TIHA VODA BRIJEG RONI

Podgorica May 16, 1997

Nova faza sukoba u DPS-u

Nakon sto je vidio da blic krigom nece moci oboriti glavnog oponenta, premijera Mila Djukanovica, crnogorski predsjednik Momir Bulatovic, opredijelio se za drugu taktiku - tiho, strpljivo i podrivacko opanjkavanje predsjednika Vlade, koje trenutnu prednost Djukanovica u javnom mnjenju, pa i samom DPS-u, treba, sto prije da potre. Jer, Glavni odbor vladajuce stranke vec je otvorio konkurs za predsjednickog kandidata

AIM, Podgorica, 16. 5. 1997.

Svi pobornici demokratskog preobrazaja Crne Gore ostali su razocarani nakon nedavne sjednice Glavnog odbora vladajuceg DPS-a. Umjesto ocekivanog definitivnog raskola i cijepanja te stranke, Bulatovicevi socijalisti su izasli sa, koliko god zvucalo cudno, "novim jedinstvom", postignutim kompromisom i popustanjem obije konfrontirane strane. Predsjednik Bulatovic je odustao od ultimativnog zahtjeva za smjenu sefa tajne policije, dok je premijer Djukanovic pristao da se pri Predsjedniku Republike formira tzv. Drzavni savjet koji ce, u izvjesnom smislu, kontrolisati rad SDB i cuvati obicne gradjane od njegovih mogucih "prekoracenja ovlascenja". Bulatovic je, takodje, naizgled popustio zahtjevima pojedinih partijskih celija vracajuci premijera Djukanovica na mjesto potpredsjednika stranke, sa kojeg je on demisionirao jos u martu nakon prve sjednice GO, ali je i lukavo iskoristio taj cin vracajuci njime Djukanovica pod punu kontrolu Statuta i organa Partije, kojima je on posljednjih mjeseci, ocito, bio izmakao.

Koliko god, medjutim, DPS-ovi aparatcici slavili "novu pobjedu partije", koja je ovim "iz sukoba izasla zrelija i demokratskija", svima je jasno da ni o kakvom pomirenju ili uspostavljanju novog jedinstva vladajuce stranke ne moze biti govora. Podjele izmedju tzv. cvrstorukaske "bulatoviceve struje" i "reformista" Mila Djukanovica ostale su i dalje - rat se nastavlja, samo drugim sredstvima.

Ovu konstataciju, prije par veceri, u nastupu na drzavnoj televiziji potvrdio je i sam predsjednik Bulatovic, ustvrdjujuci, da "razlike postoje", da su "one ostale i nakon posljednje sjednice GO", ali da ce se "sada, na jedan demokratski nacin, kroz partiju, one i razrjesavati". Mnogo vise od ovih prepoznatljivih fraza, o ovoj temi govorili su drugi navodi predsjednika Bulatovica, kojima je, onako uzgred, prakticno popljuvao lik i djelo premijera i svog potpredsjednika Djukanovica. Vjesto navodjen pitanjima lojalnog mu urednika TV Crne Gore, Bulatovic se vrlo negativno izrazio o radu Vlade, brojnim njenim potezima, posebno nizu u posljednje vrijeme sklopljenih kredita sa ino partnerima, zakljucujuci kako "spoljnji zid sankcija ne moze biti opravdanje za losu ekonomsku situaciju". No, to nije bilo sve. Sjutradan nakon pomenutog tv nastupa, Bulatovic je, uz pratnju najodanijih saradnika posjetio Pljevlja, rudarski gradic na sjeveru Crne Gore, gdje je u partijskoj bazi ponovio sve optuzbe na rad Vlade, a usput dobio punu podrsku tamosnjeg partijskog ogranka za svoju predsjednicku kandidaturu!

Suprostavljena strana, kako se moglo cuti, bila je zatecena, cak prenerazena. Djukanovicevi poklonici kazu da je Bulatovic time izigrao dogovor sa Glavnog odbora, i da ce mu zbog toga "Milo zestoko uzvratiti". Sjutra, prema najavama, premijer obilazi jug Crne Gore, luku Bar, sto mu moze doci kao dobra sansa da uzvrati na pljevaljsku rukavicu koju mu je, direktno u lice, bacio predsjednik Bulatovic.

