OBRACUN U VRHU DPS-A

Podgorica Apr 13, 1997

Ko ce osvojiti ulicu

PN: Direktnim svrstavanjem Svetozara Marovica uz crnogorskog premijera rastu sanse Djukanoviceve struje. Ima najava da bi se partijski obracun u vrhu DPS-a mogao preseliti na ulice crnogorskih gradova u potrazi za novim "dogadjanjem naroda", kao prije nekoliko godina kada su sadasnji lideri DPS - osvojili vlast. Nesto je vec jasno: DPS vise nece biti ona ista partija koja je prije pet mjeseci ubjedljivo osvojila parlamentarne izbore u Crnoj Gori

TEKST:

Sukob u vrhu vladajuce partije svakim danom dobija na zamahu. Poslije prvobitne ofanzive Bulatovicevog tabora i partijskog naloga crnogorskom premijeru da mora smijeniti nekoliko najblizih saradnika - ministara i drzavnih funkcioenera koji nijesu po volji Milosevica - Djukanovic se rijesio na kontraudar.

Istini za volju, zahtjev Glavnog odbora DPS-a Djukanovicu nije ostavljao mnogo manevarskog prostora. Podleci pritisku i odreci se najodanijih saradnika, pretvorilo bi u tren oka Djukanovica u marginalnu politicku figuru urusenog partijskog ugleda. "Oslobodjen" pomoci najblizih saradnika u Vladi, osamljen u partiji i parlamentu, crnogorski premijer bi mogao samo da ceka

  • da li ce se pobjednici umilostiviti i ostaviti mu neke mrvice od imperije koju je izgradio ili ce ga potpuno dokusuriti.

Premijerov odgovor na partijski ultimatum potvrdio je dubinu raslojavanja u vrhu Demokratske partije socijalista. Predsjednik Vlade u pismenom odgovoru Momiru Bulatovicu, predsjedniku partije, prvo pomirljivo konstatuje da crnogorska Vlada cvrsto "postuje izborni program DPS-a", kao i zalaganje za zajednicku drzavu sa Srbijom. Medjutim, u nastavku pisma Djukanovic naglasava da je ukupna djelatnost njegovog kabineta "okrenuta stvaranju opsteg dobra u Republici". Predsjednik crnogorske Vlade vrlo je jasan kada odbacuje partijski nalog o smjeni najblizih saradnika ukazujuci na cinjenicu da su promjene u sastavu Vlade "ustavno jedino pravo predsjednika Vlade". Osim toga, direktno je spocitao Bulatovicu da se ovakvim zahtjevima "sa ociglednom zainteresovanoscu i onih koji ne zive u Crnoj Gori niti predstavljaju gradjane Crne Gore - moze samo destabilizovati politicki prostor Crne Gore, sto bi bilo od neprocjenjive politicke stete za njen dalji nuzni razvoj i napredak".

Ako su slican odgovor od premijera ocekivali, uznemirenje u vrhu DPS-a izazvala je reakcija Svetozara Marovica, potpredsjednika vladajuce partije i predsjednika crnogorskog parlamenta. Marovic u obracanju javnosti, (istog dana kada i premijer Djukanovic), prvo dijagnosticira da je sukob iniciran iz Beograda i to u vrijeme kada je Milosevic bio zestoko uzdrman demonstracijama.

Potpredsjednik DPS-a smatra da pozadina sukoba nije strategijske prirode vec je motivisana prizemnim, licnim razlozima. "Za jedinstvo u vrhu DPS-a neophodna je odgovornost i zrelost svakog pojedinca, a ne iskljucivost i licna sujeta", kaze Marovic, ocito aludirajuci na predsjednika partije Bulatovica. Pri tom, predsjednik Skupstine podsjeca predsjednika DPS-a Bulatovica na blisku proslost kada je ovaj premijera kovao u zvijezde i cudio se "odakle toliko snage i energije u takom mladom covjeku". Smjenu ministara Marovic decidno osporava mada lakonski konstatuje da su sve vlade "odgovorne i promjenjive". "Ali, do toga treba doci ozbiljno, dijalogom i razmjenom argumenata jer ljudi nijesu stvari. Ne moze se sa njima postupati kao sa igrackama na privatnom polju moci" - zna da bude, kada hoce, vrlo zestok predsjednik parlamenta.

Direktnim svrstavanjem Svetozara Marovica uz crnogorskog premijera unutarpartijska bitka dobija nove obrise, a Djukanoviceva opcija snazan zamah. Pokazala je to sjednica Glavnog odbora DPS-a odrzana u petak 11. aprila. Ocito je da Bulatovic, iako ga bezrezervno podrzavaju srpski drzavni mediji, strahuje od javnog razracunavanja sa Djukanovicem i Marovicem. Pokazalo se da spektakularne informacije o Djukanovicevoj umijesanosti u ilegalne poslove i organizovanje svercerskog lanca u Crnoj Gori - koje redovno plasira srpska televizija i dnevni listovi "Politika" i "Vecernje novosti" - nijesu naisle na plodno tle medju pripadnicima vladajuce partije.

