INTERVIEW: MILORAD DODIK

Sarajevo Apr 30, 1997

Stranka nezavisnih socijaldemokrata RS

ISKLJUCITI TELEVIZOR, UKLJUCTI MOZAK

AIM, SARAJEVO, 30.04.97. Milorad Dodik, predsjednik Stranke nezavisnih socijaldemokrata Republike Rspske i ministar za razvoj u Alternativnom ministarskom vijecu BiH, prvi je opozicijski politicar iz RS, koji je uspostavio kantakte sa predstavnicima demokratske alternative Federacije, i prije potpisivanja Daytonskog sporazuma. U sklopu osmoclane delegacije Alternativnog ministarskog vijeca boravo je petnaest dana u Sjedinjenim americkim drzavama. Prve izjave celnika Vlade u sjeni bile o podrsci koju je Alternativno ministarsko vijece dobilo u State Departmentu, Bijeloj kuci, Kongresu, Senatu pa i Svjetskoj banci. O kakvim je susretima i kakvoj podrsci je rijec, pitamo gospodina Dodika.

  • U Americi smo primljeni na najvisem nivou, sto se State Departmenta tice. Razgovarali smo sa gospodinom Johnom Cornblumom, spceijalnim Clintonovim izaslanikom za bivsu Jugoslaviju, koji je izjavio da ce se licno zalagati za realizaciju konkretnih programa koje smo mi u SAD iznijeli. U tom smislu, dobili smo podrsku Svjetske banke za formiranje Poslovne banke, cije bi sjediste bilo u Brckom, a koja ce pokrivati oba entiteta. Na upravo odrzanoj sjednici Alternativnog ministraskog vijeca,
    formirane su radne grupe koje ce obaviti operacionalizaciju ovog projekta. To prakticno znaci da ce pretezno privatni sektor oba entiteta u BiH, biti u prilici da dobije znacajna sredstva i da daleko efikasnije, po kriterijima ekonomskog privredjivanja a ne politicke poslusnosti, dodje do novcanih sredstava. Moram naglasiti da je ovaj projekat dobio najvece razumijevanje i podrsku. To ce biti probni, pilot, program za ukupnu nasu aktivnost i mislim da su to Amerikanci vrlo dobro osjetili i dali bezrezervnu podrsku ovoj aktivnosti.

* Najvecu paznju javnosti upravo je i privukla informacija o stvaranju neovisne banke koju nazivate Poslovnom bankom. Zasto ste izabrali Brcko kao mjesto gdje ce ona biti locirana?

  • Prvenstveno zbog toga sto zelimo stabilizaciju tog prostora i da se u cijelosti sprovede Daytonski sporazum za ovo podrucje.

* Da li bi alternativne snage putem ove banke imale mogucnost kontroliranja novca koji stize od ino-donatora. Odnosno, da li projektom nezavisne banke zapravo tvrdite da vladajuce s trukture manipuliraju novcem koji sadasnjim kanalima stize od medjunarodne zajednice?

  • To drugo tvrdim. Za takvo sta postoje mnogobrojni primjeri u Republici Srpskoj. Mi cemo u Poslovnoj banci raditi na principima poslovnog bankarstva i saradjivat cemo sa svim organizacijama, koje poslovno operiraju na prostoru BiH. Kandidovat cemo se za sva sredstava ravnopravno sa svim drugim bankama. Znamo da necemo biti u "u milosti" entitetskih vlasti, ali smatramo da cemo nasom poslovnoscu, strucnoscu i primjenom kriterija, koji vaze svugdje u svijetu, skrenuti paznju svih relevantnih subjekata koji se bave plasmanom sredstava na ovom prostoru. Jer, mi nismo podlozni nicem drugom sem ekonomskim kriterijima i poslovnoj privredi.

* Radom, ili bolje neradom oficijelnog Ministarskog vijeca BiH stalno se dovodi u pitanje Donatorske konferencija i njen ishod.. Ko su, po Vama, glavni kocnicari implementaciji Mirovnog sporazuma i kako ce se to odraziti na finansiranje obnove BiH?

  • Prije svega treba reci da se otvaraju nova svjetska zarista koja plijene paznju medjunarodne zajednice, odnosno umanjuju je u Bosni i Hercegovini. Ukoliko Ministarsko vijece nastavi sa
    odbijanjem donosenja sporazuma, situacija moze postati vrlo problematicna. Ja predstavljam Stranku neovisnih socijaldemokrata koja smatra da Republika Srpska mora zauzeti svoje mjesto u BiH i da na konstruktivan nacin rjesava sve probleme. Republika Srpska mora ici ka usvajanju svih zakona koji su predvidjeni Daytonskim sporazumom, jer je vrijeme sukoba proslo i ne smijemo jedni drugima smetati u ekonomskoj obnovi. Toliko pameti, jednostavno, moramo imati. Alternativno ministarsko vijece ce insistirati na usvajanju paketa za brzi pocetak. Uostalom, da mi sjedimo tamo, to bi sve vec davno bilo gotovo, ne bi se odlozila niti jedna Donatorka konferencija. Istovremeno, ne tvrdimo da se sredstva ne trebaju dati vec sada za vrijeme postojecih vlasti, odnosno da donatori cekaju na njihovu smjenu, vec mislimo da odmah treba da udju u BiH. Ali, tvrdimo da narodi u BiH treba da dobiju sredstva i pomoc, a ne vlasti, koje tim sredstvima, blago receno, manipuliraju.

