Niç-tragovi lopovluka bivçe vlasti
Tragovi pljacke predhodne vlasti
NISKA CRNA KNJIGA
Gotovo u svim vecim gradovima za odlazecim socijalistima ostao je uglavnom ekonomski pejzaz koji podseca na predeo prekriven "atomskim pepelom" iz koga malo sta moze da nikne u skoroj buducnosti. Nove vlasti nasledile su samo dugove - u Beogradu dug iznosi oko 400 miliona dinara, u Nisu 44 miliona dinara, Uzicu sest miliona, dok su nove vlasti u Kragujevcu, osim duga u kasi, ustanovile kako zaposlenost kapaciteta u ovom gradu iznosi zaista neverovatnih 4,68 odsto.
AIM. Beograd.11. 3. 1997
Ubrzo posto je po svim vecim gradovima u Srbiji pocelo masovno ponistavanje i falsifikovanje rezulata lokalnih izbora, pocela je da raste i prica o tome kako izbori nece biti priznati sve dok se po opstinama u kojima je opozicija pobedila ne uklone tragovi necasnih radnji predhodne vlasti. Sudeci po gotovo tromesecnom oklevanju da se priznaju rezultati lokalnih izbora, reklo bi se da su odlazece ekipe socijalisticke vlasti u vecim srbijanskim gradovima zaista imale mnogo toga da sakriju i zatrpaju. Ponegde cak toliko toga da im ni tri meseca nisu bila dovoljna. Zato se upravo ovih dana nove vlasti u mnogim gradovima spremaju da objave tzv."crne knjige" o gresima svojih predhodnika. Iako ce u svim ovim knjigama ocigledno biti mnogo istrgnutih strana, i ono sto preostane, (uz neka naknadna svedocenja), bice izgleda sasvim dovoljno da bi se prilicno pouzdano rekonstruise sve ono sto se proteklih godina dogadjalo u opstinskim kasama sirom Srbije.
Gotovo u svim vecim gradovima za odlazecim socijalistima ostao je uglavnom ekonomski pejzaz koji podseca na predeo prekriven "atomskim pepelom" iz koga malo sta moze da nikne u skoroj buducnosti. Nove vlasti nasledile su samo dugove - u Beogradu dug iznosi oko 400 miliona dinara, u Nisu 44 miliona dinara, Uzicu sest miliona, dok su nove vlasti u Kragujevcu, osim duga u kasi, ustanovile kako zaposlenost kapaciteta u ovom gradu iznosi zaista neverovatnih 4,68 odsto.
Prve stranice opstinskih "crnih knjiga" koje se upravo ispisuju su, kao sto se moze videti iz podataka o nasledjenim gubicima i katastrofalnoj ekonomskoj situaciji, uglavnom slicne. Po duzini i broju ispisanih stranica svakako je najzanimljivija i najbogatija podacima knjiga greha doskorasnjih niskih vlasti. Kao i svim ostalim gradovima i u Nisu je nestao znacajan deo finansijske dokumentacije, a ono sto je pronadjeno bice izgleda sasvim dovoljno da mnogi jednoga dana zavrse u zatvoru. Nis je ujedno i prvi grad u kome su poceli da se oglasavaju i neki "nezgodni" svedoci, otpadnici iz SPS-a koji sada objasnjavaju kako je sve izgledalo "iznutra".
Kada je neposredno po preuzimanju vlasti u ovom gradu novi predsednik niske vlade Branislav Jovanovic, aludirajuci na ogroman broj zapocetih i nedovrsenih gradjevina, rekao kako "Nis nije izgleda nikakvo gradjevinsko, vec samo lopovsko cudo", i kako je "gotovo sve sto se u Nisu gradilo cinjeno na sumnjiv nacin tako da grad od toga nije imao nikakve koristi", mnogi su ove izjave protumacili pre svega kao pokusaj nove vlasti da blagovremeno stvori odstupnicu za sve ono sto sledi narednih meseci. Ubrzo se ispostavilo da je Jovanovic bio potpuno u pravu i da to sto se u Nisu tako primitivno i ocigledno kralo na izborima nije bilo nimalo slucajno. Na isti, primitivan nacin, kralo se i mnogo pre izbora. Najcesce izgleda s uverenjem da se vlast nikada nece promeniti.