Sastanci vrha stranke sa sirim partijskim clanstvom u Podgorici, Niksicu i Bijelom Polju pokazali su da u narodu ne postoji veca podrska Bulatovicevim namjerama da izvrsi nalog Milosevica i eliminise "nepodobne" u partiji. Iako nema zvanicnih izvjestaja sa sastanaka, pouzdani izvori iz DPS-a svjedoce da se Bulatovic u Niksicu suocio sa ostrim protivljenjem politickom odstrijelu Djukanovica i njegovih ljudi, a da se najsire clanstvo DPS-a zalaze za kompromisno rjesenje. Slicno je bilo u Podgorici i Bijelom Polju. Pokazalo se da je crnogorski premijer, vican partijskim razracunavanjima, vjesto angazovao "alternativni" izvor moci - sire partijsko clanstvo koje se plasi da bi razracunavanje u DPS-u dramaticno oslabilo pozicije te partije i kontrolu nad Crnom Gorom.

Zestoko najavljivana sjednica Glavnog odbora, odrzana u prosli petak, nije donijela i konacni rasplet sukoba u vrhu crnogorskih socijalista, pokazujuci da Bulatovic jos uvijek ne raspolaze takvom snagom da bi se mogao lako osloboditi Djukanovica. Glavni odbor je konstatovao "uvjeravanja da za Vladu Crne Gore - SR Jugoslavija jeste i treba da bude trajna orijentacija", pa se u saopstenju, sa olaksanjem zakljucuje "da su otklonjene dileme o navodnom alternativnom putu DPS-a u odnosu na zajednicku drzavu". Bulatovic i njegove pristalice su, ocigledno, primjetno reterirale, odnosno napustile koncepciju o Djukanovicu kao "pritajenom seperatisti".

Glavni odbor je, medjutim, ostao pri stavu da crnogorski premijer mora smijeniti nekoliko "nepodobnih" clanova Vlade: potpredsjednika Slavka Drljevica, ministra kulture Gorana Rakocevica i nacelnika Drzavne bezbjednosti Vukasina Marasa. Ostajuci, dakle, u cjelini pri zakljuccima sa ranije sjednice Glavnog odbora, ocito je da vecina u partiji, Bulatovicev klan, namjerava da ide do kraja, iako su donekle pokolebani razvojem situacije unutar partije.

Ma koliko da je jak u partiji, Bulatovic je svjestan da mora zadobiti teske rane ukoliko se zeli otarasiti svojih, koliko juce, najboljih partijskih drugova. U slucaju da Glavni odbor ide do kraja, da se odluci na smjenjivanje premijera na Skupstini, to bi moglo dovesti i do ostavke predsjednika parlamenta i vrlo brzo do vanrednih izbora u Crnoj Gori. Moze li u tom sucaju Bulatovic, sa svojim aparatcicima, racunati na pobjedu?

U svemu tome ne treba zaboraviti da najbitnija poluge vaninstitucionalne moci - Sluzba drzavne bezbjednosti kojom rukovodi Vukasin Maras i policija ministra Filipa Vujanovica - jos uvijek su pod neposrednom Djukanovicevom kontrolom. Miting podrske Djukanovicu, odrzan pod pokroviteljstvom policije i tajne sluzbe, okupio je - iako organizovan na brzinu - desetak hiljada ljudi. Osim toga, uz premijera su i zvanicna studentska organizacija, kao i organizacija crnogorskih penzionera (77 hiljada ih je registrovano u Crnoj Gori). U mnogim pismima podrske koja su objavljena ovih dana protestvuje se protiv toga da se legalno izabrana vlast u Crnoj Gori rusi po nalogu Beograda.

No, kompromis tesko moze biti ostvaren. Predsjednik Bulatovic je na konferenciji za novinare bio izricit u stavu da ce, u slucaju da njegova koncepcija bude porazena, podnijeti ostavku na mjesto prvog covjeka partije. Osim toga, izvori iz DPS-a naglasavaju da naredbodavac akcije, srpski Predsjednik Milosevic, ne zeli polovicna rjesenja: njemu je, ako hoce da se kandiduje za mjesto Predsjednika SRJ neophodna puna podrska Demokratske partije socijalista.

Spremajuci se za novo odmjeravanje snaga, i jedni i drugi posegli su za alternativnim izvorima moci - podrskom sirokih narodnih masa. Vjerovatno je i to razlog sto se konacni obracun za sada odlaze. I jedna i druga strana odlucile su se da u narednom periodu inteziviraju rad sa sirokim narodnim masama. U situaciji kada vecina stanovnistva jedva sastavlja kraj s krajem, price i informacije o enormnom bogacenju mogu znacajno iritirati javno mnjenje. Ima najava da bi se partijski obracun u vrhu DPS-a mogao preseliti na ulice crnogorskih gradova u potrazi za novim "dogadjanjem naroda", kao prije nekoliko godina kada su sadasnji lideri DPS - osvojili vlast. Za 17. april crnogorski nezavisni sindikat najavio je generalni strajk radnika prosvete, zdravstva u kulture. Zakazan je za 1. maj veliki protestni radnicki miting i na glavnom trgu u Podgorici. Kako su strasti vec dovoljno uzavrele, mala inicijalna kapisla mogla albanski scenario prenijeti i na Crnu Goru.

Obracun u vrhu DPS-a uskomesao je ovu republiku i tesko je predvidjeti kako ce se stvari dalje odvijati. Ovo nije Zapad: i Bulatovic i Djukanovic znaju mnogo prljavog vesa jedan o drugome, ukoliko se otvori ta "pandorina kutija" - porazenima nece biti lako. Jedno je sigurno, nakon ovoga obracuna DPS vise nece biti isti. A ostaje pitanje da li ce biti ista Crna Gora.

Drasko DjURANOVIC AIM Podgorica