MUKE PRVE HARMONIKE
AIM, Skopje, 21.05.1997
Poznatog makedonskog harmonikasa Joveta Kekenovskog vrijeme je promoviralo u politicara, a kako su stvari krenule moglo bi se desiti da se popularni Jove zestoko pokaje sto je zapostavio "dugmetaru". Kekenovski, inace, aktivista desno orijentirane VMRO-DPMNE, partije koju vlast postojano sumnjici za radikalni nacionalizam, igrom jednog nesretnog slucaja osvanuo je prije dvije godine u gradonacelnickoj fotelji glavnog makedonskog grada, a trenutno predsjedava Gradskim savjetom, najvicim kolektivnim politicko-izvrsnim organom. Njegova bivsa i sadasnja funkcija, nasle su se, medjutim, nekako u isto vrijeme na opasnoj provjeri.
Skopsko javno tuzilastvo, naime, pokrenulo je sasvim neocekivano postupak za utvrdjivanje pravoga stanja u gradskoj blagajni, buduci postoje osnovane sumnje kako je Jovetova administarcija, znaci uprava grada Skopja u proslom sazivu, negdje "zaturila" citavih 23 miliona maraka. Indicije su se pojavile poslije ekspertize ugledne revizorske kuce "Kupers i Lajbrant" izvrsene proslog mjeseca. Najvece rupe zabiljezene su u prikupljanju gradske rente i naplati komunalnih usluga, upravo na stavkama od kojih svaki grad prakticno zivi, ali "Jovetovi papiri" pokazali su i niz drugih dubioza. Medjunarodni finansijski strucnjaci, i pored velikog iskustva u ovakvim poslovima, medjutim, nisu se usudili zakleti kako njiovo vjestacenje odrzava pravo stanje stvari, buduci nisu mogli doci do potpune dokumentacije. Odatle naglasene sumnje dijela javnosti kako je Grad u jos vecoj "buli", ali se isto tako mora uzeti u obzir cinjenica da na ovim prostorima postoje i sasvim specificni modaliteti poslovanja koji su "bezdusne" strance mogli zavesti da precijene gradske gubitke.
U citavoj prici, medjutim, najindikativnija je cinjenica da je aferu "provalio" novopostavljeni gradonacelnik Risto Penov. Na prvi pogled, to bi bilo normalno ocekivati, ali Penov je bio clan najuzeg rukovodstva Demokratske partije koja je u koaliciji sa pomenutom VMRO-DPMNE "osvojila" Skopje, i to blagodareci iznad svega zakletim VMRO-vcima koji ovdje vlast "drze" jos od osamostaljivanja Makedonije. Pomenuti Penov je, zapravo, najveci dobitnik proslojesenjih lokalnih izbora, buduci je, ni kriv ni duzan, zaposjeo najskuplju "lokalnu" fotelju uprkos veoma jakoj konkurenciji. Tuzilastvo je, inace, pokrenulo postupak posto je gradonacalnik na nejvecoj ovdasnjoj privatnoj televiziji A! upozorio da u gradskom finansijskom sektoru vlada pravi haos i da su mu kase prazne.
Vise od rezultata najavljene istrage ovdasnju javnost intrigira sta je to navelo Penova da denuncira svoje politicke saveznike. Koalicioni partneri iz VMRO-DPMNE, posebno siroko clanstvo, sklono je povjerovati kako su u pitanju neke sitne ljudske slabosti, ali se Penovu ne zaboravlja fakt da se za svoje sadasnje politicke dostrele skolovao u kancelariji bivsega "Ce- Ka". Carsija kao carsija, sa svoje strane, bruji kako gradonacalniku bruje usi. Navodno je u okviru unutarkoalicionog razjasnjavanja citavog slucaja, uz bezbroj folklornih reminiscencija, Penov "popio" i poneki samar. Bez obzira na sve pretpostavke, gradskoj upravi i politickim partijama koje su tamo vecinske, najmanje je trebalo skandal u ovome trenutku. Neki posmatraci za koje se sa velikom sigurnoscu moze tvrditi da su obicno u pravu, smatraju kako je u pitanju jedan smisljeni kontraudar od strane drzavne vlasti koju u cjelosti drzi Socijaldemokratski savez, lijevi antipod VMRO-DPMNE-a. Aktuelna vlada trenutno je na velikim mukama u vezi sa propascu najvece makedonske stedionice TAT iz Bitola u kojoj je ograbljeno oko 23 0000 gradjana. Kroz ovdasnje medije, takodje, danima se rasteze prica o enormnim troskovima kojima su ministri sami sebe castili skupim kabinetima, automobilima i umjetnickim slikama, a sve to posoljeno je pravim haosom u zdravstvu. Zato se i pretpostavlja kako je gradska afera "isfabrikovana" sa ciljem da odvrati pogled od velikih napetosti koje izaziva propast bitolske piramide i eventualnih socijalnih i politickih posledica tog neprijatnog skandala. Sa druge strane, uparvo VMRO-DPMNE, kao najuticajnija opoziciona partija, u svojim javnim nastupima, neke evidentne slabosti aktuelne nomenklature, upotrebljava, a vlast smatra i zloupotrebljava, u promociji vlastitog politickog cistunstva. Upiranjem prsta u Vmroovsku gradsku administraciju, zapravo se dokazuje kako ni ova nije imuna na bolesti kojima su sklone sve tranzicijske vlasti, bez obzira na nivo i ideoloski predznak.
Gradska finansijska afera pritijesnila je onog Joveta sto nas je uveo u ovaj tekst i po jos jednom osnovu. "Sukob" Skopja i njegove drzave traje jos od jesenas, kad je formirana nova gradska vlast. Osim u takmicenju za gradonacalnicko mjesto, opoziciona koalicija na celu sa VMRO-om, dobila je i vecinu u Gradskom savetu. Prvi "savjetnik" Kekenovski donio je nekoliko kljucnih odluka, ali se kasnije pokazalo da izbori fakticki nisu zavrseni. Partije koje podrzavaju vladu smatraju da u Gradskom savjetu, pored 25 clanova izabranih neposredno, ravnopravno odlucuju i opstinski deputati. Infinitezimalni politicki racun pokazao je da bi u tom sluacju, promilima mjerenu, prednost imale partije na vlasti, a ne Jove i njegovi slicnomisljenici. Kekenovski i drugovi, svoje su odluke, doduse, donijeli na osnovu tumacenju tadasnjeg ministra za pravdi i automatski smatraju kako su u pravo i pravda na njihovoj strani. Ministar se poslije sam proglasio nekompetentnim da prosudjuje o pravnim stvarima, a Ustavni sud je donio odluku po kojoj se pravovaljanim smatra prosireni Savjet. Rad gradske uprave zbog svega je delimicno blokiran. Jedno od mogucih rjesenja za ovu pat-poziciju su novi izbori za gradske vlasti. Tad bi se vec neko mogao prisjetiti one sitnice od 23 miliona maraka, a Jove svoje harmonike.
BUDO VUKOBRAT