Kulturni skandal na balkanski nain
Kulturni skandal na balkanski nacin
BRUKA U VENECIJI
Umetnica svetskog renomea Marina Abramovic nece Jugoslaviju predstavljati na Venecijanskom bijenalu. Prevagnuo je lokal patriotizam crnogorskog ministra za kulturu Gorana Rakocevica: "Crna Gora nije kulturna margina i ne treba da bude makar, zavicajna kolonija za megalomanske performanse". Tako je Ministarstvo kulture Crne Gore ponistilo je visegodisnju praksu da kandidata bira komesar jugoslovenskog Paviljona, i odlucilo da u Veneciju posalje radove slikara Voje Stanica. Naprasno je izabran i novi komesar izlozbe,a u veneciju ce biti poslati radovi,ako se stigne zbog rokova, poznatog i priznatog slikara Voje Stanica.
Kratko je u umetnickim krugovima trajalo zadovoljstvo sto ce Jugoslaviju na Venecijanskom Bijenalu predstavljati Marina Abramovic, umetnica najviseg renomena koja vec dugo izlaze i radi u najznacajnijim svetskim centrima. Ministarstvo kulture Crne Gore ponistilo je visegodisnju praksu da kandidata bira komesar jugoslovenskog Paviljona, i odlucilo da u Veneciju posalje radove slikara Voje Stanica. Naprasno je izabran i novi komesar izlozbe, Branislav Sekulic dekan Fakulteta likovnih umetnosti na Cetinju cime je aktuelni selektor Petar Djukovic ostavljen u praznini neiskoriscenog mandata koji vazi za jedno Bijenale.
Pripreme za ovu prestiznu likovnu smotru imale su uobicajen tok dok ih pre nekoliko dana nisu presekle reci crnogorskog ministra za kulturu Gorana Rakocevica osencene lokal-patriotskim koloritom: "Crna Gora je rodno mjesto slikara i smatrao bih uvredom za crnogorsku umjetnost kada bi holandski drzavljanin, koji ovom ministru kulture pise na tecnom engleskom jeziku predstavljao Crnu Goru na Venecijanskom bijenalu", porucio je novoustoliceni ministar , inace pravnik po obrazovanju, sa stranica "Pobjede", zaboravljajuci da izbor kandidata za Bijenale i ne spada u nadleznost ovog ministarstva. "Crna Gora nije kulturna margina i ne treba da bude makar zavicajna kolonija za megalomanske performanse", rekao je on, izazvajuci nevericu i cudjenje, jer je to prvi put da se dovodi u pitanje predlog selektora Bijenala, koji je izabran pre nekoliko meseci.
Kada je iz Amsterdama stigla izjava Marine Abramovic, bilo je jasno da su stvari krenule neumitnim tokom. Ona je reci Gorana Rakovacevica i napise u stampi nazvala nezrelim pokusajem zloupotrebe njenog umetnickog rada. Podsecanju na antikulturnu i subkulturnu politiku zbog koje pre dvadeset godina odlucila da radi u inostranstvu, Marina Abramovic je odlucila da prekine svaku komunikaciju sa Ministarstvom kulture Crne Gore i svim drugim jugoslovenskim institucijama koje su relevantne za Venecijanski Bijenale.
Time je u apsurdnu situaciju doveden komesar jugoslovenskog paviljona na Venecijanskom Bijenalu Petar Djukovic koji nam je rekao, da ni sam ne zna da li je na toj duznosti, jer nije dobio bilo kakav dopis iz Ministarstva kulture. "Moja pozicija je nemoguca", pricao je ovaj istoricar umetnosti, i sam zatecen recima ministra koje je procitao u stampi. Sada vise nije, jer je izabran novi selektor, mada je Djukovicu pre par dana stiglo pismo iz Venecije jer ga jos uvek tretiraju kao jugoslovenskog selektora. Okvir apsurdnosti citave situacije dodatno siri cinjenica, da je on dobio saglasnost od Ministarstva kulture Crne Gore da se uputi poziv Marini Abramovic. Cak su i troskovi oko realizacije tog rada vec bili planirani u budzetu. Stoga je i kandidatura objavljena nakon zvanicnog saopstenja da ministarstva Crne Gore i Srbije prihvataju da umetnica bude zvanicni jugoslovenski predstavnik. "I ja sam obmanut", kaze kratko Petar Djukovic.