Jedno od prvih otkrica (i zacudo neunistenih tragova), ukazivalo je da je predhodna gradska uprava iz budzeta platila milion dinara za predizbornu kampanju SPS-a. Od tih para placano je i stampanje vec cuvenog predizbornog plakata bivseg celnika niskog SPS-a Mileta Ilica na kome je ispod vec cuvenih Miletovih brkova stajala poruka "covek koji pobedjuje". Jedan od nekadasnjih celnika niskog SPS-a i bivsi potpredsednik gradske vlade Branko Todorovic, poznatiji kao Bata Bane pekar, covek koji je prvi priznao i opisao mehanizam izbornih kradja u ovom gradu (tvrdio je da je SPS tajno raspolagao sa dvadesetak hiljada glasackih listica viska), opisivao je takodje kako se novcem manipulisalo i pre izbora. Odbacen od svoje partije, Bate Bane, je progovrio o mnogo cemu sto spada u sferu citog kriminala pa se izmedju ostalog, moglo cuti kako je na kampanju SPS-a otislo i nekoliko miliona nemackih maraka koje je ovaj covek obrnuo izvozeci svinje. Oba ova primera trebalo bi svakako upamtiti i tim pre sto se upravo Socijalisticka partija cesto oglasava optuzujuci ostale stranke da primaju novcanu pomoc mimo kontrole i time na nezakonit i opasan nacin koriste znacajne kolicine novca u politicke svrhe sto moze imati krajnje negativne posledice.
Niski primer pokazuje kako upravo socijalisti u ime ocuvanja vlasti ne prezaju od raznih kriminilanih radnji i kako cak i novac iz gradskog budzeta smatraju svojinom partije na vlasti. Niski slucaj bi, po svemu sudeci, mogao da bude tek vrh ledenog brega kada je rec o nekontrolisanom trosenju i zloupotrebi novca u politicke svrhe.
Jedan od neunistenih tragova odlazece ekipe niskih socijalista vodio je i u privatnu stampariju "Pelikan Print" koja je stampala glasacke listice za nedavne izbore. Kako je naknadno otkriveno, cena jednog listica formata A5 iznosila je, prema ugovoru koju je predhodna vlast napravila sa ovom stamparijom, 68 para. U "Pelikanu" su inace, odstampali 200 hiljada glasackih listica, a ono sto do sada jos nije utvrdjeno je - ko je na ovom poslu skinuo kajmak kada se zna da je realna cena stampanja jednog glasackog listica (u ovom tirazu), izmedju dve i tri pare. Sudeci po ovom podatku, niski izbori su bili ne samo najneregularniji, vec i verovatno najskuplji u Srbiji. Nove gradske vlasti trazile su za pocetak od stamparije da im vrati razliku u ceni od 65 para po listicu. Posto je dogovor o vracanju novca propao, protiv ove privatne stamparije je pokrenut sudski spor.
Neposredno nakon otkrivanja ove afere nova gradska vlast pronalazi i ugovor o izgradnji autobuskih stajalista (slicnim onim u Beogradu), koji je potpisala bivsa vlast sa jednom nepoznatom privatnom firmom. Vrednost ugovora iznosila je 25 miliona dinara. Posto je vec na prvi pogled bilo jasno da se radi o preplacenom poslu, odnosno o rasipnickom ponasanju i necijem pokusaju da putem fiktivnih racuna i cena pare strpaju u neciji dzep, ovaj ugovor je ponisten. Predsednik nove gradske vlade Branislav Jovanovic tvrdi da ce novac namenjen enormno skupim autobuskim stajalistima, posle raskidanja ovog ugovora biti preusmeren pre svega na zavrsetak Decije klinike u Nisu.
