SUKOB U DPS

Podgorica Apr 19, 1997

Privid kompromisa

Za samo dvadesetak dana Momir Bulatovi} je prokockao veliku prednost koju je imao u obra~unu sa Milom \ukanovi}em i Svetozarom Marovi}em. Od potpunog poraza na posljednjoj sjednici Glavnog odbora DPS, spasila ga je, izgleda, samo opredijeljenost ve}ine ~lanova toga organa da nijednoj strani ne dozvoli potpun trijumf, po{to bi to moglo zna~iti i po~etak kraja DPS i njene vlasti

Saop{tenje sa sjednice Glavnog odbora vladaju}e crnogorske partije, odrane u petak iza tradicionalno zatvorenih vrata, uglavnom je ocijenjeno kao pouzdana potvrda nezvani~nih informacija da je Momir Bulatovi} ispustio po~etnu prednost i da je ona sada na \ukanovi}evoj strani. Tzv. dobro obavije{teni izvori, pak, tvrde kako je premijerova nadmo} nad Predsjednikom Republike znatno opipljivija nego {to to ton saop{tenja pokazuje. Disproporcija izme|u "stvarnog" i "saop{tenog" obja{njava se, navodnom,eljom ve}ine ~lanova Glavnog odbora, ali i Partije, da nijedna strana ne trijumfuje potpuno, jer bi to bio po~etak kraja vladavine DPS i po~etak egzistencijalnih problema za veliki broj aparat~ika te stranke.

Stoga je (jednoglasno!?) odlu~eno da \ukanovi} ipak mora rekonstruisati svoj kabinet. No, to ne mora uraditi odmah, kako je traio Bulatovi}, nego tek sredinom maja, na sjednici republi~kog parlamenta. Uz to, dozvoljeno mu je da, pored potpredsjednika Slavka Drljevi}a i ministra kulture Gorana Rako~evi}a, moe da u~ini i "druge kadrovske i organizacione promjene". To, prakti~no, zna~i da }e, uz pomenutu dvojicu, "u vazduh" i barem ~etiri ~lana Vlade koji va`e za Bulatovi}eve ljude: potpredsjednik Miodrag Vukovi}, ministar finansija Predrag Goranovi}, obrazovanja Dragan Kujovi} i poljoprivrede Radivoje Ra{ovi}.

Ni sjednica Skup{tine Crne Gore ne}e biti sazvana "po skra}enom postupku", kako je to od Svetozara Marovi}a traio Bulatovi}, nego, ve} je re~eno, izme|u 12. i 15. maja. Iz zaklju~aka sa sjednice GO DPS, me|utim, nije ba{ najjasnije, kakva sudbina ~eka Vuka{ina Mara{a i Slubu dravne bezbjedosti, na ~ijem je ~elu on, koje je Predsjednik Republike optuio da su "planiranjem preventivnih i represivnih mjera" ugrozili slobode i prava gra|ana Crne Gore. Dravni tuilac Vladimir [u{ovi} zvani~no je utvrdio da "u radu ove Slube nije bilo nezakonitosti" i da "nema osnova za pokretanje postupka odgovornosti prema bilo kojem slubenom licu SDB".

Glavni odbor DPS odlu~io je da inicira formiranje skup{tinskog odbora, koji bi kontrolisao rad Slube dravne bezbjednosti, {to je, tako|e, na liniji \ukanovi}evih prijedloga. Ostalo je prili~no nejasno {ta se podrazumijeva pod "funkcijom usmjeravanja i organizovanja", koju bi trebalo da ima izvjesni Savjet {to bi se organizovao "pri Predsjedniku Republike"? A pogotovo je misterioznim ostao zaklju~ak da se, "polaze}i od novousvojenih normativnih akata", pristupi izboru pomo}nika ministra unutra{njih poslova za dravnu bezbjednost!? Jer, postalo je sasvim jasno kako je ba{ bezbjednjak Mara{ klju~ni sporni ~ovjek oko koga se lome koplja. Taj je \ukanovi}ev ~ovjek od povjerenja i intimus, za samo dvije godine o~istio crnogorsku SDB od Milo{evi}evih agenata, ~ime je zasluio osobito zanimanje Predsjednika Srbije za njegovu smjenu. A {to je ba{ Momir Bulatovi} odre|en za izvr{ioca toga posla, stvar je su{tinskih odnosa izme|u njega i njegovog "politi~kog oca" sa Dedinja.

