NEODGOVORNOST I PROPAGANDA KOJA STETE DECI

Pristina May 22, 1997

AIM JUNIOR Pristina

Aprila ove godine , u organizaciji Svetske zdravstve organizacije, se zavrsio se treci krug vakcinacije dece protiv poliomielita na Kosovu, a ovog meseca zapoceo je i cetvrti krug. Planirano je da se vakcinacijom obuhvatite deca starosti od 0 do pet, pa sve do 15 godina. Ovaj proces je nastavljen sa ciljem da se vakcinisu i ona deca koja nisu obuhvacena u prva tri kruga, no, sudeci po dostupnim informacijama, vakcinisanje dece je nezadovoljavajuce, jer npr. u trecem krugu po selima Kosova pozivu se odazvao veliki broj roditelja i dece, a po gradovima gotovo da nije ni bilo odziva. Zbog cega su zabelezeni slabi rezultati?

Uoci prva dva kruga vankcinisanja, koja su izvrsena krajem prosle godine, organizovana je veca propaganda, te su ljudi bili upoznati sa ciljem vakcinisanja. Ovu propagandu je potpomogla i albanska Satelitska televizija, za sada jedini elektronski medij preko kojeg se informisu Albanci sa Kosova, jer je upravo u to vreme i u Albaniji vodjenja kampanja protiv poliomielita. S druge stane za treci krug, ta propaganda nije bila na zadovoljavajucem nivou, jer i zbog dogadjaja u Albaniji, albanska TV nije uspela da pronadje prostora za dovoljno propagiranje kampanje vakcinacije, tako da se citava kampanja svela na ogranicenim broj plakata, koji su izlepljeni u raznim delovima gradova. S druge strane na Kosovu je vodjena i neka vrsta nezvanicne propagande, koja je tiho kruzila medju ljudima, da toboze vakcine proizvedene u Beogradu ne samo da nece imati pozitivnog efekta, vec nasuprot, one ce mozda i stetiti deci. Medjutim, jedan ekspert za vakcinaciju koji zeli ostati anoniman kaze da je istina da su vakcine protiv poliomielita proizvedene u Intitutu za epidemiologiju i virusologiju TORLAK u Beogradu, ali da su kontrolisane i testirane od strane eksperata Svetske zdravstvene organizacije.

Zato pod uticajem zlonamerne propagande i neinformisanosti roditelja o ciljevima vakcinacije, rezultati treceg kruga vakcinacije, u gradovima Kosova, bili su katastrofalni. Medjutim, za nedovoljan odziv, istina, uticala je i iritirajuca izjava srpskog ministra za zdravlje i socijalnu politiku, koji je samo nekoliko dana pre pocetka treceg kruga vakcinacije u centralnoj informativnoj emisiji TV Beograd izjavio da su "Albanci na kraju ipak pristali da udju u zdravstveni sistem Srbije", sto je ovde prokomentarisno kao ponovna "srpska politicka igra i kada je rec o deci".

Prema podacima Epidemioloskog zavoda, vakcinacija je realizovana 100 odsto. Npr., u peckom okrugu obuhvaceno je 45 985 dece, mada je bilo 180 neregestrivane (dakle ukupno evidentirane dece je 46 165), tako da je je obavljen plan sa cak 98.01. U prizrenskom okrugu, bilo je 40 989 registrovane dece, neregistrovane 3 215 (svega 44. 204) i vakcinisano je 96. 66 odsto. U mitrovickom okrugu evidentirano je 25 133 dece, dok je neregistrovane bilo 2 171 (ukupno 27 304), realizacija 94.97 odsto. U pomoravskom okrugu obuhvaceno je 95 odsto dece. U kosovskom okrugu registrovano je 69 806 dece, naknadno jos 2 688 (ukupno 72 494) a vakcinacija je obavljena 89.77 odsto. Prema ovim podacima, na Kosovu od 190 167 oko 95 odsto dece je vakcinisano. Medjutim, osobe koje su izravno bile ukljucene u proces vakcinisanja, ali zbog mogucih, kako kazu, reprekusija zele ostati anonimni, isticu da brojka koja stoji u Izvestaju Epidemioloskog zavoda nije tacna, jer u ovom krugu vakcinacije "nije obuhvacen veci broj dece". Prema ovim izvorima, ima slucejeva kada je u jednoj opstini vakcinisano samo 0,83 odsto (!) dece, dok na celom Kosovu nije se odazvalo vakcinaciji ni 50 odsto dece. U opstini Pristina, vakcinaciji se odazvalo nesto malo preko 50 odsto dece. Jedan od razloga ovako velike dosproprocije podataka, proizilazi iz toga sto lekarske ekipe nisu isle na teren da utvrde fakticko stanje i da vide koliki je broj dece koju treba vakcinisati. Uzecemo samo jedan primer: u selu Ajvalija, nadomak Pristine, bilo je evidentirano na zvanicnoj listi za prvi krug vakcinacije 487 dece. U medjuvremenu, humanitarno drustvo "Majka Tereza" je uradila svoje liste, gde je obuhvaceno 410-ro dece, a na dan vakcinacije, dovedeno je 613 dece, i kako izjavljuje tada prisutan lekar, oko 30 odsto njih nije bilo evidentirano ni na jednoj listi, sto jasno pokazuje neodgovornost onih koji su bili zaduzeni za to.

S druge strane, obuhvat dece vakcinacijom po selima bilo je vece. No, zbog ipak nedovoljne informisanosti javnosti o razlozima ovog kruga vakcinisanja, a posto je u medjuvremnu na Kosovu proglasena i epidemija malih boginja, do sada je umrlo cak sestoro dece, seljani su shvatili da se vakcincija sprovodi protiv njih. Zbog toga su se i odazvali u vecem broju. Medjutim, na Kosovu je situacija jos alarmantnija.

Gore spomenute cifre, ticu se dece koja su registrovana i koja se bila evidentirana i na listama za vakcinaciju novemrbra 1996. godine. Od tada do aprila

  1. na Kosovu se u medjuvremenu rodilo jos 20 hiljada dece i osim nekog izuzetka po seoskim sredinama, gotovo ni jedno dete nije vakcinisano protiv poliomielita i veoma su podlozna epidemijama koje haraju Kosovom.

Ni na koji nacin se ne moze opravdati propaganda, koja je kruzila Kosovom o toboze netestiranim vakcinama, koje se eto proizvode u Beogradu, a sto je bio jedan od glavnih razloga slabog odziva dece na vakcinaciju. Medjutim, isto tako, ne mogu se opravdati, ako je to tacno, ni lazni rezultati koji proizilaze iz izvestaja Epidemioloskog zavoda Kosova o 100-noj realizaciji vakcinacije, kada ima opstina gde je vakcinisano samo 0,83 odsto registrovane dece. Na stranu cinjenica sto, u medjuvremenu ima novorodjene dece. Ovde se postavlja jos jedno pitanje - "Gde su vakcine koje su namenjene deci"?

Dok sve ne bude nacisto, ostaje gorak utisak da su na Kosovu albanska deca jos jednom postale zrtve politike i interesa, koji su najmanje vezani za humanost. Posledice jedne ovakve politike ce se tek kasnije uvideti.

AIM Pristina Rrahman PACARIZI