IZBEGLICKI DUSEBRIZNICI

Beograd May 24, 1997

Poigravanja sa prognanicima

AIM, BEOGRAD, 24. 5. 1997

Predsjednik Srpskog pokreta obnove (SPO) Vuk Draskovic susreo se 15. maja sa predstavnicima stanovitog Kluba srpskih intelektualaca Krajine - Nikolom Trbojevicem i Milom Dakicem. Ukoliko Draskovic pobjedi na predstojecim predsjedniskim izborma, zanimalo je ovu dvojicu, kakvu ce politiku voditi prema Hrvatskoj i Srbima izbjeglim iz Hrvatske.

"Ako budem izabran za predsednika Srbije, stacu na celo izbeglog i prognanog naroda i voditi ga do Knina, Obrovca, Vojnica, Topuskog, Drvara, Grahova, Mostara, Sarajeva, svuda tamo gde su Srbi ziveli vekovima", glasio je odgovor. "Bicemo za trajno pomirenje Srba i Hrvata, ali tek kada se nas narod vrati tamo gde je ziveo pre nego sto su Srbi naseli u Beogradu". Kako prenose novine, Draskovic jos i dodao da plan Z - 4 nikad nije ukinut, te da ce stupiti na snagu kad se Srbi vrate, a Srbija taj plan prihvati.

Svakako, posrijedi je jos jedno od obecanja u izbornoj godini. Ovo se tice izbjeglica kao definitivno najugrozenije kategorije stanovnistava u Srbiji i ne treba ga shvatati bukvalno. Rijec je o tome da predsjednicki kandidat, za razliku od prakse aktuelnog sefa drzave, najavljuje aktivno licno angaziranje na povrataku i postovanju ljudskih prava izbjeglih. Uostalom, to je jedan od temelja Dejtonskog sporazuma.

Medjutim, kako bi to rekao sam Draskovic, nakon ove izjave na njega se obrusila i "ala i vrana i kuso i repato". Ukratko: izbjeglicka udruzenja bivsih krajiskih funkcionera, a na drzavnim jaslama Srbije, koordinirano su kriknula da se radi o "zlopotrebi izbjeglica u politicke svrhe" (Boro Martinovic, Udruzenje Srba iz Krajine), "politickom marketingu, nerealnosti i zamjavanju naroda", (Mihajlo Vucinic, Udruzenje Srba iz Hrvatske i RSK), "zavaravanju i pogresnom pristupu kojim treba da se dolije na bes i nezadovoljstvo izbeglica" (Borislav Mikelic, Komitet za zastitu prava i intresa raseljenih lica i povratak u zavicaj) .

Zasto li je ovo predizborno obecanje toliko zapjenusalo narecene izbjeglicke dusebriznike? Zasto se sadasnje srbijanske vlasti i bivse krajiske glavesine smiju angazirati na povratku izbjeglica, a vodja najvece opozicione stranke ne smije? Po svoj prilici, odgovor lezi u tekstu Borislava Mikelica u "Politici ekspres", koji, posto je procitan u udarnom Dnevniku RTS, ima znacaj sluzbenog stava.

Mikelic, pored ostalog, optuzuje Draskovica za politicku prevrtljivost prema Srbima van Srbije - da je presao put od ekstremizma do suglasja sa stavovima Gensera, De Mikelisa, zapadne Evrope i Vatikana. Upozorava da povratak izbjeglica nije isto sto i organiziranje ulicnih demonstracija, te da je i sam Draskovic svjesan da bi njegova kolona bila zaustavljena vec na granici. "Ako bi takav pristup odradio i za njega se opredelio Alija Izetbegovic", konstatira Mikelic "da krene u Republiku Srpsku sa kolonom muslimanskih izbeglica i na drugoj strani da to isto ucini Biljana Plavsic sa srpskim izbeglicama prema muslimansko-hrvatskoj federaciji sa srpskom zastavom, onda vec sada znamo sta bi se desilo i kako bi se citava stvar zavrsila".

