OLOVKA "ZASLUZILA" 107 GODINA ZATVORA

Pristina May 30, 1997

AIM JUNIOR Pristina

U Okruznom sudu u Pristini, izrecene su presude pripadnicima, kako se u optuznici navodilo "ilegalne organizacije Nacionalni pokret za oslobodjenje Kosova". 20 lica albanske nacionalnosti (od kojih su dvojica u bekstvu), terete se za krivicno delo - "organizovanje za nepriijateljsku delatnost" (po clanu 136. Krivicnog zakona), dakle da su se pripremali da stvore nezavisnu drzavu Kosovo i pripoje je Albaniji; i za krivicno delo terorizma (clan 125. Krivicnog zakona), tj. da su vrsili pripreme za izvrsenje krivicnog dela - terorizma, za sta je zatvorskom kaznom kaznjeno sedam lica iz ove grupe.

Prvooptuzeni Avni Klinaku, osudjen je na kaznu zatvora u trajanju od 10 godina. Ostaloj sestorici, koji se terete i za terorizam, izrecene su kazne u trajanju od 6,5 do devet godina zatvora. Ostali su kaznjeni na zatvorsku kaznu u trajanju od sedam do dve godine. Dakle ukupna zatvorska kazna za 20 Albanaca iznosi ukupno 107 godina zatvora.

Svi oni su uhapseni tokom januarske i februarske policijske akcije, ove godine, kada se, prema tvrdnjama srpske policije, iza resetaka naslo, "vise od 60 optuzenih Albanaca za neprijateljsku delatnost". To se desavalo pred lokalne izbore u Srbiji, kada je, primecuju hronicari srpsko -albanskog konflikta, ponovo doslo vreme za potezanje karte Kosova. Milosevic je cestitao pripadnicima MUP-a Srbije na uspesno obavljenim "hapsenjima terorista". Tada su na putu Vucitrn - Pristina poginula i trojica mladica, koje je srpska policija proglasila pripadnicima "Oslobodilacke vojske Kosova i nosiocima opasnih funkcija". S druge strane, rezimski mediji su ove "uspesne" akcije policije propratili sa velikim pompom. Drzavna televizija se nije libila da svojim sunarodnicima prikaze arhivske kadrove, gde su se mogli videti oruzje i municija kao i razne knjige i brosure (jedan broj takvih knjiga se i danas mogu kupiti u kosovskim knjizarama), kao konfiskovani dokazni materijal. Pocetak istrage doneo je novu zrtvu. U Okruznom zatvoru u Pristini od posledica torture, zivot je izgubio Besnik Restelica. Njegova smrt je pravdana "samoubistvom" , koje je navodno usledilo "posle njegovog priznanja o delatnostima drugih pripadnika organizacije, te se on odlucio na takav korak da bi izbegao osvetu". Medjutim, ovaj tragican ishod bio je dovoljan dokaz o "tretmanu" uhapsenih Albanaca od strane srpkih organa bezbednosti. Tada je, MICHAEL FREY, predstavnik Medjunarodnog komiteta Crvenog krsta u Pristini izjavio: "Da su nam ranije dozvolili da posetimo uhapsene, kao i da razgovaramo sa njima, Besnik Restelica bi bio ziv".

I tokom Glavnog pretresa, najveci broj optuzenih nije pristalo da govori, jer, sledilo je njihovo obrazlozenje: "Ne priznajem sud okupatora" , "Ovo je montirani politicki proces"... Neki su, negirali clanstvo u "Nacionalnom pokretu za oslobodjenje Kosova", a kao jedinu delatnost kojom su se bavili priznali su rasturanje biltena "Cljirimi", (Oslobodjenje). Medjutim, ni malo se nisu ustrucavali da pred sudskim Vecem i prisutnima u sudskoj sali, opisu torture koje su doziveli u istraznom postupku. Neki od optuzenih su tvrdili da su "proveli sami u celiji u potpunoj samoci vise od 100 dana". Ostali su tvrdili "da su ispitivani na desetine puta, da su premlacivani elektricnim i gumenim palicama po citavom telu, kao i po genitalijama". Neki, "niti su jeli, niti su pili i po 48 sati"...

"Upotreba nasilja, kazu branioci, potvrdjena je i od strane zatvorskog lekara i te cinjenice se ne mogu ignorisati. To cak znaci da se insistira na bezuslovnom stvaranju "neprijateljske grupe", nezavisno od toga sto se u aktuelnim srpskim zakonima decidivno kaze da se kao dokaz ne moze uzeti priznanje pod fizickom torturom". Branioci su i zahtevali da se "iz spisa predmeta izbace izjave optuzenih, date pred istraznim sudijom", sto je (naravno) odbijeno od strane sudskog Veca.

