SJEDINJENI CENTAR

Skopje Apr 22, 1997

AIM, Skopje, 22.04.1997

U senci najvece finansijske afere u zemlji, raspad stedionice "TAT", ovih dana je u Skopje odrzan ujedinjavacki sabor Demokratske i Liberalne partije. Novo ime za jedinstvenu partiju glasi - Liberalno-Demokratska partija, a njihovi dosadasnji prvi ljudi, Stojan Andov (LP) i Petar Gosev (DO), bice njeni lideri. "Zato sto je mladji i energicniji", kako je izjavio Andov, Gosevu je pripala uloga najisturenijeg coveka partije, t.e. predsednicka, a Andov se zadovolio "mirnom" funkcijom predsednika Saveta partije. Na ovaj nacin je verovatno resen i najosetljiviji problem, jer u vreme kad je zacnuta ova ideja, nakon lokalnih izbora '96, bilo je tesko zamisliti u istoj partiji dva lidera koji su se u proslosti medjusobno optuzivali najteskim recima. Na spomenutom Saboru bivsi lider demokrata je dobio aklamativnu podrsku oko 900 delegata, po pola iz svake partije, medju kojima je verovatno bilo podosta onih koji su ustvari glasali za svog nekadasnjeg partijskog lidera, jer Gosev je do 1990 godine bio prvi covek makedonskih komunista iz cijed clanstva su nastale mnoge druge partije, uklucujuci i Liberalnu. U medjuvremenu je Gosev bio prvi covek sadasnjih Socijaldemokrata (bivsih komunista), koje je napustio 1993 godine formirajuci Demokratsku partiju u kojoj su pristupili uglavnom nezadovoljnici iz SDSM-a, a i neki iz VMRO-DPMNE. Za razliku od Goseva, koga vec uporedjuju sa "prestupnom godinom", jer svake cetvrte godine postaje lider neke nove partije ( u izborima '90 vodio je SKM- Partiju za demokratsku preobrazbu, u izborima '94 vodio je Demokratsku partiju, a izvesno je da ce u izbore '98 voditi novu Liberalno-demokratsku partiju), Andov od '90 godine, kada je vodio partiju Reformskih snaga Ante Markovica u Makedoniji koja se nakon osamostaljivanja Makedonije preimenovana u Liberalnu partiju, cvrsto stoji na celu partije koja je u dva mandata ucestvovala u izvrsnoj vlasti zajedno sa SDSM-om (sve do pocetka '96 kada je prosto izbacena iz Vlade).

Lokalni izbori '96 su bili kljucni momenat koji je ova dva lidera uverio u neminovnost udruzivanja ukoliko ne zele nestanak sa politicke scene. Na ovim izborima obe partije su dobile po oko sezdesetak hiljada glasova, a pritom liberali nisu uspeli osvojiti nijedno gradonacalnicko mesto. Demokrati su osvojili nekoliko gradova, medju ostalim i glavni grad, ali samo zahvaljujuci koaliciranju sa nacionalistickom VMRO-DPMNE. Analize su pokazale da ove dve partije ustvari ciljaju na isto glasacko telo koje je delenjem na dve partije ostalo bez konkretnih efekata. Motiv vise pretstavlja i cinjenica da je oko cetrdesetak posto potencijalnih glasaca na lokalnim izborima apstiniralo jer jednosatvno "nisu imali za koga glasati". Demokrati su postali sumnjivi zbog dogovora za koaliciranje sa desnicom (VMRO-DPMNE i MAAK-Konzervativnu), a Liberali nisu imali dovoljno vremena da izgrade imidj opozicione partije jer samo osam meseci pre toga su bili u koalicionoj vladi sa SDSM-om. Ali, i kao opozicija ove dve partije ne bi imale sansi pored Vemerovaca koji vec sest godina imaju stabilno izbiracko telo. Zbog svega ovoga LP i DP su videli sansu u osnivanju centra koji se cini da je bio sasvim upraznjen. Medjutim, ostale dve velike politicke grupacije - SDSM i VMRO- DPMNE smatraju da centar pripada upravo njima. Tasnije, VMRO smatra da joj pripada paleta glasaca od centra na desno, dok SDSM za svoj teren rasuna sve iz centra pa na levo. Najnovije analize govore da razlog za ovu "centristicku" tendenciju lezi u cinejnici sto politika krajnosti ne nosi zeljene poene, a na tu kartu su igrale obe ove grupacije, iako svaka na svoj nacin. Njihova najveca razlika se odnosi na stav po pitanju nemakedonaca, a do nekog stepena i po pitanju strateske opredeljenosti, posebno u balkanskom kontekstu, pri cemu se SDSM zalaze za ekvidistancu prema susedima dok VMRO zalaze za reciprocitet.

Medjutim, iako SDSM sebe smatra partijom levice, politikolozi tvrde da je ona to samo po imenu, dok je u ekonomskom smislu desna, neokonzervativna, a po pitanju nacionalnih manjina pripada centru. Za VMRO-DPMNE pak koja se smatra desnom tvrde da u ekonomskom smislu pripada levo od centra, a po pitanju manjina je desnije od centra.

To znaci da novoj politickoj grupaciji nece biti nimalo lako da osvoji centra koji je stavila "na nisan" nakon ujedinjenja. Tim vise sto se cini da SDSM i VMRO, iako se ne podnose, imaju jedinstven stav da Liberalo-demokrati nemaju sta traziti u centru jer je on "njihov" sa leve odnosno desne strane. Povrh toga, cini se da su one spremne precutno i da saradjuju kako bi izjurili "uljeza" koji pokusava da im otme glasove.

Prva bitka u ovom kontekstu tek pretstoji, ali nema sumnje da ce LPD biti "tvrdi orah" koji nece biti lako odgurnuti na stranu. Njihovi aduti su u tome sto imaju visokoobrazovani kadar a i dobru finansijsku osnovu. Liberali su u ovaj brak uneli i "svoju" televizijsku stanicu, ali i skoro 30 poslanika u aktualnom sastavu parlamenta. Demokrati unose nekoliko gradonacalnickih pozicija, ukljucujuci i gravni grad, sto nije za potcenjivanje. Demokrati istovremeno unose i jednu kavgu, jer VMRO deluje jako uvredjeno zbog ove "izdaje" od strane njihovog koalicionog partnera. Pored ovog, vazno je napomenuti da se od PD odvojilo jedno krilo koje je odrzalo "Skupstinu kontinuiteta" i izabralo novo rukovodstvo. Ovo krilo je dobilo podrsku od VMRO- a, sto je jasan znak da ce oni biti smatrani kao legitiman koalicioni partner a istovremeno ce se otvoriti i pitanje mandata izabranih gradonacalnika u koaliciji koji ce biti dovedeni u situaciji da biraju stranu. VMRO je cak najavila mogucnost da se ide na nove lokalne izbore, iako ne direktno zbog koalicionih trzavica.

U svakom slucaju, prave konture najnovije promene u politickom mozaiku u Makedoniji ne mogu se definirati pre zavrsetka prve faze operacije "Oktopod" koja je u vezi sa organizovanim kriminalom u zemlji. Konkretni efekti ovih promena se mogu ocekivati tek nakon najavljene rekonstrukcije vlade, kada ce se znati i priblizno vreme sledecih parlamentarnih izbora. A pravi test "savova" kojim su spojene dve partije moze se ocekivati tek kad budu poceli izbori. Za razliku od konsensusa prilikom izbora lidera nove partije, tada se mogu ocekivati ozbilniji problemi koji ce ujedno odluciti i daljnju sudbinu politickog centra.

IBRAHIM MEHMETI