Prestrojavanje policije
Prestrojavanje policije
OSVAJANJE SAVEZNOG VRHA
Prvi dan proljeca donio je SR Jugoslaviji novu saveznu vladu, a u vladi i novog ministra unutrasnjih poslova, dosadasnjeg "prvog pendreka" Srbije - Zorana Sokolovica. Tko ce doci na njegovo mjesto, tek ce se vidjeti i upravo na osnovu tog kadrovskog rjesenja, znace se da li je dugogodisnji "privatni policajac" srbijanskog predsjednika Slobodan Milosevic zglajzao ili avanzovao. Tocnije, da li ce predsjednik Srbije postati predsjednik SR Jugoslavije ili ce prekrsiti Ustav i po treci put se kandidirati za sadasnj u funkciju. Njega, naprosto, u Srbiji - kakva je - nije moguce zamisliti kao penzionera koji hrani golubove na Kalemegdanu.
AIM, BEOGRAD, 25. 3. 1997
Savezna policija koja je sada pod Sokolovicem nije bog zna sto. Broji nekoliko stotina pripadnika i kako je u oktobru prosle godine rekao Marko Nicovic, jedan od bivsih nacelnika u GSUP Beograda, "kriminalisticka policija i drzavna bezbednost na saveznom nivou nisu efektivne u operativnom i organizacionom smislu, a ni tehnicki nisu ni izdaleka opremljene kao republicke sluzbe". Koliko je poznato, sav posao Saveznog MUP svodi se na cuvanje zgrada ambasada, saveznih objekata, komuniciranje sa stranim policija ma i vodjenju dokumentacije o istom. O parama i atraktivnosti rada u saveznoj policiji, svjedoci i mjesecima otvoren konkurus za prijem novih pripadnika, na koji se, kako se saznaje, nije javio nitko.
Nasuprot mlohavom saveznom MUP, stoji MUP Srbije. Procjenjuje se da ima preko osamdeset hiljada pripadnika, a da se na njihovoj opremi nije stedjelo, moglo se vidjeti iz zorno prilozenih policijskih kordona tokom tromjesecnog gradjanskog protesta. Republicki policajci imaju svoju akademiju gdje se pitomci, izmedju ostalog, upoznavaju sa vojnom strategijom i taktikom, upotrebom oklopnih i helikopterskih snaga... Ako se ovom pridoda da MUP Srbije raspolaze za nezanemarljivim brojem artiljerijskih cjevi i oklopnih vozila, te vojnicku hijerarhiju - od razvodnickog do generalskog cina - nije cudno sto mnogi u srbijanskoj policiji vide alternativnu vojsku. Tocnije: rezimsku pretorijansku gardu.
Policijski aparat Srbije, zapravo, od samog je pocetka najvazniji od tri stuba Miloseviceve vlasti (ostala dva su drzavni mediji i drzavni veliki privredni sistemi). Osim ocuvanja reda i mira, te obavjestajnog i kontraobavjestajnog rada (kao i sve policije na svijetu) MUP Srbije imao je bar jos tri funkcije: ocuvanje rezima kroz neprestani nadzor i infiltraciju u redove opozicije, a kad je trebalo i batinanjem nezadovoljnih poreznih obveznika na ciji racun zivi; rukovodjenje paravojnim grupama za "prljave ra dnje" u Hrvatskoj i BiH; i najzad, policijskim kanalima su za trajanja sankcija tekli svercana nafta, cigarete i novac na pranje. Dakle, kada se mehanicki gleda na Sokolovicev izbor za saveznog ministra unutrasnjih poslova, ispada da je spao sa konja na magarca. No, da li je bas tako?
"Jugoslavija se mora zaokruziti kao zemlja, kao federalna drzava", rekao je Nicovic pred proslogodisnje savezne izbore sve figurirajujuci kao potencijalni kadar JUL za novog ministra policije ili bar sefa javne bezbjednosti. "Do sada je u SR Jugoslaviji efektivna vlast bila u republikama. To ce se sada pomerati - sto je bilo na republikama, preci ce na savezni nivo."
Ova rijeci ni u kom slucaju nije trebalo olako shvatiti, tim prije sto je predhodno Radmilo Bogdanovic, Miloseviceva siva eminencija u policiji najavio opcu reorganizaciju MUP, i to prije svega drzavne bezbjednosti. "Predstoje nam usvajanje Zakona o sluzbi za zastitu ustavnog poretka, Zakona o krivicnom postupku i Krivicnog zakona", rekao je on i dodao: "Mi sad imamo vise sluzbi bezbednosti. Imamo sluzbe drzavne bezbednosti u republikama, bezbednost Vojske Jugoslavije, sluzbu bezbednosti Ministarstva inostranih poslova i tako dalje. Ovaj zakon ce verovatno u celini da posmatra sve to."