U svakom slu~aju, te{ko je povjerovati da bi se Milo \ukanovi} odrekao strate{ki najvanijeg ~ovjeka u momentu kada, po op{tim ocjenama, bolje stoji od svog protivnika. Najrealnijom pretpostavkom razvoja zbivanja prema SDB ~ini se ona da }e Vuka{in Mara{, po "novousvojenim aktima", ponovo biti izabran za {efa crnogorske SDB. Skup{tinski odbor za kontrolu te Slube jo{ bi i mogao za`ivjeti, dok se fantomskom Savjetu pri Predsjedniku Republike prori~e da }e ostati mrtvo slovo na papiru.

Preokret koji se dogodio u odnosu snaga na vrhu vladaju}e partije, uistinu je senzacionalan. No, ne i neobja{njiv. Ponajprije treba pod upitnik staviti realnost rezultata 64:7 u Bulatovi}evu korist, prilokom glasanja na sjednici Glavnog odbora 24. i 25. marta. Predsjednikovo je pitanje bilo formulisano toliko sugestivno da su i mnogi koji ni tada nijesu bili na njegovoj strani od straha digli ruku "za". A to je, podsjetimo, zna~ilo "u paketu": SRJ, program DPS i rekonstrukciju Vlade. Ve} tada bi, da je tehnoligija glasanja to dozvoljavala, mnogo vi{e od te sedmorke i dvadesetak uzdranih, bilo protiv smjene ministara koju je traio Bulatovi}.

Izgleda da je Predsjednik Republike "istr~ao" ve} sjutradan, kada je na konferenciji za novinare, ispostavilo se bez stava GO, rekao da }e DPS "pozdraviti i podrati" eventualnu kandidaturu Slobodana Milo{evi}a za predsjednika SRJ. Ve}ina ~lanova najvi{eg partijskog organa nije odu{evljena tom idejom. Sljede}a njegova velika gre{ka bio je prilog RTS o \ukanovi}u kao za{titniku kriminalaca, repriziran toboe "na zahtjev gledalaca" u Dnevniku TV CG. Tim je potezom Bulatovi} navukao {irok odijum na sebe, s obzirom na to da malo ko sumnja kako on stoji iza emitovanja te TV-pa{kvile.

No, glavni je uzrok preokreta u velemajstorskim potezima Marovi}a i \ukanovi}a. I to ba{ tim redom. Jer, razo~arani je premijer, koliko se zna, bio gotov da odmah podnese ostavku i na funkciju predsjednika Vlade, po{to je to ve} u~inio na potpredsjedni~ko mjesto u DPS. Odustao je od tog, a i povukao jo{ mnoge poteze kasnije, uz konsultacije sa hladnokrvnim predsjednikom Skup{tine. Plodovi su po~eli da sti`u veoma brzo. Na razgovorima sa ~lanstvom, \ukanovi} je do nogu potukao Bulatovi}a u Nik{i}u, {to se i o~ekivalo, ali je, mimo svih prognoza, bolje pro{ao i u Podgorici i Bijelom polju. Spontano ili organizovano, ko }e znati, tek, u znak podr{ke \ukanovi}u i Marovi}u ubrzo su se oglasili studenti, profesori, penzioneri, borci rata 91/92... Ispred Skup{tine Republike u tu je svrhu uprili~en miting, na kojem se, iako bez zvani~ne najave i u jo{ nedovoljno poznatoj organizaciji, okupilo za crnogorske prilike izuzetno respektabilnih desetak hiljada ljudi.

