NOVAC I MENTALNO ZDRAVLJE
Informisanje u Vojvodini
Dok nova novosadska opstinska vlast planira da osnuje radio, televiziju i dnevne novine, nedeljnik "Nezavisni" privremeno je prestao da izlazi zbog - besparice
AIM, Beograd, 9. 4. 1997.
Medijski, Novi Sad izgleda kao sto je izgledao i sve ove godine: ima podrzavljene i centralnim vlastima odane ostatke nekadasnjih pokrajinskih javnih glasila; nema svoj radio, nema svoju televiziju, nema svoje dnevne novine. To gradska vlast (koalicija "Zajedno") tek planira da osnuje. Novo je samo to sto, trenutno, nema ni "Nezavisnih".
Kad se, pre cetiri sedmice, novosadski nedeljnik "Nezavisni" nije pojavio na kioscima i kada je, zapravo, pocelo njegovo "privremeno neizlazenje", sve je proslo sasvim u skladu s mentalitetom, tiho, bez krupnih reci i protesta. Novosadjani su poznati po tome sto se ni zbog cega se ne uzbudjuju previse i u ovom gradu se sve dogadja bez velikog potresanja: Novosadjani se, uglavnom, malo zgranu i - nista.
Posto je bilo sasvim izvesno da "Nezavisni, vojvodjanski gradjanski list" - kako glasi puno ime ovog nedeljnika - ima sijaset finansijskih problema, sa tribina politickih stranaka i sa govornice gradske Skupstine cuo se, uz retoricku zapitanost zasto nedeljnik ne izlazi, po koji kompliment - kao, to su novine koje su u teskim vremenima odrzale mentalno zdravlje Vojvodjana - i to je bilo sve. Nije pronadjen novac cak ni da se ozivi jedina telefonska linija redakcije. Iskljucen zbog duga, kratko odgovara sluzbenica poste na pitanje zasto telefon cuti. Minimalmi uslov da novine mogu ponovo izadju je - telefon.
Neisplativa nezavisnost
Izgleda kao da u Novom Sadu i Vojvodini niko nema novca, volje ili interesa da pomnogne novinama plativsi bar taj telefonski racun. Novinari i saradnici su i do sada svoj rad dozivljavali kao neku vrstu neplaniranog dobrovoljnog priloga za razvoj demokratije knjizeci, vise nego niske honorare, na konto bolje buducnosti i nadajuci se da ce novac, ipak, kad-tad, dobiti.
Novi predsednik Nezavisnog drustva novinara Vojvodine (NDNV) Dimitrije Boarov objasnjava za AIM da je rec o "tekucim finansijskim teskocama", a dok opisuje uzroke neizlazenja "Nezavisnog" podseca na njegove pocetke: list su pre pet godina osnovali novinari okupljeni u NDNV, uglavnom oni koji su se nasli na prinudnim odmorima ili bez posla; nedeljnik nema ni jednog stalno zaposlenog novinara niti i jednog zaposlenog u distribuciji i plasmanu; pravim cudom smatra to sto je ekipa novinara koja je pripremala "Nezavisni" uspela da tokom teskih godina izda 230 brojeva - startovala je bez ikakvog obrtnog kapitala, iza nje nikad nije stajala ni jedna politicka stranka, list nije podrzavao ni jedan politicki ili privredni lobi, a pomoc domacih i stranih fondacija bila je daleko ispod realnih troskova izdavanja. "Nezavisni" je, kaze Boarov, dosao u nepremostive finansijske probleme iz nekoliko razloga: pripremala ga je ekipa profesionalaca koji u njemu nisu mogli obezbediti egzistenciju, zadrzao je apsolutno nezavisan polozaj prema svim interesnim grupacijama, nakon smene vlasti u Novom Sadu opozicione stranke udruzene u koaliciju "Zajedno" nisu pokazale interes za odrzavanje u zivotu lista koji, po prirodi stvari, ne moze zagovarati uske stranacke interese bilo koje politicke stranke ili politicke koalicije.
