PARLAMENT UZIMA PENDREK
Skupstina Crne Gore uvela kontrolu nad tajnom policijom
Tajna policija - dosadasnji pendrek crnogorskog totalitarnog rezima - dobila je prije svega zahvaljujuci zestokoj svadji u vrhu vladajuce partije parlamentarnu kontrolu. No, vlast dugih usiju ce vjerovatno i pored toga nastaviti da radi po starom
AIM, Podgorica, 29. 5. 1997.
Pokusaji da se sitnim komiromisima i pod prinudom sklopljenim dogovorima izmedju dvije duboko konfrontirane strane unutar vladajuce partije u Crnoj Gori, uspori proces njenog raspada i ocuva privid partijske monolitnosti, definitivno su propali. Najbolji dokaz za to je tekuce zasijedanje crnogorskog Parlamenta, koje je upravo zbog tih podjela u DPS-u vec porodilo dva zakona kojima se direktno zadire u nadleznost dosad nedodirljive Sluzbe drzavne bezbjednosti. Jedan, takozvani Bulatovicev Zakon o Savjetu za bezbjednost treba da Predsjedniku povrati manjak moci i kontrole nad tajnom policijom, dok drugi, o formiranju skupstinskog Odbora za kontrolu rada tajne policije, treba da gradjanima Crne Gore donese demokratski mehanizam za kontrolu i sprecavanje zloupotreba u radu ove sluzbe.
"I pored toga sto je glasala za formiranje Odbora za kontrolu rada Sluzbe drzavne bezbjednosti opsti utisak je da vladajuca partija nije iskreno zainteresovana da se pitanje civilne kontrole policije uredi na nacin koji ce garantovati implementaciju standarda iz medjunarodnih dokumenata o ljudskim pravima u nas politicko-pravni sistem - istice Miro Vickovic, poslanik Narodne sloge i zakljucuje - Plasim se da ce napori demokratske opozicije usmjereni da se zajednicki ucini taj znacajan korak na putu ka osvajanju slobode i ovoga puta ostati zarobljen u raljama jedne konzervativne ideoloske i politicke svijesti, nesposobne da shvati jednostavnu istinu da niko ne moze biti slobodan, dok ne bude slobode za sve".
Ipak, i pored opreza u procjenama sta ce sustinski donijeti Zakon o uvodjenju parlamentarne kontorle nad radom SDB, moze se vec sada konstatovati da je samim njegovim donosenjem opozicija ostvarila znacajnu pobjedu - njen sedam godina star zahtjev napokon je prihvacen od strane vladajuce stranke. Uz samo jedan glas protiv, poslanici su odlucili da se formira Odbor za kontrolu rada Sluzbe drzavne bezbjednosti Crne Gore. Usvajanju takve odluke prethodilo je objedinjavanje prijedloga Narodne sloge o formiranju parlamentarne Komisije za kontrolu drzavne i javne bezbjednosti i prijedloga DPS-a o formiranju Odbora za kontrolu SDB-a.
Novoformirani parlamentarni Odbor ce, na osnovu proporcionalnog sistema, biti sastavljen od deset clanova i predsjednika. U Odbor ce uci predstavnici svih parlamentarnih opozicionih stranaka iz Crne Gore: LSCG, NS, SDA, SDU i DSCG. Pet mjesta ce zauzeti predstavnici opozicionih stranaka, dok ce Demokratska partija socijalista imati sest clanova. Sastavom odbora bice zadovoljena i nacionalna struktura. Iz redova vladajuce stranke bice i predsjednik Odbora za kontrolu rada Sluzbe drzavne bezbjednosti. U skupstinskim kuloarima se moze cuti da ce tu odgovornu funkciju obavljati Zoran Zizic, potpredsjednik crnogorskog parlamenta i saborac predsjednika Bulatovica. Definitivni sastav Odbora za kontrolu Sluzbe drzavne bezbjednosti bice odredjen na kraju parlamentarnog zasjedanja i to pod tackom: Izbor i imenovanja.
Dakle, Sluzba drzavne bezbjednosti Crne Gore, koju u ovom trenutku fakticki kontrolise samo premijer Milo Djukanovic, ubuduce ce imati trostruku kontrolu: pored predsjednika Vlade, rad tajne policije ce preko paradrzavnog Savjeta za bezbjednost kontrolisati predsjednik drzave Momir Bulatovic, a opozicija ce u svemu tome imati kakav-takav uvid preko tek formiranog Odbora za kontrolu SDB-a.
Vlast i opozicija postigli su jos jedan vazan dogovor: rad Sluzbe javne bezbjednosti, koja najcesce zloupotrebljava policijski pendrek, takodje ce ubuduce biti pod nadzorom crnogorskog parlamenta. Dogovoreno je da se Skupstini Crne Gore predlozi novi prijedlog za dopunu postojeceg poslovnika kojim ce se ustanoviti parlamentarna kontrola Javne bezbjednosti pri postojecem Odboru za ljudska prava i slobode.
Iznenadna kooperativnost vladajuce stranke prema demokratskoj opoziciji ima svoju pozadinu.
"Nasi motivi su potpuno demokratski", kaze Savo Djurdjevac, poslanik Narodne sloge u crnogorskom parlamentu, i nastavlja: "Dok je prijedlog DPS-a motivisan politickim sukobima u okviru svoje stranke, nas prijedlog je motivisan demokratskim razlozima. Mi zelimo da se definitivno pocne skidati mrak nad glavama crnogorskih gradjana zvani SDB, kako bismo na taj nacin napravili prvi neophodni korak ka demokratizaciji Crne Gore, odnosno u obezbjedjivanju i postovanju elementarnih ljudskih prava i sloboda."
"Prijedlog DPS-a", nastavlja Djurdjevac, "dakle, nije startovao s te demokratske pozicije. Pricerani uza zid svojim sukobima i argumentima demokratske opozicije, odnosno Narodne sloge, poslanici vladajuce stranke su prihvatili kompromis, ne zbog demokratije u Crnoj Gori, vec da bi zadovoljili podjelu neformalnih centara moci u okviru svoje partije."
Da li ce formiranje Odbora za kontrolu Sluzbe drzavne bezbjednosti sprijeciti njenu zloupotrebu u partijske svrhe od strane vladajuce stranke?
"Svjesni smo mi toga da necemo moci imati potpuni politicki i pravni uticaj na rad i kontrolu rada Sluzbe drzavne bezbjednosti. Medjutim, mi idemo korak po korak. Mi znamo da smo prisli kineskom zidu zvanom SDB, ali znamo da demokratskim mehanizmima moramo i dalje gurati Sizifov kamen uz brdo kako bismo stigli na vrh i dotjerali ga do medjunarodnih standarda o zastiti ljudskih prava i sloboda", zakljucuje Djurdjevac.
Tajna policija - dosadasnji pendrek crnogorskog totalitarnog rezima - prije svega zahvaljujuci zestokoj svadji u vrhu vladajuce partije dobila je parlamentarnu kontrolu. Privodjenje pendreka je u toku. No, vlast dugih usiju vjerovatno i pored toga nastavice da radi po starom.
Seki Radoncic (AIM Podgorica)