Dakako da je uloga policije i u ovim zbivanjima bila izrazito bitna. U Crnoj Gori je faktor "plavi" ~esto znao biti jezi~ak na vagi, pa je i sada, ne samo kao psiholo{ki, nego, tvrde neki, i kroz konkretna djela, pomogao mnogima da shvate kako je \ukanovi}eva strana prava. Elem, silina kojom se Bulatovi} ostrvio na Vuka{ina Mara{a, a, upu}eni tvrde, samo malo manje i na ministra policije Filipa Vujanovi}a, pone{to govori.

U javnosti se sve ~e{}e operi{e sa mogu}no{}u da Momir Bulatovi}, ako ne iza|e kao pobjednik iz ovog sukoba, do|e pod udar ~l. 87. Ustava Crne Gore, koji predvi|a da Predsjednika Republike Skup{tina moe razrije{iti dunosti, ako Ustavni sud Crne Gore utvrdi da je povrijedio Ustav. Ima nagovje{taja da }e, ne ~ekaju}i samoinicijativu nijednoga organa, provjeru ustavnosti Predsjednikovih najnovijih radnji pred Ustavnim sudom Crne Gore pokrenuti neki od ministara ~ije smjene Bulatovi} trai. Prema nekim nezvani~nim, ali kompetentnim tuma~enjima, Bulatovi} bi se mogao na}i u ozbiljnim problemima, s obzirom na to da mu Ustav ne daje nikakvo pravo da se mije{a u rad Vlade. Predsjednik Republike, naime, po ~l. 88. crnogorskog Ustava, predlae mandatara za sastav Vlade. Tu se zavr{avaju njegove nafdle`nosti u odnosu na premijera i njegov kabinet.

Tako stvari stoje sa Momirom Bulatovi}em predsjednikom Crne Gore, a sli~no je sa istim kao predsjednikom DPS. Glavni odbor, kao partijski organ, nema nikakvih ustavnih mogu~nosti da se mije{a u rad Vlade kao dravnog organa. Dodu{e, ~l. 32 Statuta DPS predvi|a da Glavni odbor "daje saglasnost na prijedlog kandidata za ministre vlade i starje{ine samostalnih organa dravne uprave sa liste Partije". No, tako|e prema nezvani~nom ali kompetentnom tuma~enju, ta odredba Statuta DPS u suprotnosti je sa Ustavom Crne Gore. Jedini legalan put za ostvarenje uticaja vladaju}e partije na izvr{nu vlast jeste preko Kluba poslanika u republi~kom parlamentu. A, s obzirom na to da, po ~l. 25. Statuta DPS, "predsjednik Partije predstavlja Partiju", jasno je da Momir Bulatovi} mo`e po dva osnova do}i na tapet Ustavnog suda.

Koliko god takav rasplet sukoba u vrhu vladaju}e stranke u ovom momentu izgledao nerealan, eventualan Bulatovi}ev poraz u~inio bi ga veoma mogu}im. Predsjedniku Crne Gore, ~ini se, sada ostaje nada u Predsjednika Srbije i prevagu kompromisu sklonih snaga u vlastitoj partiji. Za manje od mjesec dana on se od gospodara situacije pretvorio u upla{enog ~ovjeka koji napada po direktivi, a sve manje vjeruje u pobjedu. Takve situacije, poznato je, slabe i psihu i tijelo ~ovjeka. Ima mnogo znakova da Momir Bulatovi} nije u stanju da obra~un sa \ukanovi}em, zadatak koji mu je povjerio Slobodan Milo{evi}, uspje{no privede kraju. Kad mu to nije po{lo za rukom u okviru partije, gdje je najja~i, te{ko da moe uspjeti u institucijama drave, u kojima i formalno-pravno stoji mnogo lo{ije.

Darko [ukovi]