IGRA VELIKIH "MANGUPA"

Skopje Apr 9, 1997

AIM, Skopje, 08.04.1997

Proslog vikenda skopski dnevnik "Vecer" objavio je redakcijski clanak "Politicke ili policiske novine", pitajuci sebe i svoje citaoce ciji je "Dnevnik", prva privatna makedonska dnevna novina. Povod za clanak se i ne krije - "Zadnih dana ozagljavljeni urednici novine 'Dnevnik' u vise navrata u svojim novinama i u televiziskim intervjuima sebi pripisuju 'istoriske' podvige u makedonskom novinarstvu. Za to sigurno imaju argumente. Novina, na primer, izlazi godinu dana, stampa se dnevno u uistinu rekordnim tirazom, i prodaje se po rekordno niskoj ceni". Na prvi pogled drzavna "Nova Makedonija" koja izdaje "Vecer", koji je zbog same pojave "Dnevnika" i posebno nakon odluke vlasnika da se on prodaje po dvojnoj damping ceni (5 denara kod kolpotera i u pretplati i u trafikama 10 denara) cime je dostigao rekordnih 60 hiljada primeraka, sto je pored ostalog dovelo, kazu, do drsaticnog pada tiraza "Vecera", ali i "Nove Makedonije" (prodaju se po ceni od 30 denara), moze biti ljuta na konkurenciju koja, eto, postize dobre rezultate. I laiku je pomalo neshvatljivo, imajuci u vidu realne troskove, kako "Dnevnik" uspeva iako gubi "na supstnaci".

Ali, u neobicno ostro intoniranom clanku "Dnevniku" se "elegantno" (uz sve ograde) postavljaju druga otvorena pitanja. Najprije o inicijativi za pokretanje lista: "poznato je da je ideja o formiranju novine 'Dnevnik', njegove redakcije i njegove finansiske konstrukcije rodjena, razradjena i definirana u kabinetu tadasnjeg ministra unutrasnjih poslova Ljubomira Frckovskog. To ne skrivaju ni sadasnji glavni potpisnici lista, ni sam Frckovski". "Nova Makedonija" je uostalom i nakon izlaska prvog broja "Dnevnika" u clanku, koji je obelezio taj dogadjaj, tvrdila to isto, imajuci potvrdu u nespornim faktima da je jedan od vlasnika i glavni urednik novopokrenutog dnevnika bio pre vise od dve godine pretucen od policije, da bi zatim "nagradjen" upravo od ministra Frckovskog time sto ga je pratio na svetskoj konferenciji o organiziranom kriminalu u Kairo i zaposlavanjem njegove supruge upravo u MUP-u. U konkretnom slucaju je jasno da potsecanje na to je samo u kontekstu ocite "diferencijacije" u aktuelnoj izvrsnoj vlasti i u vladajucem Socijaldemokratskom savezu (SDSM). Tako "Vecer", uprkos svojoj "sminki" - ublazavanju nedvosmisleno prvo postavlja pitanje "dali je 'Dnevnik' plod samo procena, volja i cef Frckovskog kao ministra unutrasnjih poslova i odredjene politicke grupacije oko njega ili je cedo njegovih ranijih sluzbi radi njihovih profesionalnih potreba". Zatim, o Frckovskom se kaze da je "glavni selektor uredjivacke ekipe" koja pokazuje "jak osecaj za evoluciju", po autoru clanka, menjajuci faze od "jakovista" (Jakov Lazarovski, zadnji "tcrdi" sef CK SKM) preko "tupurkovista" (Vasil Tupurkovski, clan zadnjeg predsenistva SFRJ, sada politicki neaktivan) preko "gosevizma" (Petra Goseva, vodja transformiranih komunista, sada opozicioner i lider Demokratske partije) do "frckovizma". I opet u vezi sa finansijama: politicka carsija imenjuje Frckovskog i tadasnjeg ministra finansija Janeta Miljovskog, glavnim faktorima koji su omogucili "Dnevniku" priklucivanje na budjetske jasle od samog pocetka. I opet, ovih dana iznesena tvrdnja da je upravo zbog budjetskih para, doslo do svadje izmedju Frckovskog i Miljovskog, s jedne, i premiera Crvenkovskog, s druge strane. Naime, spekulira se da ovi prvi su predlagali skracivanje dotacije "Veceru".

