REZULTATI PROLJETNIH IZBORA U HRVATSKOJ

Zagreb Apr 15, 1997

AIM, ZAGREB, 15.4.1997. "Nisam razocaran nasim rezultatom. Ali izuzetno sam razocaran rezultatom koji je postigao HDZ!" Vlado Gotovac, predsjednik opozicijskog HSLS-a kojem pripada ta izjava, kisela lica poput prvaka ostalih opozicijskih stranaka slusao je prve izvjestaje izborne komisije: HDZ ne samo da je zadrzao prijasnju biracku podrsku, nego je jos i poboljsao rezultat. Ocito zasad stabilno biracko tijelo, koje ovisno od regije seze od 30 do 45 posto, uz izborni sistem i razjedinjenu opoziciju osigurali su mu ponovo dobar rezultat. U Zupanijskom domu osvojio je gotovo dvotrecinsku vecinu - s dosadasnjih 37 skocio je na 41 mjesto od ukupno 63 u gornjem domu Sabora (biraju se po tri predstavnika iz 21 zupanije). U Zagrebu, gdje je 18 mjeseci, od proslih izbora 1995. HDZ sprecavao vecinu u gradskoj skupstini da preuzme izvrsnu vlast, ishod je vrlo tijesan - HDZ ima 24 vijecnika, ostale stranke 26. Tako bi se "zagrebacka kriza" mogla nastaviti, ali i brzo rijesiti - u korist HDZ-a.

Liste HDZ-a za Zupanijski dom dobile su relativnu vecinu u 19 od 21 zupanije. U Lici najvise - cak 62 posto, i sva tri predstavnika u Zupanijskom domu. U 14 zupanija dobili su po dvojicu, itd.

Najveci gubitnici izbora za Zupanijski dom su liberali (HSLS). Nastupili su u koaliciji s HSS-om, odbijajuci da im se prikljuci i SDP. Na kraju, HSLS je sa ranijih 16 pao na samo sedam zastupnika u Zupanijskom domu. Njihov partner, HSS malo je porastao, s pet na devet clanova. Relativni uspjeh postigao je SDP, koji je dosad imao samo jednog zastupnika. U novom sazivu imat ce cetiri, zahvaljujuci prvenstveno dobrom rezultatu u Rijeci gdje im je uspjesno sedmogodisnje upravljanje gradom donijelo dva od tri zastupnika.

Velika prevlast HDZ-a u Zupanijskom domu bit ce vjerojatno jos i povecana kad predsjednik Tudjman iskoristi svoju ustavnu ovlast da imenuje jos petoricu clanova Zupanijskog doma. HDZ je vratio izgubljeno samopouzdanje i u Zagrebu, gdje je prije 18 mjeseci ostao u manjiini. Ponovo je osvojio slican postotak glasova kao i na proslim izborima (35 posto), ali je uz promijenjen izborni sistem i pomoc opozicije koja se ogledala u medjusobnom konkuriranju (HSLS i SDP uspjeli su u Zagrebu sacuvati izborni savez, ali suradnju s SDP-om nije prihvatio HSS pa je iskocio iz ranije pobjednicke Udruge) stigao nadomak pobjede. Od 50 mjesta u gradskoj skupstini HDZ sada ima 24 mjesta. Udruga SDP-HSLS osvojila je 23 mandata (SDP 14, HSLS devet), a HSS moze rijesiti ili ponovo zakomplicirati zagrebacku krizu sa svoja tri osvojena mjesta. HDZ racuna na nesuglasice izmedju HSS-a i druge dvije opozicijske stranke (osobito sa SDP-om) i vec je sluzbeno najavio da ce mu ponuditi koalicijsku suradnju kako bi postigli vecinu u gradskoj skupstini. Na izravan nacin, iako bez javnog sporazuma, HSS je vec pomogao HDZ-u u izborima - u 12 izbornih jedinica u kojima se birala trecina clanova gradske skupstine, HSS je oduzimao glasove koaliciji HSLS-SDP i pripomogao HDZ-u da pobijedi u sest izbornih jedinica.