Drugim rjecima, ako bi se to doista desilo, zasto se onda ratovalo? U ovom je sadrzana sustina Mikeliceve i ostalih slicnih reakcija. Povratak etnicki ociscenih obesmislilo bi sve "tekovine" kojim se nekad zaraceni i jos uvijek aktuelni rezimi u bivsoj Jugoslaviji ponose. Prije svega, to je ratom rasparcana Bosna i adekvatni etnicki inzenjering u njoj i oko nje. Jer, tesko bi bilo zamisliti povratak Krajisnika u svoje domove, a da se bosanski Hrvati koji su sada njima ne vrate u svoje, Muslimani u svoje i tako dalje... Jasno je i posljednjem politickom laiku da takvo sto u punom smislu rijeci niti je moguce, niti realno. Medjutim, vec i sluzbeno napustanje gore pomenutih "tekovina" i aktivna nastojanja da se prevazidju, ako nista drugo, predstavljalo bi mnogo na putu u "normalni svijet".

U tom kontekstu je i drugi razlog za napad na Draskovica. Mikelic, naime, navodi da ne bi reagirao na njegovu izjavu da "ne ide preko ledja prognanog i izbeglog naroda". Konkretno: plasi se da ce onima koji su se vec vratili stvoriti dodatne bezbjednosne probleme, a da ce ostali nasjesti na lazna obecanja i nadanja za povratak. Cilj izjave, tvrdi on, jeste da se izbjeglice i ostali koji su na razlicite nacine vezani za njih ukljuce u Draskovicevu predizbornu kampanju.

Mikelic kao jedan od premjera bivse Krajine, skupa sa svim njenim predsjednicima i ministrima, bio je to sto je bio iskljucivo zahvaljuci Slobodanu Milosevicu. Svi oni zajedno doveli su to podrucije i njeno stanovnisto u polozaj u kakvom jeste. To ce reci da su na nevidjenoj instrumentalizaciji i manipulaciji tog svijeta gradili i cuvali vlast. Kad im je trebalo gurnuli su ga u nepotreban i besmislen rat zarad svih Srba u jednoj drzavi. Kad su shvatili da je taj rat izgubljen, koristili su ga kao alatku da se isto omoguci bar bosanskim Srbima. Konacano, kad su Beograd i Pale isposlovali koliko su mogli u Bosni, Krajina i Krajisnici su nestali.

Problem je, zapravo, u tome sto Milosevic preko Mikelica i njemu slicnih, ni poslije svega ne zeli ispustiti taj svijet iz sake. Zarad definitivnog betoniranja postojeceg stanja u Bosni sto nije moguce bez suradnje sa Zagrebom, trguje sa njihovim statusom, mogucnostima i uvjetima povrataka... O ponizenjima i maltretiranjima s kojim se Srbi povratnici suocavaju u Hrvatskoj, u Srbiji se zna uglavnom preko izvjestaja nevladinih humanitarnih organizacija s kojim Mikelic i njemu slicni nemaju veze. Koliko brinu o bezbjednosti Srba koji su se vratili, svjedoci i to da se nitko od pomenutih nije oglasio povodom najave konstituiranja paarlamenta Krajine u egzilu. Konacno, nije poznato ni da ovdasnji rezim ista stvarno poduzima da se njihov polozaj olaksa pomocu adekvatnog medjunarodnog pritiska i arbitraza. To bi naime, podrazumjevalo potpuno revidiranje cjelokupne politike Beograda i u Bosni i u Srbiji - da to ne treba ocekivati, pokazuje i ponovno igranje rezima na nacionalnu kartu u izbornoj godini.

Izbjeglicama zato ne treba dopustiti da se sami pozave sopstvenom sudbinom. Cak ni da u pokazu simaptije prema pretedentima na vlast u Srbiji zbog cije sluzbene politike ih je i snaslo to sto ih je snaslo. Njihov neposredi uticaj na izbore nije, niti moze biti velik. Medjutim - onaj posredni i moralni - kao zivih i najboljih svjedoka do cega je dovela aktuelna vlast, moze biti izuzetan. Upravo da se to ne bi desilo i dalje su negdje instalirani Mikelic i slicni. Koliko rezim o tome vodi racuna, potvrdjuju upozorenja - iz istih krugova - izbjeglicama da pod prijetnjom deportacije ne ucestvuju u zimusnjim demonstracijam zbog nepriznavanja rezultata lokalnih izbora.

Ipak, Mikelic je u jednoj stvari u pravu. Draskovicevo velicanje i zazivanje Draze Mihajlovica i cetnika na Ravnoj Gori sigurno nece pomoci izbjeglicama da se vrate - kako zbog same Hravtske, toliko isto i zbog medjunarodne zajednice. Tu je savrseno nebitno da li je njegova izjava neodgovorno predizborno obecanja ili stvarna spremnost da da sve od sebe kako bi obecano i ispunio.

Filip Svarm (AIM)