Raskol u crnogorskom vrhu

Podgorica Apr 4, 1997

**\ukanovi} na vjetru

Za samo nedjelju dana crnogorski premijer Milo \ukanovi} popio je dva te{ka poraza u ro|enoj partiji. Prvo, je 24. marta, poslije petnaestosatnog vije}anja Glavni odbor DPS gotovo listom stao uz predsjednika Bulatovi}a. Onda je, 31. marta, i Izvr{ni odbor Glavnog odbora DPS ({to mu do|e kao Politbiro) pritvrdio da \ukanovi}, ako ho}e da sa~uva premijersku fotelju, mora iz svog kabineta najuriti nekoliko ministara i najodanijih saradnika. Premijer je odbio da izvr{i oba partijska naloga.

Sukob ulazi u svirepu zavr{nicu. \ukanovi} je ve} platio pristojnu cijenu za dosada{nje poraze u unutarpartijskom ratu. Na sjednici Glavnog odbora DPS napustio je funkciju potpredsjednika stranke, a na prvoj sjednici Vlade, odmah poslije, usvojio je ostavku Ratka Kneevi}a, na poloaj {efa Trgovinske misije Crne Gore u Va{ingtonu. Kneevi} se, ina~e, smrtno zamjerio srpskom Predsjedniku, nazivaju}i ga "zlim duhom" i "balkanskim diktatorom". Slubeno saop{tenje sa tog Vladinog vije}anja odisalo je zavidnom koli~inom samokritike: "Neke izjave dravnih funkcionera, iako vo|ene slobodom li~nog izja{njavanja u pregrijanoj atmosferi mogle su nanijeti {tetu politici DPS". Slabo je ko o~ekivao da }e ovakav pomirljiv ton navesti Bulatovi}a da se umilostivi. Na listi za odstrijel i dalje su ostali potpredsjednik Vlade Slavko Drljevi}, ministar za kulturu Goran Rako~evi}, i {ef tajne policije Vuka{in Mara{. Nije se, sigurno, popustu nadao ni \ukanovi}. Radilo se o klasi~nom zauzimanju takti~kih pozicija, za odlu~uju}i boj. Ni{ta grje{ni "dravni funkcioneri" nijesu ni rekli ni uradili a da prije njih put nije prokr~io \ukanovi}. "Milo{evi} je prevazi|en politi~ar", " Crna Gora moe da se brani od stranih agresora ali ne od uvoza hiperinflacije iz Srbije", "Nadleni republi~ki organi treba da daju preciznije smjernice Vladi za samostalan, alternativni nastup prema me|unarodnim institucijama" - izjavljivao je raznim povodima crnogorski premijer. Saradnici ~iji izgon tra`i Bulatovi} slijedili su predsjednika Vlade i to je ~itava njihova krivica.

Bulatovi} se temeljno pripremio za sve faze ratnih dejstava. Znao je, kao i svako, da na Glavnom odboru ima apsolutnu ve}inu. Prije glasanja obavijestio je ~lanove centralnog komiteta DPS da }e, ako njegov kurs ne nadja~a, kao moralno bi}e, oti}i s ~ela partije. \ukanovi}u je ostavio da bira: ili da i on, po{to je ostao u manjini, podnese ostavku na funkciju potpresjednika DPS ili da partijsko dru{tvo izbliza vidi kako im je gordi premijer, u stvari, moralno tanu{na jedinka. Bulatovi} je svom "najboljem drugu" zategao om~u do gu{enja. Mo`e ostati premijer samo ako pristane da izda svoje najodanije saradnike i ako prihvati da Vlada bude ~inovni~ki servis Partije u kojoj se zna ~ija je prva i posljednja. Nikad Milo{evi}, otkad je crnogorski premijer ispoljio prve znake neposlu{nosti, nije javno ni spomenuo njegovo ime. Samo je izdao nalog: \ukanovi}a treba poniziti i najuriti. Radnja je u toku.

Crnogorski predsjednik se postarao da za javnost pripremi dirljivu priredbu. Na konferenciji za {tampu, poslije istorijske sjednice glavnih socijalista, razglasio je kako izme|u njega i \ukanovi}a nema nikakvih nesuglasica oko vanih pitanja: od premijera Partija jedino trai da smijeni nekoliko sporednih igra~a koji neodgovornim izjavama zava|aju Crnu Goru sa Srbijom, i udaljavaju DPS od izvornih stremljenja. Partijskim i nepartijskim masama ostavljeno je same da zaklju~e kako \ukanovi}, u svojoj oholosti, nije spreman da prihvati ni tako sitnu, a konstruktivnu kritiku.