Najaci napad je svakako povezivanje pojave "Dnevnika" sa nerazjasnenim atentatom na predsednika Gligorova: "To je bio period kada je ministar Frckovski bio zestoko na udaru od vise stampanih medija, kada je ponudio ostavku koja mu nije bila prihvacena i kada su mnogi njegovi protivnici i neprijatelji mislili i tvrdili da dolazi kraj njegove karijere. Kako je moralna odgovornost za nejveci kriminal i zlocinacki akt u novijoj istoriji Makedonije izostala bilo je sasvim ocekivano od strane jednog mudrog, ekspresivnog, impulsivnog i dalekovidog politicara da ne sedi skrstenih ruku. On je odabrao idealnu varijantu - da izmisli novine koje ce stititi njegove interese". Pritom se dodaje:"ubrzo po izlasku novine, jedna od glavnih komentatoriskih tema bilo je zdravlje predsenika, koji je za mnogo neocekivano, ne samo sto je ostao ziv, vec se i vratio na posao. Dugo vremena na stranicama ovih novina predsednik je bio ocenjivan kao nesposoban i savetovano mu je da se casno i ponosno povuce u penziji". Navodeci, naravno tudje neidentifikovano mislenje, "Vecer" dalje spekulise da je "Dnevnik" zapravo "samo neformalni organ jedne grupe SDSM i vlade koja ne misli kao Branko Crvenkovski, predsednik vlade i predsednik SDSM-a", navodeci kao dokaz za to ekskluzivno objavljivanje informacija "koje su poznate samo nekoliko povlascenim osobama u partiji i koje su navodno drzane u velikoj tajnosti ili su izrecene u cetiri oka, a odnose se na neka stanja ili licnosti u tim dtvarima". Treca pretpostavka jeste da je "Dnevnik" isturena ekspozitura nekih delova Ministarstva unutrasnjih poslova ciljem da se tajno denunciraju opozicione partije i njihovi lideri koji novine smatraju slobodnim, nezavisnim i antivladinim i zato su slobodniji u iznosenju svojih stavova o vlasti". Nakon iznosenja pretpostavki o tome ko (finansijski) stoji iza "Dnevnika" (Soros fondacija, medjunarodne organizacije i neka domaca preduzeca "pod uticajem ili u solidnim vezama sa ministrom spoljnih poslova Frckovskim), konstatira se: "Kako god bilo 'Dnevnik' nije niti 'mrtvorodjence', niti 'izdisani balon', niti 'privatna zurka' (izrazi u navodima su "komentari" frckovskog kako ministra unutrasnjih poslova o pojedinim dogadjajima - n.n.). To je istoriska pojava o kojoj ne bi trebalo sporiti, kao i u svakoj istoriji, kao i u svakoj drzavi sa tradicijom, u dooformljavanju, u koncepciskom usvrcavanju, u partiskom, kadrovskom i licnom pozicioniranju, neizbezno je da ti procesi budu pridruzivani nastanima, licnostima, formalnim i neformalnim grupama, heroima, diletantima, marionetama i dvorskim budalama. I javnom i tajnom propagandom, bez koje je nemoguce da se osvoji ili sacuva vlast"!

