredsjednika Slobodana Milosevica sjedi do predsjednika Republike Crne Gore, onda treba da se pitamo koji je to drustveni polozaj Vucelica u Crnoj Gori?"
Istovremeno, potpredsjednica Demokratske partije socijalista Milica Pejanovic-Djurisic dobija pozivnicu sa naznacenim osmim redom u sali, zbog cega takodje nije dosla na ovu svecanost. Tesko je povjerovati da bi u slicnoj situaciji, na otvaranju nacionalnog srpskog teatra, do Predsjednika Srbije, po protokolu, gospodju Pejanovic-Djurisic zapalo mjesto do njega. Mnogi "bulatovicevci" dobili su, primjera radi, i pozivnicu za jednu osobu. Da je u organizaciji mnogo toga skripalo vidi se i po selektivnom pozivanju novinara, tako da mnoga dopisnistva u Podgorici poziv nijesu ni dobila. Ostale zvanice, strani ambasadori, diplomate, crkveni velikodostojnici, opozicioni prvaci, bili su pred domacim politicarima gosti drugoga reda, smjesteni okolo po galerijama, pa ih TV kamere nijesu registrovale. Dominirala je garnitura Marovic - Djukanovic uz dio ministarskog kora, te na crnogorskoj politickoj sceni nezaobilazni tandem koji cine Kusturica i pomenuti Vucela.
Zeljeni efekat je postignut, jer najveca festa u posljednje vrijeme Crnoj Gori posluzila je ocigledno za promociju trenutne politicke nadmoci one struje u vrhu drzave i partija koju predvodi premijer Djukanovic. Tome su svesrdno doprinijele i ode govornika njemu u cast, od teatralnog nastupa prvakinje Narodnog pozorinta glumice Dragice Tomas, koja je sve zasluge za izgradnju pozorisne zgrade pripisala Milu Djukanovicu, covjeku kako rece "dostojnom nezaborava". U ocigledno ranije napisanom govoru gospodja Tomas se potrudila da se i licno obrati Momiru Bulatovicu. Predsjednik se, medjutim u tom trenutku nalazio na nekom drugom, geografski i politicki udaljenijem mjestu.
Branka PLAMENAC (AIM Podgorica)