Utjeha opozicijskim strankama moze biti relativan uspjeh u nekoliko gradova - u ostalim velikim sredistima, poput Osijeka, Splita, Rijeke, Varazdina, Pule, Dubrovnika... - HDZ je ostao u manjini i njihova ce upravna tijela u razlicitim kombinacijama napuniti clanovi opozicijskih stranaka. Opozicijska vecina osvojena je u nekoliko zupanijskih skupstina - tradicionalno u Istri (iako je smanjena vecina dosadasnjeg regionalnog hegemona, Istarskog demokratskog sabora), ili Rijeci. Izborne jedinice donijele su u Osjeckoj zupanaiji vecinu opozicijskoj koaliciji HSLS-HSS i to je jedna od situacija koja je izmamila rijetke opozicijske osmijehe - u istrazivanjima javnog mnijenja bolje je stajao dosadasnji osjecki zupan Branimir Glavas (HDZ). No uza sve to ne treba zaboraviti da lokalna uprava ne raspolaze sirokim ovlastima, i da presudnu moc posjeduju predsjednik Republike i centralna vlada.

Prvi postizborni komentari politicara i politologa ukazuju na rasciscavanje politicke scene: uz HDZ, kroz izbornu guzvu u kojoj se natjecalo cak 38 stranaka probile su se SDP, HSLS i HSS. U nekoliko ce podrucja utjecaj imati jos regionalne stranke, IDS ili PGS (Primorsko- goranski savez, u Rijeci i okolici), a analiticari odredjene sanse za prezivljavanje daju Hrvatskoj narodnoj stranci u centru i Hrvatskoj stranci prava, na desnoj strani politickog spektra.

Rast SDP-a koji je popravio ukupan rezultat, pretezno u gradovima, nije promakao HDZ-u pa ga je snazno napao zadnjih dana preizborne kampanje. SDP je optuzivan da namjerava obnoviti komunizam i Jugoslaviju, i kao HDZ prije sedam godina, sada je SDP postao "stranka opasnih namjera". HDZ je tv-spotovima kojima ih je napadao nekoliko puta presao granicu dobrog ukusa i standarda odredjenih u kampanji, pa su drzavna izborna komisija i Ustavni sud morali reagirati zabranjujuci ili nalazuci izmjene nekih od njih.

Pretjerani napadi na SDP pribavili su toj stranci i nesto novih simpatizera, jer su od nje stvorili bitnog protivnika, kojeg se HDZ plasi. SDP-ova retorika usmjerena k socijalnm pitanjima natjerala je HDZ i da uoci izbora dodijeli odredjene povlastice zapostavljenim drustvenim skupinama (umirovljenici, ratni stradalnici, smanjenje poreza na radnicke place...), sto je sve kroz kontrolirane medije jos intenzivnije prezentirano javnosti.

Medijsku neravnopravnost - posebice u drzavnim elektronskim medijima - mnogi okrivljuju za slab rezultat opozicijskih stranaka. HDZ je prevladavao, narocito posljednje tjedne kampanje, nadmasujuci brojem propagandnih spotova opoziciju nekoliko puta. Uz besplatno vrijeme koje su na raspolaganju imale sve stranke, te placene reklame i cijele emisije, televizija je revno pratila kandidate HDZ-a na njihovim redovnim i protokolarnim duznostima. A tih su dana posebice zaredala brojna polaganja kamena temeljaca, presijecanja vrpci na otvaranju skola i cesta (ponekad dugih samo dva kilometra, ali bilo je zabiljezeno, s izjavom koja slavi "jos jedan uspjeh nase politike..."). Medijsku neravnopravnost vladajucih i opozicije u drzavnim medijima zapazila je i promatracka misija OESS-a.

Nakon lokalnih, u Hrvatskoj slijede predsjednicki izbori, koji bi se trebali odrzati u ljeto, prema sadasnjim najavama u mjesecu lipnju. Kako su pokazali lokalni izbori, Franjo Tudjman - koji je bio nosilac svih lista HDZ-a i stranka se skrivala iza njegovog "lika i djela" - i dalje raspolaze visokom birackom podrskom. Njegovu i HDZ-ovu prevlast moze ugroziti jedino zajednicki opozicijski nastup. Ali to je opozicija znala i prije ovih izbora.

IGOR VUKIC