Pet nedelja posle preuzimanja vlasti nova gradska vlada ponajvise brine kako da nadoknadi ogromni manjak i rupe u gradskom budzetu. Ponesto bi se moglo nadoknaditi i naplatom nagomilanih dugova. U gradsku kasu, na primer, samo prosle godine nije uplaceno 80 miliona dinara na ime neplacene naknade za gradjevinsko zemljiste, sto ujedno predstavlja polovinu niskog budzeta za 1996. godinu. Nova vlada cesto pominje i mutne radnje oko izgradnje nove pijace posle cega je Javno preduzece Trznica upala u dug od sest miliona dinara.
Deo nedostajuceg novca mogao bi se mozda namaci i prodajom bar polovine automobila koji su pripadali gradskoj upravi i javnim preduzecima. Oko 40 odsto skupstinskog voznog parka vec je sklonjeno u garaze gde ce sacekati javnu licitaciju. Popisivanje onoga sto pripada opstini se nastavlja s obzirom da su dva skupocena "renoa" kupljena od opstinskih para u trenutku dok je naveliko trajala postizborna kriza i dok su niski socijalisti jos izgleda verovali da ce uz pomoc poslusnog pravosudja uspeti da falsifikuju izbornu volju gradjana. Sa prekomernim brojem luksuznih automobila ce ipak, ici lakse nego sa prekobrojnim birokratskim aparatom. U Upravi grada zaposleno je naime oko 800 radnika, od cega je gotovo trecina njih posao dobila u prosloj izbornoj godini.
Najvise koristi za malaksali gradski budzet bice izgleda od "Miletovih dvora", odnosno Balkanoloskog instituta za izucavanje lokalne samouprave ciji je osnivac bio nekadasnji predsednik niskog SPS-a Mile Ilic. On je prosle godine magistrirao na temi lokalne samouprave i odmah zatim pozeleo da otvori Balkanoloski institut za izucavanje iste teme. Na trecem spratu zgrade Opstine pronasao je slobodan prostor u cije je preuredjenje u prvi mah utroseno tri milona dinara. U ovaj prostor ubrzo je stigao i kozni namestaj, kristalni lusteri, umetnicke slike, ikebene od plasticnog cveca i jos mnogo kica placenog naravno tudjim parama. Prema tvrdnjama celnih ljudi nove niske vlasti uredjenje i opremanje "Miletovih dvora" stajalo je oko 1,5 miliona nemackih maraka. Deo novca za finansiranje Balkanoloskog instituta odvojen je i iz opstinskog budzeta. U prvi mah bilo je predvidjeno da Institutu Nis pokloni 350.000 dinara. Posle izbora neko je iznenada odlucio da ovu sumu iz budzeta poveca na 600.000 dinara. Od Instituta naravno, nema nista, a skupocene kozne garniture ce takodje uskoro na licitaciju.
Ispisivanje niske "crne knjige" ce najverovatnije potrajati, a predsednik gradske vlade Branislav Jovanovic kaze da je za samo nekoliko dana u ovom gradu otkriveno toliko kriminalnih afera "da se vise ne zna da li je u Nisu vlast bila mafijaska ili je mafija bila na vlasti". Rasipnicko ponasanje i lopovluke predhodne vlasti u gradu kome je privreda na ivici kolapsa ocigledno je lako dokazati sa puno primera i argumenata iako su mnogi kompromitujuci dokumenti na vreme sklonjeni ili unisteni. Obelodanjivanje grehova predhodne socijalisticke vlasti trenutno je jedan od najvaznijih poslova kojima se bave lokalni "oslobodjeni" niski mediji. Novoizabranom rukovodstvu SPS-a bice zato zaista veoma tesko da u godini novih republickih izbora dodje do bilo kakve inicijative posle svega sto su Mile Ilic i njegovi saradnici uradili u ovom gradu. Pogotovo ako nova opoziciona vlast, osim umesnosti u otkrivanju prljavih tragova svojih predhodnika, bude podjednako umesna i u pravljenju potpuno drugacijeg modela ponasanja za ljude koji su blizu gradske kase.
(AIM) #Nenad.Lj.Stefanovic
#Zoran Kosanovic