Jos ranije je ova "epizoda" poprimila obrise kulturnog skandala, kakvi se sa nestrpljenjem iscekuju u takozvanoj "kulturnoj carsiji", stalno gladnoj slicnih scena, jer intelekt tog miljea i ne prima slozeniju formu od (njima) omiljenog "rekla-kazala". Cim se iz "obicno-dobro-obavestenih-krugova" proneo glas da bi poznata umetnica mogla biti jugoslovenski predstavnik na Bijenalu, u "prestizne" salonske kruzoke uselila se igra brojki. Koliko ce traziti? Licitacije su u trenucima nadahnuca uzletale i do pola miliona maraka bez kojih "gospodja Abramovic nece ni da razgovara". Cifra se ipak neumitno spustala pod neprikosnovenim diktatom razuma koji retko zasija u ovim blaziranim krugovima, jer su u novinama poceli da se provlace i poluzvanicni podaci o 300 000 nemackih maraka koliko je navodno "tezak" rad. Ta suma se pokazala na kraju tacnom, ali na drugaciji nacin. To nije bio autorski honorar vec svota koja je potrebna da se realizuje slozeni konceptualn i rad, koji je zamisljen pod nazivom "Balkanski barok".
Polovina ove sume bila je namenjena kupovini savremene opreme, video-bim sistema i pratecih aparata koji su neophodni za ovu slozenu umetnicku instalaciju. Prema preliminarnim racunima Petra Djukovica, tu je opremu jeftinije kupiti nego unajmiti na pet meseci koliko traje izlozba. Ostatak od 150 000 nemackih maraka planiran je za visoki tehnoloski proces zapisivanja video materijala na laserski disk, troskove iznajmljivanja specijalnog studija i strucnjaka koji bi asistirali u iz radi ovog projekta, u Veneciji, opremanja paviljona, transporta, osiguranja, izade kataloga ... Nakon zavrsetka Bijenala umetnica bi poklonila svoj rad koji na meunarodnom trzistu vredi 150 000 nemackih maraka Narodnom muzeju Crne Gore. "Bili bismo jos na dobitku", smatra Djukovic. "Dobili bi opremu i rad, a iznad svega, sto je nemerljivo novcem, ucestvovali bismo na toj smotri sa jednim od najvecih svetskih umetnika danasnjice koji ima velike sanse da dobije jednu od glavnih nagrada". To je medjutim za ministra Gorana Rakocevica samo "megalomanski performans" u "vremenu teske materijalne oskudice u crnogorskoj kulturi". Izgleda da su na trenutak zaboravili da su poznatu manekenku Klaudiju Sifer platili nedavno mnogo vise za reklamiranje lepota crnogorske obale. "Moze se postavljati pitanje finansijske konstrukcije, ali se o tome trebalo davno izjasniti", kaze Djukovic. "Trebalo je reci 'ne mozemo i tacka', i ja bih podneo ostavku kao komesar ciji projekat nije prosao. Apsolutno ne bih imao nista protiv da mi je decidiran o recen o da tog novca nema, bez obzira sto je to isplanirano u budzetu. Bilo je fer da se saopsti odmah, da se ne igramo sa vlastitim ugledom i ugledom jedne od najvecih umetnika danasnjice. Ovako se sve pretvorilo u nevidjenu blamazu".
Dok su isticali poslednji trenuci za prijavu jugoslovenskog predstavnika, jer 31.mart nije datum kada treba prijaviti kandidate, kako kaze ministar, vec dan do kada treba dostaviti sve potrebne materijale za generalni katalog, Ministarstvo kulture je izabralo Voju Stanica. Ovaj poznati i priznati crnogorski slikar prihvatio je ulogu prve rezerve. Da li je on taj predstavnik "autentice crnogorske umjetnosti", koji ce psrati "uvredu" nanetu "rodnom mjestu slikara" Crnoj Gori, pozivom koji je prvobitno upucen Marini Abramovic? Mozda.©amo sto sto posetiocima jugoslovenskog paviljona u Veneciji nece biti najjasnije, u kojoj su se godini nasli. Uostalom, i to je na neki nacin autenticno, jer nije lako biti izvan svog vremena.
(AIM) #Slobodan Kostic