U~vr{}ivanje poloaja za zavr{nicu odvija se, tradicionalno, daleko od javnosti. ^itava Crna Gora je u gr~u is~ekivanja. Glasine se roje kao krijesnice, a u dravnim medijima - ni rije~i. Do novinara u nezavisnoj {tampi brzinom svjetlosti usmeno predanje donosi glasove o strate{kim i takti~kim poduhvatima zara}enih strana. Sve govori da je Bulatovi} u ogromnoj prednosti, i da \ukanovi} u "institucijama sistema" nema {ta da trai. Brzo se pokazalo da premijer ni u svojoj Vladi nije neprikosnoveni gazda. Me|u prvima razjuna~io se ministar za finansije Predrag Goranovi}. \ukanovi}evu odluku da se devize sa privatnih ra~una u inostranstvu objedine i prenesu na jedan, Vladin ra~un on je odbio uz prigodan komentar: "Ne moe, bez prethodnih konsultacija s vrhom partije". Kontrola para, ra~unalo se, najja~e je \ukanovi}evo oru`je. Ozbiljni su znaci da bar tre}ina ministara, me|u njima i dva potpredsjednika Vlade, ~vrsto stupaju partijskom linijom. Kao i svi sukobi na dvoru, i ovaj izme|u najboljih drugova obiluje, zanimljivim detaljima. Malo prije zasjedanja Vlade, premijeru \ukanovi}u u ulozi kurira obratio se njegov potpredsjednik Miodrag Vukovi} s preporukom da zbog o~uvanja bratstva i jedinstva u partiji sastanku prisustvuje i predsjednik Bulatovi}. Bilo bi to ohrabrenje kolebljivcima da prelome. "Poru~ite Predsjedniku da on nije ~lan kabineta i neka ne dolazi. Ne bi bilo zgodno da do|e u situaciju da bude zamoljen da napusti prostorije vlade dok traje sjednica" - odbrusio je, prema svjedo~enju o~evidaca, premijer.

Sad izgleda izvjesno da }e do raspleta do}i na vanrednoj Skup{tini Crne Gore. Ni tu \ukanovi}, u smislu glasanja, nema razloga da njeguje iluzije. Poslanici DPS ogromna su ve}ina u republi~kom parlamentu - opozicija i kad bi htjela ne bi mogla naro~ito da pomogne. Na zatvorenim partijskim sastancima ras~i{}eno je na ~ijoj je strani ve}ina. Po{to je taj glavni problem razrije{en, slabo }e se ko od narodnih izabranika sa liste vladaju}e partije dvoumiti, kojemu se privoljeti carstvu. Glasanje za onoga ko je u manjini - tako ih je oduvijek u~ila njihova partija - ima tretman protivrirodnog bluda. \ukanovi} }e, po{to skup{tinska zasjedanja prenosi televizija, dobiti priliku da javno obrazlo`i su{tinu svog razlaza s Milo{evi}em i Bulatovi}em i tako deponuje kapital za svoju budu}u karijeru.

Posebno je vano ho}e li do kraja uz \ukanovi}a ostati i drugi potpredsjednik DPS, predsjednik Skup{tine Svetozar Marovi}. Oko njegovog statusa na frontu jo{ sve nije ras~i{}eno. Pozdano je: na sjednici Glavnog odbora DPS bio je ~vrsto uz \ukanovi}a. Na pitanje novinara je li i on oti{ao sa funkcije u partiji Bulatovi} je odgovorio -"ne znam". Docnije su mediji u Beogradu javili kako se Marovi} predomislio i "stavio na raspolaganje partiji". Ovdje je to, naravno usmenim predanjem, o{tro demantovano. Marovi} mudro {uti a provjeriti stanje fakata, nije lako. Ni nat~ovje~anski napori nie potpisanog da do|e do nekada{njeg buntovnog vo|e crnogorske omladine nijesu urodili plodom. Svetozar Marovi} je najobrazovaniji u vrhu DPS, i nepogre{ivo zna da ovaj voz ne}e nikuda sti}i. Nema ni ideolo{kih sprova sa sobom; najlak{e od svega pre`alio bi julske vatre bra~nih drugova iz Tolstojeve. Mnogo ve}a slabost su mu srpstvo i pravoslavlje, ali tu bi se mogao utje{iti i na drugim stranama.

