SRPSKA I ALBANSKA ZBILJA IZMEDjU RAZGOVORA I IZBORA
Politicke tenzije na Kosovu, posle njujorske i becke srpsko-albanske runde razgovora, koje su mnogi politicki i intelektualni krugovi u Srbiji i na Kosovu ocenjivali pocetkom procesa resavanja kosovskog pitanja, naizgled su splasnule. No, sudeci po najavljenom sledu dogadjaja, tenzije ce, procenjuje se u nekim krugovima, "dramaticno porasti". Ibrahim Rugova, kao neprikosnoveni vodja kosovskih Albanaca, nalazi se pred velikom odlukom i dilemom: da li raspisati izbore za Parlament, koji su na svojim paralelnim izborima izabrali ovdasnji gradjani albanske nacionalnosti pre pet godina, koji od 1992. godine nije konstituisan, i za predsednika, ciji mandat prestaje maja meseca ove godine, ukoliko se izbori budu ponovo prolongirali?
Politicke partije koje okupljaju ovdasnje Albance i intelektualci smatraju neibeznim odrzavanje izbora i iz razloga sto su oni prosle godine odlozeni za ovu. I podpredsednik Demokratskog saveza Kosova, dr. Fehmi Agani, koji se smatra ideologom ove partije, misli da je u "interesu Albanaca sto hitnije zakazivanje izbora", posebno kaze on, jer su razgovori o Kosovu zapoceli te je neophodan "legitimitet glasa". Skeljzen Malici, analiticar kosmetske zbilje kaze da Albanci treba da pokusaju da ostvare konsenzus.
Ibrahim Rugova je par puta izjavio da ce se odluka doneti tokom ove nedelje, posle konsultacija sa svim politickim partijama, okupljenim u Koordinacionom odboru, mada, pozivajuci se na tesku situaciju, i on smatra da bi "bilo dobro da budu sporovedeni". U svom obrazlozenju on kaze da su Albanci cenjeni i podrzavani u svetu zbog "demokratskog reda i demokratskih institucija koje smo stvorili".
Iako jos nije doneta odluka, ona se ipak da nazreti. Ma koliko se spekulisalo i ocekivalo od strane nekih krugova da se Rugova nece usuditi da proglasi odrzavanje izbora, vrlo lako se moze dogoditi upravo suprotno. A ako se bude odlucio na taj potez, smatraju neki poznavaoci kosovskih kretanja, bice to pravi "sudar" sa ozbiljnim upozorenjima iz SAD, pa i Nemacke, da bi izbori Albanaca mogli biti shvaceni kao "ozbiljna provokacija za Srbiju". Ovo predocavaju ovih dana mediji na srpskom jeziku, nakon nekih poslednjih poseta zapadnih diplomata Kosovu.
Ovakva upozorenja, medjutim, nisu dirnula pravnike albanske nacionalnosti, okupljene u Udruzenju pravnika Kosova da obave raspravu na temu - ko ima pravo da donese odluku o raspisivanju izbora. Po njima, Kacanicki Ustav ne predvidja da njihov predsednik, dakle Rugova, raspise izbore, jer to pravo pripada predsedniku Parlamenta, koji nije ni konstituisan. Medjutim, ne znaci da se ne traze najbezbolniji nacini, kako bi se izaslo iz ovog skripca. Tadej Rodici, predsednik Izborne Komisije izbora od 1992. godine vec nekoliko dana se konsultuje, iza zatvorenih vrata, sa Rugovom, o modalitetima koji bi omogucili raspisivanje izbora. I ovo moze biti znacajan pokazatelj da ce se Rugova ipak odluciti na raspisivanje izbora. Kao drugi, moze se smatrati i izjava Rugove da je za koosvske Srbe ostavljeno 14 praznih mesta, a "mogu osvojiti i vise", ukoliko budu ucestvovali na izborima.