"Prostor za plasman ovog lista na medijskom trzistu Vojvodine procenjujemo da postoji uprkos cinjenici da se na ovom prostoru odvija velika konkurentska borba, pre svega, mnogobrojnih beogradskih glasila. Upravo u toj cinjenici - da ovaj prostor pokrivaju listovi koji nemaju dovoljno sluha za interese gradjana u jednoj istorijskoj pokrajini - 'Nezavisni' vidi sansu za sopstvenu promociju i prezivljavanje na medijskom trzistu", istice Boarov.
Upravni odbor Nezavnisnog drustva novinara Vojvodine obecava da ce uciniti sve da se "Nezavisni" odrzi, da se njegovo izdavanje nastavi i da se ovaj nedeljnik pretvori u glasilo koje ce ziveti od svojih citalaca.
Sjajni planovi
Novi Sad i Vojvodina su vec dugo u totalnom medijskom mraku. Tesko da je Nenad Canak i koalicija "Vojvodina" uspeh na izborima zabelezila zbog medijske podrske. Beogradski listovi nemaju ni prostora ni volje za specificno vojvodjanske probleme. Pokrajinska glasila pazljivo su unistena i na njihovim stranicama se veoma oprezno koristi rec Vojvodina, a autonomija veoma jednoznacno: samo u rezimskom tumacenju reci i znacaja. Nekada samostalna, Televizija Novi Sad je aneksijom postala dodatak srpske drzavne televizije (RTS). Kadrovskom igrankom - pokusajem stvaranja glavnih urednika od provincijskih dopisnika, pa kad se proceni da to nije dovoljno, dovodjenjem zdravih snaga iz Beograda, i naizmenicnim koriscenjem ova dva principa - dnevni list "Dnevnik" je izgubio ljude, lik, znacaj, a i citaoce. Vise od pet godina na mestu glavnog urednika "Dnevnika" je Dragan Radevic, koji je dosao iz beogradske "Politike" ponevsi sinjel Zike Minovica. To ne znaci da mu je Skupstina Vojvodine obnovila mandat; na funkciji je zbog nemarnosti. Skupstina Vojvodine nije, u aktima, ogranicila duzinu mandata glavnih urednika novina koje su u njenoj nadleznosti. Kad je to ispravljeno i mandat ogranicen na uobicajene cetiri godine, nema nagovestaja da ce biti raspisan novi konkurs. Skupstina Vojvodine, u kojoj socijalisti imaju vecinu odbila je nedavno predlog poslanicke grupe koalicije "Vojvodina" da na dnevni red stavi raspravu o stanju u vojvodjanskim medijima.
Gradska vlada koalicije "Zajedno" planira da osnuje lokalni radio, televiziju i novine. Po svemu sudeci najblizi izvesnosti je gradski radio program. Procene kad ce se prvi broj gradskih novina pojaviti pred citaocima su krajnje razlicite - od optimistickih "vec pocetkom narednog meseca", do opreznih i, po svemu sudeci, realnijih "negde na jesen". Zanimljivo je da je "Nezavisni" tokom decembra, dok su u Beogradu i Srbiji trajali protesti zbog izborne kradje, dvadesetak dana izlazio, i dobro se prodavao, svakodnevno. Prestao je uoci Nove godine. Mada je u to vreme tek ustolicena gradska vlast imala ozbiljnih primedbi na rad medija bliskih socijalistickom rezimu, nije joj, ocito, odgovarao ni projekat "Nezavisnog". Odlucili su se za ambiciozniji poduhvat: da pocnu iz pocetka.
Do tada, Novosadjani citaju ono sto imaju: beogradske listove i gledaju ono sto mogu - drzavnu televiziju, TV Politiku i BK telekom, ako ih zanimaju vesti. "Palmu" i "Pink" za iluziju bezanja od stvarnosti.
Milena Putnik
(AIM)