Ako Marovi} prelomi i ode, sukob u crnogorskom vrhu dobio bi ne{to druka~iji smisao. Bulatovi} bi, poslije pobjede, ostao sam s Milo{evi}em, kao suha grana. Pri ruci mu, u tom slu~aju, kao glavne kadrovske uzdanice ostaju Pavle Bulatovi} savezni ministar vojni, i - ~ista slu~ajnost - Predrag Bulatovi} predsjednik podgori~kog op{tinskog odbora DPS i {ef poslani~kog kluba vladaju}e partije u republi~kom parlamentu. Iza njih stupaju bezimene partijske mase, spremne na nove juri{e. Vrijeme }e pokazati - Demokratska partija socijalista Crne Gore izdr`ljivi je ideolo{ki resurs Milo{evi}eve politike i od njegove SPS. Bulatovi}i su, svaki na svom mjestu, svojski odradili dug na aktuelnom partijskom rati{tu. Njihov minuli rad uvjerljivo svjedo~i da su odaniji Milo{evi}evoj dosljednoj i miroljubivoj politici i od njega samog. Imaju sitan problem: tankog su ugleda u {iroj javnosti.

Zna~aj te pojedinosti moda }e se vidjeti ubrzo. Jesenas su predsjedni~ki izbori u Crnoj Gori i glavni Bulatovi} ne smije rizikovati da neko od njegovih sljedbenika bude, eventualno, protivkandidat \ukanovi}u. Kandidaturom za ulogu Predsjednika Crne Gore \ukanovi} moe poremetiti ranije planove da se srpski i crnogorski predsjednik istovremeno dislociraju na savezni nivo: Milo{evi} predsjednik SRJ, Bulatovi} premijer. Po{to Milo{evi} o~igledno ide na krov moderne federacije, moe se desiti da od jesenas on i Bulatovi} ni formalno ne}e imati isti ~in. Prizor sa Bulatovi}em na republi~koj fotelji dok savezna drava cvjeta pod Milo{evi}evom rukom, samo bi pomogao da se bolje vidi status Crne Gore u ablja~koj kreaciji. Iskustvo govori da se Crnom Gorom moe bezbolno vladati sve dok ona `ivi u uvjerenju da nije pokorena. Kad do|e sebi - zna da bude nezgodna. Je li ovako sravnjivao ra~une \ukanovi} kad se odlu~io da krene u neravnopravan boj s Milo{evi}em i Bulatovi}em?

Ne treba se zalijetati u procjeni svijetlih perspektiva premijerove opozicione karijere. Do ju~e je vaio za najspremnijeg u vladaju}oj partiji da odrava borbenu gotovosti prema opoziciji. Ni{ta od onoga {to je nadgledala i oblikovala njegova Vlada ne}e raditi za pravo gra|anina \ukanovi}a da se bori za svoje ideje i kad je u manjini i kad nije vlast. Sloj novih biznismena, koji vae kao njegov potporni zid, ne}e imati naro~itih moralnih problema da se stavi u slubu pobjednicima, samo ako im dozvole da nesmetano razvijaju svoj preduzetni~ke darove. Na mitingu podr{ke \ukanovi}u i Marovi}u koji je organizovao javnosti nepoznati Demokratski pokret Crne Gore govorili su i dosad poznati zagovornici borbe protiv podani{tva Milo{evi}evu politici. \ukanovi} ih je uredno tretirao kao - separatiste. U me|uvremenu, oglaslila se i koalicija Narodna sloga. "Niko nije sprje~avao crnogorski trijumvirat da u Crnoj Gori postavi bar temelje demokratskih institucija. Naprotiv, oni su sa zadovoljstvom uni{tavali svaku takvu mogu}nost. Umjesto obe}ane demokratije i Evrope dobili smo mafiokratski sistem koji sada, {to je potpuno predvidljivo, puca. Liberalni savez ne}e prihvatiti svrstavanje na bilo ~iju stranu u tom sukobu koji se u su{tini vodi za o~uvanje ogromnog bogatstva ste~enog na osnovu sveukupne tragedije a ne intersa Crne Gore ili SRJ. Ne}e ni Narodna stranka"- poru~ili su Perovi} i Kilibarda.

Crnogorski premijer danas je sam, na ~istini: odba~en od svojih, neprihva}en od doju~era{njih protivnika. Niko ba{ ne zna ni kud }e krenuti, ni dokle sti}i. Jedino je Bulatovi} zatvorio krug: Milo{evi} je njegov po~etak i, kad tad, bi}e i njegov kraj.

Esad KO^AN