Interesantno je kako na sve to gledaju Srbi sa ovog podrucja. Stav oko razgovora u Njujorku i Becu razlicito je komentarisan. Socijalisti su opoziciju, nazvali izdajnicima, koji internacionalizuju srpsko unutrasnje pitanje zarad vlasti. Predstavnici Koalicije "Zajedno" na Kosovu su odgovorili da izdajnici, ne mogu biti oni koji traze resenje, vec oni koji odrzavaju ovakvo stanje, koje ne odgovara interesima srpske drzave.
No, oko moguceg raspisivanja izbora kosovskih Albanaca oni su jedinstveni. U izjavi potparola vladajuceg SPS, Ivice Dacic, da su izbori neustavni, bez pravne osnove i snage i da su nelegitimni, nalazi se i stav svih ostalih Srba.
Momcilo Trajkovic, predsednik Srpskog pokreta otpora, koji se nedavno vratio iz dvonedeljne posete Velikoj Britaniji, Belgiji i Saveznoj republici Nemackoj, kaze da bi izbori bili "hrana za Milosevicev rezim" i da se samo dokazuje da se "istrajava na separatizmu, koji ne vodi resenju problema". Njegov podpredsednik, Aco Rakocevic moguce raspisivanje izbora vidi kao cin "zaostravanja Srba" i zato je moguce, smatra on, da ce i biti raspisani, ukoliko ih srpska drzava ne spreci, sto bi, po njemu, bilo logicno. Albanci ce igarti sve igre koje srpski rezim dozvoli, rekao je Rakocevic. Ideolog Srpskog pokreta otpora Dusan Ristic, sagledavajuci kontekst politickih dogadjaja, misli da se Rugova koleba, jer mu se "nesto poremetilo". On je siguran da na Rugovine izbore nece izaci ni jedan Srbin. Kornblumov stav iznet u Pristini, da Rugova treba da psiholoski pripremi svoj narod i na mogucnost da Kosovo ostane u Srbiji, za Ristica ima posebnu politicku tezinu.
U ocekivanju politicke odluke Albanaca u vezi raspisivanja izbora, vredi istaci da ce, ako se na to i odluce, itekako uticati na zapocete srpsko- albanske razgovore, iako je do njih doslo posle mnogo godina i mnogo bezuspesnih pokusaja. Veton Suroi, bivsi predsednik Parlamentarne partije Kosova, danas glavni urednik dnevnog i nedeljnog lista "Koha" - "Koha ditore", jedan od ucesnika njujorskih i beckih razgovora smatra da je zapoceti srpsko - albanski kontakt pocetak "medijskog postovanja" i da bi se mogao nastaviti, iako to izgleda "paradoksalno". Valjda ovo poslednje, posle dijametralno razlicitih stavova oko pitanja Kosova.
Iz perspektive boravka po zapadnoevropskim zemljama, Aco Rakocevic ipak smatra da se Albancima mora razgovarati i da umesto okretanja proslosti, sto cine i jedni i drugi, treba graditi odnose, koji osiguravaju buducnost. "Medjutim, nama je sada jasno da su Albanci internacionalizovali kosovsko pitanje, stvorili sliku da su bez ikakvih prava, sto nije tacno i da je na Srbima da krenu u ofanzivu i Evropi objasne sustinu, kaze Rakocevic. SPO je to uspeo i Srbi sa Kosova vise nece biti zaobilazeni u razgovorima, koji se vode o kosovskom pitanju. Nase ucesce u Njujorku sprecili su, istice Rakocevic, srpski socijalisti i Albanci. To je za nas vrlo indikativna cinjenica. Sa tim saznanjima, mi smo spremni da nastavimo razgovore, ali u Srbiji, posebno ovde. Resavanje ovog pitanja je proces i on je zapoceo", zakljucuje on.
Kosovo, dakle danas zivi izmedju zapocetih razgovora i mogucih izbora kosovsih Albanaca. Te dve stvari ne mogu egzistirati nezavisno. I to je jedina izvesnost srpske i albanske zbilje, sada i ovde.
AIM Pristina Milos DjORDjEVIC