Danas je pocela i dugo ocekivana i najavljivana sjednica crnogorskog Parlamenta. I to ce biti prilika da se vidi odnos snaga unutar vladajuce partije i provjeri novouspostvaljeno jedinstvo. Iako je Klub poslanika DPS i GO konstatovao kako je, po svim skupstinskim temama postignut dogovor o zajednickom nastupu, i kako su podijeljeni zadaci, tesko je vjerovati da ce pojedine rasprave, pogotovo ona o uredjivackoj politici drzavnih medija, proci bez sukobljavanja dvije struje vladajucih socijalista. S obzirom da su, trenutno, drzavni elektronski mediji, Radio i Televizija Crne Gore, pod kontrolom Bulatovica, sto mu i u partijskoj raspravi i utrci za predsjednickog kandidata daje veliku prednost, Djukanovic i njegovi saborci ce morati, ako zele prevlast, otvoriti to pitanje i direktno traziti ostavke direktora i urednika tih medija. Na to sluti i sama cinjenica da je ta tacka, rasprava o uredjivackoj politici drzavnih medija, neplanirano i od strane "djukanovicevaca" uvrstena u dnevni red, a uoci samog skupstinskog zasijedanja oglasio se i sekretar za informacije Crne Gore Bozidar Jaredic, iznoseci najnegativnije ocjene na racun rada RTV Crne Gore.

Indikativno je u citavom ovom DPS galimatijasu ponasanje zvanicnog Beograda. Nakon, pocetnog ofanzivnog nastupa spram premijera Djukanovica, doslo je do izvjesnog zatisja, cak su pocele da se pronose glasine kako sam Milosevic trazi kompromis i protivi se cijepanju vladajuce crnogorske stranke!? U prilog tome islo je i izvjesno popustanje Djukanovica, koji je prvo na Dan drzavnosti SRJ kamerom uhvacen kako caska sa Milosevicem u Bijelom Dvoru, da bi par dana nakon toga, u intervjuu za BBC kazao kao "Milosevic nije vrsio pritisak" na njega da rekonstruise Vladu i smijeni pojedine ministre. Takvim potezima i izjavama Djukanovic je, ocito, samom sebi napravio medvedju uslugu, jer njegovo bespostedno osporavanje MIlosevica, i MIlosevicev odgovor na to kroz medijsku harangu beogradksih rezimskih glasila na crnogorskog premijera, u stvari su Djukanovicu i donijeli najvece poene i nagli skok na popularnosti kod gradjana Crne Gore. Naizgled pomiritelkjskim porukama sa Milosevicevog dvora, koje je prenosio novopostavljeni potpredsjednik SPS Milorad Vucelic, ranije dobar prijatelj Djukanovica, stisavanjem kampanje protiv predjsednika Vlade Crne Gore u SPS drzavnim medijima, mladjani premijer se uhvatio u mrezu i oslobodio prostor gotovo izgubljenom Bulatovicu za kontraudar. Ovaj je, naravno, to znao da iskoristi i da, reklo bi se, besprijekorno poentira.

I tako, kao u kakvoj iscrpljujucoj maratonskoj trci, dva priblizno podjednako dobro pripremljena trkaca, Bulatovic i Djukanovic, jurisaju prema cilju, smjenjujuci se na svakih sto metara u vodjstvu. Do finisa jos nema mnogo. Pomenuto skupstinsko zasijedanje i partijsko izjasnjavanje o predsjednickom kandidatu, donijece i razjasnjenje dileme ko je jaci: Bulatovic ili Djukanovic. Clanstvo i biraci DPS su unesreceni sto je do te nepomirljive podjele doslo i sto ce morati da biraju "izmedju dva oka". Unesrecena je i Crna Gora koja je dovedena da bira "izmedju dva zla". Ali kada je vec tako onda nije tesko birati: Bulatoviceva ideolosko-nacionalna platforma, vezivanje za Rusiju i Kinu, ksenofobicni odnos spram medjunarodne zejdnice, zajedljivost i neprijateljstvo prema susjedima, strast koja ga drzi u Milosevicevom zagrljaju, sve su to elementi koji ga eleminisu kao drzavnika koji moze donijetio ista dobro ovoj republici. Uostalom, proteklih osam godina to najbolje potvrdjuju.

Marko Vukovic

AIM Podgorica