"Dnevnik" je odgovorio u svom broju od ponedeljka komentarom svog glavnog urednika Branko Gerovskog koji je naslovljen kao "Hohstaplerski napad "Vecera" na 'Dnevnik'". Polazeci od toga da je autor teksta u "Veceru" anoniman i da u tim slucajevima clanak iznosi mislenje onoga ko ga potpisuje, shodno tome i onoga ko je glavni "gazda" lista Gerovski se obraca Stojanu Nasevu (glavni i odgovorni urednik "Vecera"), Pandetu KOlemisevskom (predsednik upravnog odbora AD "NOva Makedonija") i premijeru Branku Crvenkovskom (trecina vlasnistva "Nove Makedonije" je drzavno vlasnistvo). Njih najprije optuzuje da "Plasiraju novu spektakularnu teoriju o atentatu na predsednika Gligorova", da "triling" tvrdi da "iz pokusaja za fizicku, a zatim i politicku lekvidaciju predsednika Kire Gligorova jeste delo grupe "atentatora" na cijem je celu aktualni sef diplomatije Ljubomir Frckovski, aktuelni vice-premier Jane Miljovski, aktuelni funkcioner u SDSM Djuner Ismail, aktuelni savetnik Svetske banke Saso Ordanovski i urednici "Dnevnika" ". Glavni urednik "Dnevnika" "javno i otvoreno pita premijera: imate li nameru, gospodine premijeru, da razresite ministre Frckovskog i Miljovskog i da povedete istragu?" Poziva se javni tuzioc da po sluzbenoj duznosti odmah reagira i da "atentatore" pohapsi, pozivaju se opozicione partije da otvore "hitnu parlamentarnu debatu povodom najnovijih "otkrica" Naseva, Kolemisevskog i Crvenkovskog", pozivaju se lideri opozicionih partija da otkriju kako ih je "Dnevnik" denuncirao...

Istog dana oglasila se i vlada koja je na sednici raspravljala i "o pojedinim napisima u nekim novinama" u kojima se "nepotrebno involvira Vlada. premijer i pojedini ministri": "Vlada se ogradjuje od svih spekulacija i konstrukcija potencirajuci pritom svoje osnovno opredeljenje da se nikad i nicim ne mesa u uredjivacku politiku i u novinarske opservacije po raznim pitanjima drustvenog zivota".

Oglasivanje vlade samo podgreva ono sto je u javnosti vec bilo prisutno. Narodu kako da je sve jasno - "gde ima dima, ima i vatre". "Podanici" su izvrsili svoje "gazde" su politicko mudro "spustili loptu". Nakon najave premijera u parlamentu (povodom najvece finansiske "piramidalne" afere stedionice TAT, teska 112 miliona maraka) da nece stediti nikoga ko je upleten u organizirani kriminal kojeg je oznacio "oktopodom", posredno nagovestavajuci novu rekonstrukciju vlade i mozda vanredne parlamentarne izbore u dogovoru sa opozicijom, u ovdasnjim medijima paralelno sa objavljivanjem imena upletenih u "aferi TAT" (najava odlaska guvernera Narodne banke, zamenik guvernera zajedno sa gradonacalnikom Bitolje u pritvoru, ostavka ministra za urbanizam i zivotnu sredinu) spekulira se da ce u ovoj akciji vlade pasti i drugi ministri. Pominjana su imena upravo onih koji se povezuju za "Dnevnik", a koji navodno "do guse" su upleteni u "mutne poslove" iz kojih su izvukli velike pare. Sve ovo je koincidiralo i smenjivanjem pomocnika ministra unutrasnjih poslova i sefa uprave za prisluskivanje u MUP-u navodno zbog mnogih finansiskih skandala i aferi i zloupotrebe sluzbenog polozaja. Ali tesko se moze govoriti o smeni, jer dvoje od pomenutih uz par drugih, sada bivsih luzbenika MUP-a, onog dana dana kad su izgubili posao dobili novi.

Udar "Vecera" i kontraudar "Dnevnika" i "afera TAT" koja jos uvek nema razresnicu pogotovu oko toga ko je sve u nju upleten, stoga se mogu smatrati i samo povodima za dalje rasplamsavanje "bitke na dvoru" - "obracuna" najmanje triju frakcija unutar vladajuceg SDSM-a, pomocu medija kojih kontroliraju, a koji traje duze vremena. Razresnica u vidu najavljene rekonstrukcije u kojoj po navodima dobroinformiranih trebaju ispasti pet ministra koja se trebala dogoditi pre posete premiera Crvenkovskog Bonu i njegovom susretu sa nemackim kolegom Kolu, posete koja je svakako na vrhu dosadasnjih makedonskih diplomatskih kontakata, odgodjena je najmanje za nedelju dana. U isto vreme i Frckovski ima intenzivne aktivnosti - u Skopllju mu dolaze sve jaci spoljni "aduti", sam ide u Paris i u Brisel. Premijera obavezuje dato obecanje u parlamentu, a Frckovski se ocito, ukoliko je dvoboj izmedju njih toliko rasplamsan, ne da se tako lako.

Pise:

ISO RUSI