Bogdanovic je, dakle, najavio, centalizaciju policije na nivou saveznom nivou. Do zastoja u tom poslu, doslo je ocito zbog tromjesecnih gradjanskih protesta. Sada kada rezim grabi svaku priliku za konsolidaciju, kao da se vraca tamo gdje je zastao, jer kao sto rece Nicovic rijec je o "najvaznijoj sluzbi koja ce cementirati nove odnose". Taj "cement", cini se, prije svega bi se mogao polagati u Crnoj Gori kako bi se doslo do suglasnost za promjenu Ustava SR Jugoslavije i to onog dijela o ovlastenjima predsjednika drzave. Konkretno: davanje Milosevicu i formalno one vlasti u federaciji kakvu ima na sadasnoj funkciji. A prema dosadasnjoj praksa, ta suglasnost najbolje se postize apsolutno lojalnom policijom i onim njenim dijela pod nazivom drzavna bezbjednost. Radi se naprosto o tome da ona dobije sve zakonske ovlasti da zavodi red i disciplinira sve neposlusnike na cijeloj teritoriji federacije. Recimo, odmetnutog crnogorskog premijera Mila Djukanovica za koga je Milosevic "prevazidjen politicar" i njegove istomisljenike koje sefica Direkcije JUL dr Mirjana Markovic naziva "blesavim causima".
O celnom covjeku te buduce savezne policije, Nicovic je rekao da ce o tome odlucivati najvisi politicki faktori: "Verovatno ce se tu voditi racuna ko ima zasluge i kakve, ko je profesionalac, a ko nije, kome vrh drzave ukazuje poverenje." Ispalo je da je Sokolovic upravo taj u koga vrh drzave, dakle Milosevic osobno, ima navjece povjerenje. Sokolovic je na mjesto ministra MUP Srbije dosao poslije demonstracija od 9. marta 1991. kada je njegov predhodnik Bogdanovic bio prinudjen da podnese ostavku. Od tada je nastupilo enormno jacanje policije (ne da se bori protiv kriminala, vec da moze rasturti sve buduce antirezimske demonstracije bez obzira na broj ucesnika), a on, Sokolovic je revnosno izvrsavao sve sto je od njega trazeno, nije trazio nikakvu samostalnosti i kao takav, stekao je sve potrebne zasluge i preporuke. Cak sto vise, javnost ga je mnogo puta dozivljavala tek kao marionetu cije konce vuce mocni Bogdanovic. Sam Sokolovic, istupajuci s vremena na vrijeme u javnosti - pri tom nikad ne znajuci nista kako o tom da policija bije mirne gradjane i studente, tako i o opcoj kriminlizaciji drustava - taj dojam je samo potvrdjivao.
Ipak, odmah ne treba ocekivati neke spektakularne poteze Sokolovica. Po svom izboru, sturo je izjavio da ce ojacati sve savezne funkcije pa i policija. Najavio je i izdavanje u najkracem mogucem roku novih pasosa sto bi do juna postalo dio propagande da je srpsko - crnogorska federacija konacno zazivjela, a tada ce se vidjeti i da li ce zazivjeti njen novi predsjednik. Takodjer, ne treba ocekivati ni da ce doci do bilo kakve ozbiljne reorganizacije MUP Srbije. Sve ce strukture ostati ocuvane, sem sto ce "izvrsna" za njihovo pokretanje stizati sa saveznog nivoa, a istim ce se svakog jutra i referisati.
Dok nastaje ovaj tekst, uveliko se spekulira o Sokolovicevom nasljedniku. Kao najozbiljniji kandidati spominju se Milan Puzovic, sadasnji nacelnik Uprave za strance i pogranicne poslove, Petar Zekovic, sef policije u Beogradu i Radovan Stoicic - Badaza, zamejnik ministra za javnu bezbjednost. To sto su svi oni visoki policijiski funkcioneri, kao da ukazuje da ce buduci minstiri unutrasnjih poslova u Srbiji dolaziti iskljucivo iz redova MUP i da ce svi buducim mandatarima izbor biti uveliko suzen. Ovo po ugledu na postavljanje ministra vojnog u bivsoj SFRJ, koji je redovno dolazio iz armijskih struktura i, poslije marsala J. B. Tita, iskljucivo njima odgovarao. Nareceno je od prvorazredne vaznosti u tekucoj izbornoj godini. Naime, ukoliko SPS izgubi, sadasnja opozicija ce u pokusaju da nametane svog ministra unutrasnjih poslova izvan policije reskirati da prakticno izgubi sve dodire s njom, a tada sve postaje moguce i neizvjesno.
Sokolovic kao savezni ministar, drugim rjecima, glavno je osiguranje Milosevicu od svih rizika republickih izbora. Rezim, ovakav kakav je, od mnogo puteva, nacina i mogucnosti da vodi drzavu, pendreku redovno daje prednost.
(AIM) #Filip Svarm