KONSTITUIRANA HRVATSKA ZAJEDNICA HERCEG BOSNA

Sarajevo May 26, 1997

Kisobran bh. Hrvata!?

AIM, SARAJEVO, 26.05.97.
Na utemeljiteljskom saboru, 24.maja u Neumu su drustvene, politicke, gospodarske i kulturne organizacije Hrvata u Bosni i Hercegovini osnovali Hrvatsku zajednicu Herceg Bosnu (HZ HB). Ova zajednica ce biti, kako je najavljeno, krovna i zborna institucija hrvatskog naroda u BiH.

Odluka o utemeljenju Hrvatske zajednice, koja treba da zastiti interese bosanskohercegovackih Hrvata u svim sferama, donesena je jednoglasno, a na subotnjoj sesiji vec je donesena odluka o zastavu, grbu, zigu i pecatu Zajednice.

Najvise tijelo ove Zajednice je Sabor za cijeg predsjednika je izabran Ivo Andric Luzanski. Potpredsjednici su Ivo Stanic, Zelimir Cnogorac i Jakov Pehar. Za clanove Glavnog vijeca izabrani su Bozo Rajic, Kresimir Zubak, Jadranko Prlic, Nikola Filipovic, Zdenko Kordic, Mira Jozic, Vladimir Soljic, Pavo Kobas i Tvrtko Nevjestic. Sjediste zajednice bice u Mostaru, a jedan od ureda u Sarajevu.

Prvom saboru HZ HB prisustvovao je i izaslanik biskupske konferencije don Ivan Mrso koji je pozdravio skup u ime kardinala Vinka Puljica. Ovom prigodom procitano je i pismo kardinala Puljica koji je izrazio uvjerenje da ce se HZ HB zauzimati za sve Hrvate u BiH. Kardinal je porucio da ce Katolicka crkva davati potporu, ali nece biti konstitutivni clan Zajednice. Sabor je jednoglasno, potom, odlucio da se predstavnici Crkve mogu pozivati u statusu posmatraca.

Utemeljiteljski sabor (odrzan u kino-dvorani hotela "Neum") otpoceo je intoniranjem hrvatske nacionalne himne ( za koju je predsjednik HDZ BiH Bozo Rajic rekao da je pocasna pjesma svih Hrvata gdje god bili), a zavrsen je himnom HDZ. U sali su bile izvjesene tri zastave: zastava hrvatskog naroda, zastava Federacije i zastava HDZ BiH.

Sarajevski novinari nisu propustili da u svojim izvjestajima sa skupa u Neumu zabiljeze kako je Saboru prisustvovao i umirovljeni general HVO Slobodan Praljak. On je, naime, covjek za koga zvanicne bosnjacke vlasti smatraju da je naredio rusenje Starog mosta u Mostaru.

"Odluke Hrvatske zajednice Herceg Bosne bit ce moralno obvezujuce za politicke celnike Hrvata u BiH, a zajednica nece biti drzavotvorna," rekao je predsjednik HDZ BiH, ujedno i predsjednik inicijativnog odbora Sabora Bozo Rajic. Njegova izjava o "nedrzavotvornosti" ove Zajednice cesto je koristena u posljednja dva dana.

Neumskoj sesiji prisustvovao je i hrvatski ministar obrane, inace vodja delegacije Republike Hrvatske, Gojko Susak koji je, tamo prisutnim, prenio poruku predsjednika Hrvatske, Franje Tudjmana.

"Ako svi gradjani kantona zapadnohercegovackog i herceg-bosanskog nemaju jednaka prava, mi nemamo prava ni pred Bogom, ni pred svijetom traziti da Hrvati u Tuzli ili drugim mjestima imaju ta prava. Moramo shvatiti da postoje neki zakoni reciprociteta u svemu, pa i ovome. Necemo uvjetovati

  • mi trebamo biti primjer. Mi smo sposobniji i jaci od svih", kazao je Susak.

On je naglasio kako HZ HB nije politicka organizacija (jer Hrvati vec imaju svoje predstavnike u Sarajevu koji ce se boriti za prava hrvatskog naroda), vec mjesto na kojem ce se provjeriti politika koja je zacrtana u Daytonu i Washingtonu, u svim segmentima zivota.

Iako je proslo vec dva dana od osnivanja Hrvatska zajednice, celnistvo bosnjackog naroda, te duznosnici Stranke demokratske akcije nisu se javno oglasavali o ovoj odluci bosanskih Hrvata. U opozicionim partijama, pak, imaju razlicita stajalista u vezi sa skupom u Neumu.