U vreme kada vise ne postoji "verbalni delikt", i kada je proklamovana sloboda govora bilo usmena ili pisana, 20 Albanaca se optuzuje za krivicno delo na osnovu dokaza, koji ne predstavljaju nuzne elemente za vrsenje ovakvih dela. Tokom predstavljanja zavrsne reci, tuzilac je podneo "dokaz", koji pre toga nije dao u uvid. Rec je o jednom projektu pronadjenom u jednom stanu, gde su prikazane, tvrdio je tuzilac "skice vitalnih objekata u Pristini". Na reagovanje branioca, zbog cega nije to prokazano na vreme i na njihov zahtev da oni vide dokazni materijal, predsednik Sudskog veca je zatrazio pauzu deset minuta, koja je trajala dva sata i 15 minuta. Posle ove "kratke pauze" stigli su najavljeni dokazi: projekat zgrade SUP -a iz 1963. godine, projekat zgrade poste iz 1969. godine, i neki druge skice iz 60 - tih i 70 - tih godina. "Trazili ste dokaze i evo vam ih", rekao je tuzitelj Jovica Jovanovic, obracajuci se braniocima. "Nalazenje ovih projekata je kompromitacija za ovaj sud, a ove konstrukcije su toliko transparentne i nelogicne", reagovao je branitelj Bajram Keljmendi. S druge strane, i sam predsednik sudskog veca Dragoljub Zdravkovic je te "dokaze" ocenio "malobrojnim". Dakle, nista od "velike kolicine oruzja". Ali zato, izgleda da "gumena i elektricna palica" ostaju glavni "adut" Javnog tuzioca.

I u toku Glavnog pretresa bilo je nedopustivih propusta. U "Pravnom recniku" zablezen je i osnovni princip: "Da je svaki covek nevin, sve dok se ne utvrdi njegova krivica". Ni ovaj princip, kazu branitelji nije se uvazavao. U nekoliko navrata, predsednik sudskog veca je, kazu branioci, dolazio "do neosnovanih konkluzija, nazivajuci optuzene "teroristima" i istrajavajuci na cinjenici "da su neki od njih clanovi gerilskih jedinica". No, iz svega sto se moglo cuti, ovaj sudski proces najmanje se moze vezivati za "terorizam" ili za "gerilske jedinice", vec samo za "stvaranje jedne ilegalne organizacije i rasturanje biltena. Na sudjenju su procitani i neki clanci objavljeni u ovom "ilegalnom listu". U tim tekstovima je opisivan aktuelni zivot Albanaca na Kosovu, njihovim nezadovljstvom, kritikovalo se, predlagalo... "Ovakvi tekstovi, kazu branitelji i neki optuzeni, mogu se procitati u svakom nezavisnom listu".

Jedna od osudjenih, Sukrije Rexha je u svojoj zavrsnoj reci, posto je u sudnici objavila veridbu sa prvooptuzenim Avni Klinakuom rekla: "Ako je olovka u nasoj ruci terorizam, onda smo svi mi teroristi". Izrecena joj je kazna u trajanju od tri godine.

I dok rezim i i njegovi mediji nastavljaju da "reklamiraju uspehe borbe protiv terorizma", albanski politicki subjekti tvrde da je rec o jos jednoj "politickoj konstrukciji" s ciljem inkriminisanja slobodne reci i "montiranim politickim procesom". U tom smislu i vodja kosovskih Albanaca dr. Ibrahim Rugova je zatrazio "obustavljanje ovakvih montiranih politickih procesa, koji jos vise otezavaju stanje na Kosovu". Clanovi Udruzenja politickih zatvorenika su, zbog toga, zatrazili od EU i SAD da preko svojih mehanizama prate ovo sudjenje i da se izbliza uvere o realnom stanju.

    U svakom slucaju, ovaj sudski prosec pratili su mnogi   inostrani posmatraci, i oni sa domace scene koji se bave

pitanjima ljudskih prava: predstavnici UN, Fonda za humanitarno pravo u Beogradu, Helsinskog komiteta, predstavnici ambasada Velike Britanije, SAD, Nemacke, Svedske, Svajcarske, Albanije... Nicollas Hill, iz americke ambasade u Beogradu je izjavio da "je Stejt department vanredno zainteresovan za tok ovog sudskog procesa".

Cini se da i ovaj sudski proces predstavlja samo pocetak "reprize", vec vidjenih na Kosovu. Ovo se, kazu albanski subjekti, desava u najdelikatnijim trenucima otvaranja problema Kosova. Cak, kako kaze advokat Fazli Baljaj, "Zakon je ovde samo da bi osigurao tuziocevu i tuzbu drzave".

    Na zalost ovo nije kraj. Nova epizoda sada vec stare

serije najavljuje se za treci jun, kada ce se odrzati novi sudski proces protiv 15 Albanaca, od kojih se trojica nalaze u pritvoru, a ostali u bekstvu, a koji se optuzuju za terorizam.

AIM Pristina Gjeraqina TUHINA