IZBORNE BABE VRACARE

Zagreb Apr 12, 1997

AIM, ZAGREB, 11.4.1997. Nikada u visestranackoj Hrvatskoj predizborna kampanja nije bila tako prljava, prepuna djonova, niskih udaraca, podmetanja i blacenja kao pred 13. travnja kada se ce glasati za Zupanijski dom Sabora, zupanijske, gradske i opcinske skupstine. Drzavno izborno povjerenstvo bilo je doslovce zatrpano prigovorima raznih politickih stranaka zbog krsenja pravila, a posto je ono zapravo HDZ-ovska produzena ruka, Ustavni je sud zasjedao permanentno. Najcesce je morao arbitrirati na prigovore koji su dolazili od strane opozicije, a zbog bahatog i protuzakonitog ponasanja Hrvatske demokratske zajednice i pripadajuce joj Televizije. Ustavni je sud tako zabranio prikazivanje nekoliko predizbornih spotova kojima je u pravilu bio autor Antun Vrdoljak, naredio skidanje nekih plakata, a Televiziju upozorio da mora voditi racuna ne samo o predizbornom bloku u informativnim emisijima, vec i o cjelovitosti TV Dnevnika. Naime, nekim cudom upravo u nekoliko predizbornih dana naredalo se toliko presjecanja vrpci i otvaranja pogona kao u najboljim vremenima komunizma, tako da su dnevnici trajali i preko sat i pol vremena.

U tu ogorcenu bitku za birace, najotvoreniju i najbezkrupulozniju upetljale su se i novine sa svojim anketama i predvidjanjima izbornih rezultata. A rezultati do kojih su dosli pojedini timovi anketara, ili instituti i agencije, toliko se razlikuju da se obican covjek pita da li je to moguce? Tako "Globus" najavljuje da ce HDZ na drzavnoj razini, to jest u bitci za Zupanijski dom pomesti sve konkurente i imati gotovo dvotrecinsku vecinu. Prema ovom tjedniku HDZ ce pak izgubiti maltene sve znacajnije gradove, osim mozda Osijeka, te veliku vecinu opcina. Sto se Zagreba tice, "Globusov" tim je dosao do podatka da ce HDZ osvojiti 31,1, posto glasova i opet ce biti manjina u odnosu na opoziciju. Druga po redu stranka u hrvatskoj metropoli trebala bi biti Socijaldemokratska partija sa 15 posto, treca Hrvatska socijalno liberalna stranka sa 14, a izborni prag jos ce proci Hrvatska seljacka stranka sa 9,8 posto glasova.

Najveci "Globusov" konkurent tjednik "Nacional" tvrdi da ce HDZ u Zupanijskom domu od 63 mjesta osvojiti tek 24, koalicija HSS- HSLS 30, sedam ce navodno pripasti SDP-u, a dva Istarskom demokratskom saboru. U gradu Zagrebu bi prema ovoj novini najveci broj glasova - 28,7 trebali osvojiti Liberali, potom HDZ 27,2, treci je SDP sa 18, a Seljaci cetvrti sa 6,7, posto. "Tjednik" Krste Cviica pak tvrdi da ce HDZ u Zagrebu osvojiti 30,1 posto, Liberali i Socijaldemokrati po 15,5, a Seljaci 8,3 posto. "Hrvatski obzor" je dosao do podataka da ce HDZ dobiti 24 posto, HSLS 6,3, SDP i HSS po pet posto, dok je jos uvijek cak 22,3 neopredjeljenih, sto je najvise od svih koji su se igrali baba vracara. Izdavac "Hrvatskog obzora", "Vecernji list" u svojem je najnovijem istrazivanju korigirao svoje cedo pa tvrdi da ce HDZ osvojiti 25,6, HSLS 12,1, SDP 8,1 i HSS 5,2 posto glasova. Zanimljivo je da prema ovoj najnovijoj anketi i dalje 24,8 posto ispitanih kazu da jos ne znaju za koga ce glasati, a 10,2 ne zeli odgovoriti na postavljeno pitanje.

Konacno, Institut za primjenjena drustvena istrazivanja, koji se do sada pokazao kao najbolji prognozer izbornih rezultata, kaze da ce izbornu pobjedu na drzavnoj razini odnijeti HDZ, a da ce Franjo Tudjman premocno pobijediti na predsjednickim izborima koji se moraju odrzati takodjer ove godine. Prema ovoj anketi, koju je narucio HDZ, a jedina je koja nije bila telefonska, vec je radjena intervjuiranjem ispitanika na terenu, ispada da ce HDZ u Zagrebu osvojtiti 32,3 posto glasova, druga stranka je SDP sa 15,5, treca HSLS sa 13,1, cetvrta HSS sa 9,4, dok bi izborni prag sa osvojenih 5,9 posto glasova presla i Akcija socijaldemokrata u koalicji sa Strankom umirovljenika.