* Kakva je danas ekonomska situacija u RS, odnosno kakva je socijalna slika tog eniteta. Mozete li ju uporediti sa situacijom u Federaciji?

  • Poznata je cinjenica da je situacija u RS teza nego u Federaciji, jer je u Federaciju doslo vise sredstava, dok je u RS dolazila samo humanitarna pomoc. Tu cinjenicu, kao politicki argument protiv Federacije, koriste aktualne vlasti u RS, ali situacija je takva upravo stoga sto vlasti RS ne zele implemenitirati Daytonski sporazum. U Republici Srpskoj vlada opste ekonomsko beznadje. Osamdeset posto radno sposobnog stanovnistva ne radi, velika je nelikvidnost. Zbog procesa privatizacije, vladajuca garnitura pokusava da sve obezvrijedi i prigrabi u svoje ruke. Narod je na ivici ekonomske bijede, a to vrlo lako moze da eskalira u ekonomski bunt, koji bi bio vrlo zestok. Uz to, banjalucka regija je krajnje ignorirana od strane paljanskog rukovodstva, i moguce je ocekivati burne nevolje u narednom periodu. Na RS se vrsi pritisak iz Ureda Visokog predstavnika da donese neophodne zakone, u skladu sa Mirovnim sporazumom, koji bi omogucili otkup stanova i kuca, te na tom polju mora doci do sasvim nove prakse. Zakoni koji su doneseni tokom rata moraju se revidirati, jer dovode u neravnopravan polozaj one koji su morali napustiti svoje domove. Naravno, i povratak izbjeglica i raseljenih lica treba posmatrati u tom kontekstu, jer svi imaju pravo vratiti se na svoju imovinu, i to je savrseno jasno rjeseno Daytonskim sporazumom. Opstruiranje povratka izbjeglica od strane vladajucih struktura u RS, ne ide u prilog nikome, pa cak ni onome ko opstruira Mirovni sporazum.

* Susreli ste se sa otpravnikom polsova americke ambasade, Charlsom Bicraftom za vrijeme njegova nedavna boravka u Banjaluci. Sta je bila tema vaseg razgovora, kada su mediji u RS pod kontrolom SDS-a taj susret toliko kritikovali?

  • Navikao sam na njihove napade, te se i ne osvrcem vise na njih. No, razgovor s gospodinom Bicraftom je bio veoma ozbiljan, a ticao se prvesntveno naseg boravaka u Americi. Otpravnik poslova americke ambasade ponovno je dao podrsku nasoj inicijativi, narocito formiranju Poslovne banke.

* Govori se i o formiranju Vlade u sjeni u RS. Znaci li to da ce, pored Alternativnog ministarskog vijeca BiH, u oba entiteta biti formirane slicne vlade, i koji su razlozi za to?

  • Mi smo planirali da ce se u entitetima jos i ranije formirati alternativne vlade, medjutim doslo je do toga da smo mi u RS usli u te aktivnosti prije, nego li
    demokratska alternativa u Federaciji.nego tamo. Zapravo, postoji problem liderstva u entitetima. Nasu aktivnost osporavaju mnoge opzicione stranke, smatrajuci da smo "izdajice RS", da smo "za unitarnu BiH" i slicno, sto naravno ne stoji. Nase stanoviste je da Daytonska BiH nije idealno rjesenje koje moze zadovoljiti sve, ali ga bas zbog toga treba i sprovesti, da bi se bilo sta boljega moglo nakon toga uciniti.

* Sta je sa opzicijskim blokom "Savez za mir i progres". Da li ce se u istom sastavu pojaviti i na predstojecim lokalnim izborima, i kakva ce biti suradnja ukupne demokratske alternative BiH na septembarskim izborima?

  • "Savez za mir i progres" je ucestvovao zajednicki na opstim izborima i u sustini postoji samo kao parlamentarana grupa u Skupstini RS. Doslo je do diferencijacije u i u ovoj koaliciji. Na opstinskim izborima nastupit cemo samostalno, kao i na svim slijedecim izborima, jer smatramo da je doslo vrijeme da krenemo sami. U RS smo predvidjeli da mozemo pobijediti u cetiri opstine Laktasi, Srbac, Gradiska i Pelagicevo. U petnaestak opsina mozemo biti znacajno procentualno prisutni, a u samoj Banjaluci, uci u odredjenu koaliciju.No, ima jos vremena za takve odluke i ne mogu nista da prejudiciram. Mi smo u oba entiteta u "porodjajnim mukama" sto se demokratije tice. Alternativno ministarsko vijece nije koalicija stranaka, to je prakticana grupa ljudi koja ce uciniti sve da deblokira sprovodjenje Daytonskog sporazuma. Nadam se da je narod u oba entiteta shvatio da mora doci do integracije na svim osnovama, i da situaciju treba prihvatiti realno - iskljuciti televizor i ukljuciti mozak!

KATARINA BOSNJAKOVIC