Opozicioni politicki lideri su se, ipak, suglasili da su interesi hrvatskog naroda u BiH i ranije bili zasticeni, te da su oni vec imali svoje drustvene, politicke, gospodarske i kulturne institucije ( HDZ, Gospodarsku komoru, Hrvatsko kulturno drustvo "Napredak" itd.).

Dan uoci skupa u Neumu Glavni odbor Hrvatske seljacke stranke BiH, nakon razmatranja studije o uspostavi HZ HB, zakljucio je da politicka pitanja, tretirana u ovoj studiji, ozbiljno reduciraju suverenitet, konstitutivnost i jednakopravnost bh. Hrvata. U pismo sto ga je HSS uputio Bozi Rajicu istice se da se politicka pitanja bh. Hrvata mogu rjesavati jedino putem institucija drzave BiH na odredbama Washingtonskog i Daytonskog sporazuma.

"Nacin na koji ste zamislili rjesavati politicka pitanja bh. Hrvata ne omogucuje izgradjivanje jedinstva u borbi za opstanak i opstojnost u njihovoj borbi. Reafirmacija ideje Hrvatske zajednice Herceg Bosne, koja je kao izraz i rezultat politike HDZ i porodila katastrofalne posljedice, po nasem je misljenju stetna i nepotrebna," kaze se, izmedju ostalog, u pismu HSS sto ga je u ime stranke potpisao predsjednik Stanko Sliskovic.

Stranka za BiH, koalicioni partner vladajuce SDA na predstojecim izborima, smatra da je formiranje HZ HB u suprotnosti sa odredbama Daytonskog sporazuma i Ustava Federacije BiH.

"Vasingtonski i Dejtonski sporazumi su sankcionisali Herceg Bosnu kao svojevrsni ratni aranzman ciji rad prestaje institucionalizacijom Ustava Federacije i dejtonskog Ustava", rekao je Safet Halilovic clan rukovodstva Stranke za BiH.

"Ustav Federacije je zastititio prava svakog pojedinca i naroda u BiH, pa tako i Hrvata. Federacija BiH je decentralizirana zajednica kroz koju se u kantonima izrazavaju prava naroda." On je dodao da reafirmacija paradrzavnih institucija, sto je, kako tvrdi ucinjeno u Neumu, ponovo vodi ka secesiji u BiH. Ovakvi potezi celnika bosanskih Hrvata potpomognuti su, veli Halilovic, zvanicnom politikom Republike Hrvatske.

Predsjednik Izvrsnog odbora Unije bosanskohercegovackih socijaldemokrata (UBSD) Sejfudin Tokic tvrdi da konstituiranje HZ HB ima dva cilja. Prvi je pokusaj obezbjedjenja kontinuiteta politike HDZ BiH, a drugi je sprjecavanje politike pluralizacije na terioriji pod politickom kontrolom HDZ-a.

"To predstavlja pokusaj zadrzavanja politickog ambijenta u BiH na logici totalitarizma u kome bi narodi bili ekskluzivno predstavljeni kroz jednu stranku i jednog lidera", istakao je Tokic.

Liberali BiH pozdravili su osnivanje drustvene, politicke, gospodarske i kulturne zajednice Hrvata u BiH, ali i dodali kako zale sto ona ima naziv Herceg Bosna, te sto se takva institucija stvara u osjetljivom vremenu.

"Mi podrzavamo to sto su oni odlucili osnovati zbornu instituciju hrvatskog naroda, ali naziv Herceg Bosna pobudjuje negativne asocijacije. To moze asocirati na ostavljanje otvorenih vrata za sve opcije politickog i drustvenog ustrojstva Federacije, odnosno BiH u buducnosti. Zeljeli bismo takodje vjerovati u vjerodostojnost tvrdnji gospodina Rajica da HZ HB nece biti drzavotvorna organizacija", kazao je generalni sekretar Liberalne stranke BiH Hasib Salkic.

Predsjednik Republikanske stranke Stjepan Kljuic, nekadasnji lider HDZ BiH, odbio je komentirati osnivanje Hrvatske zajednice, isticuci kako je, izmedju ostalog, i to jedan od razloga zbog kojeg je, prije nekoliko godina, napustio ovu stranku.

Sandra KASALO