I pored ovolike sarolikosti u dobivenim rezultatima, sto ocito nije samo posljedica losih i nestrucnih timova, vec i utjecaja zelja njihovih narucitelja, primjetne su neke zakonitosti, neki novi trendovi. Ponajprije HDZ u svim zupanijama, osim u Osjecko- baranjskoj i Istarskoj, gubi na popularnosti u cemu treba traziti glavne razloge agresivnosti i prljavih predizbornih igara. Nadalje, bez obzira koliko koji tim dao postotaka nekim opozicionim strankama evidentno je da se hrvatska politicka scena pocela artikulirati i da zapravo postoji svega cetiri ili pet ozbiljnih stranaka (od 67 registriranih) koje mogu racunati sa ulaskom u Sabor, dok ih je nesto vise koje ce osvojiti po neko mjesto u lokalnoj vlasti. U tom profiliranju postupno je postalo jasno da je HDZ ostao usamljen u desnici, jer Hrvatska stranka prava sve vise gubi popularnost, u centru su liberali i seljaci i na ljevici socijaldemokrati. Treca je karakteristika da se raspolozenje birackog tijela pomakla ulijevo, jer Racanovi socijaldemokrati na razini drzave gotovo da su jednako jaki kao i liberali ili seljaci, koji pomalo gube dah, a u nekim su zupanijama izrazito druga stranka, kao sto je to slucaj u Zagrebu.

Nepodijeljeno misljenje svih istrazivaca da ce HDZ ponovno izgubiti Zagreb, kao sto je bilo i u listopadu 1995. godine, ali ga Tudjman nije htio dati, te da ce pasti i mnogi drugi gradovi i opcine, uveliko ce zakomplicirati politicku situaciju u Hrvatskoj. Dogodit ce se da ce sredisnja vlast pripadati HDZ-u dok ce ona na lokalnoj razini maltene u pravilu biti u rukama opozicije. Situacija, naravno, nije ista ali namecu se paralele sa Srbijom, gdje je Miloseviceva era pocela svoj kraj upravo na lokalnim izborima.

Pitanje na koje treba odgovoriti je: kako to da HDZ gubi popularnost, a da ce ipak mozda dobiti glatko izbore za Zupanijski dom? Logika i zdrava pamet nametala bi da ce biti obrnuto. Da, ali ne u Hrvatskoj. Zasto? Prvo zbog izbornog zakona, koji stranci koja osvoji primjerice, oko 30 posto glasova omogucava da od tri moguca zastupnika (iz svake od 21 zupanije) budu najmanje dva. Kako? E, to je vec komplicirana prica, jer se primjenjuje formula po kojoj da bi netko usao kao drugi u Sabor mora imati preko 50 posto od onoga tko je prvi. A svi ostali glasovi su zapravo baceni. Opozicija je tako svojom nejedinstvenoscu i izlaskom sa zasebnim listama zapravo omogucila HDZ-u da sa daleko manje glasova nego li prije cetiri godine dobije isti broj, pa mozda i veci, mandata. Ako se k tome doda da je dokazana HDZ-ova sklonost kradji, ovaj put ce mu to biti mnogo lakse jer ce u nekim slucajevima biti dovoljno i stotinjak glasova da bi se "kupio" mandat.

Konacno, zanimljivo je i pitanje zasto u sluzbenom istrazivanju koje se krije iza imena Instituta, najbolje stoji SDP, dok kad je primjerice Zagreb u pitanju HSS i HSLS imaju gotovo istu naklonost kao i reformirani komunisti? Ocito je da je HDZ shvatio tko mu je u Zagrebu najveci konkurent i ne bi htio da znacajan postotak glasova, koji ce SDP zasigurno dobiti, bude iznenadjanje. Time ce ujedno opravdati i svoju suludu primitivnu antikomunisticku histeriju usmjerenu protiv SDP-a i moci ce s pravom reci: jesmo li vam mi govorili?

No, tajna je ipak zasto poneke novine, kao primjerice "Hrvatski obzor", s jedne strane, ili "Nacional" s druge objavljuju nebuloze u koje sasvim sigurno ne vjeruju ni njihovi glavni urednici. "Obzor" tako za SDP tvrdi da ce jedva preci izborni prag, a "Nacional" da Tudjman ima podrsku 38,5 posto biraca. Sasvim sigurno je da Tudjman nema onu popularnost od prije pet godina, ali i da je jos uvijek popularniji nego li njegova stranka. Isto tako sa rezervom treba uzeti i nalaze Instituta za primjenjena istrazivanja po kojima Tudjman sigurno dobiva izbore jer u ovom slucaju iza strucnosti krije se nesto drugo.

GOJKO MARINKOVIC