NARODNA STRANKA PRED NOVOM DIOBOM

Podgorica Mar 10, 1997

Demokratski ili nacionalno

Nezadovoljna struja u Narodnoj stranci optuuje dr Kilibardu i njegove najblie saradnike da su zaveli diktaturu u partiji. Aktuelno rukovodstvo te optu`be odbacuje i tvrdi da nacionalisti opet ho}e da zagospodare Narodnom strankom

U Narodnoj stranci, poznatoj po sukobima i podjelama, na pomolu je novi raskol. Tokom sedmogodi{njeg postojanja, iz te se partije, od nezadovoljnika po raznim osnovama, regrutovalo ~lanstvo svih desetak partija (pro)srpske orijentacije, koliko ih danas djeluje u Crnoj Gori. Dr Novak Kilibarda je, svojevremeno, za te prebjege kazao da su "otpadali od stranke, jer nijesu mogli da prate hod vremena". U prevodu, odlazili su tvrdi nacionalisti i vjerski netolerantni ~lanovi, koji nijesu mogli da prihvate transformaciju Narodne stranke u gra|ansku partiju.

Sukob koji ovih dana izbija u javnost rezultat je opre~nih vizija budu}nosti Narodne stranke, ali i ocjene njenog u~inka na posljednjim izborima. "Mjesto zbivanja" bio je Glavni odbor NS, a kolovo|e nezadovoljstva aktuelnom politikom stranke bili su dr Boidar Bojovi}, dr Ranko Kadi} i dr Novica Stani}. Koliko je u ~lanstvu ra{iren virus ~ije su simptome, pored pomenute trojke, pokazali jo{ neki ~lanovi GO NS, zasad se moe jedino naga|ati. Najbolji indikator bi}e eventualno sazivanje vanredne skup{tine najja~e opozicione partije u Republici. Ako osam op{tinskih odbora zatra`i vanredno zasjedanje, a pet ih je to ve} u~inilo, bi}e to pouzdan signal da Narodna stranka ima uistinu krupan problem.

Sukob je formalno po~eo povodom razli~itih ocjena izbornog rezultata Narodne stranke na novembarskom glasanju, ali su odmah na vidjelo izbili problemi koji su{tinski dijele ~lanstvo. U izvje{taju Glavnog izbornog {taba, predsjednik toga organa (i potpredsjednik NS), dr Boidar Bojovi} napisao je da "Narodna stranka, kao sama, ni u koaliciji, nije ispunila postavljeni izborni cilj - pobjedu na izborima 1996", te da se tre}ega novembra desio "izborni neuspjeh Narodne stranke". GO je jednoglasno usvojio Bojovi}ev izvje{taj, ali se u zaklju~cima sa te sjednice pojavila formulacija da se izborni rezultat ne moe smatrati neuspjehom "analogno uslovima" u kojima su izbori odrani. Zbog toga je rukovodstvo partije optueno za falsifikovanje zapisnika, {to je, dakako, odlu~no demantovano.

Ubrzo se ispostavilo da su glavne zamjerke dr Kilibardi i njegovim najbliim saradnicima na ra~un odnosa sa LSCG, sa kojim je stvoren izborni savez Narodna sloga, i navodne samovolje najueg rukovodstva stranke. Povodom optubi da partija nije demokratski ustrojena, njen predsjednik veli:" U Narodnoj stranci radi se striktno po Statutu. Na to su se, uostalom, zakleli svi na{i ljudi, nad ~asnim krstom i pred svje{tenikom. Ja i moji najblii saradnici moemo i sad, na isti na~in, ponoviti zakletvu da se drimo Statuta. Zapamtite, svi dosada{nji napadi na Narodnu stranku dolazili su od bezbo`nika, koji ne vjeruju ni u Boga ni u Svetog Vasilija".

Ne vide prilike u stranci, me|utim, svi jednako kao njen predsjednik. Neki su, ~ak, skloni da ih skiciraju uz pomo} dobro znanog stereotipa o "~etvoro~lanoj bandi" na vrhu i masi poltrona okolo. S tim da kvartet uzurpatora partijske demokratije ~ine: predsjednik dr Kilibarda, {ef Kluba poslanika u Saveznoj sup{tini Dragan [o}, predsjednik IO Predrag Drecun i ~ef Kluba poslanika Narodne sloge Predrag Popovi}. Kao najnoviji dokazi njihove posvema{nje nedemokrati~nosti, pominje se, pored navodnog falsifikovanja zaklju~aka sa sjednice GO, i podno{enje istom organu na usvajanja novog sporazuma o saradnji sa LSCG, a da ga ~lanovi GO, prethodno nijesu imali prilike ni da pogledaju.

"Novi Sporazum o nastavljanju koalicije Narodna sloga, prvo je potpisan i ovjeren pe~atom, a onda je ponu|en na usvajanje Glavnom odboru Narodne stranke. Nijesmo ~ak udostojeni da tekst Sporazuma dobijemo prije sjednice, a kamoli da je upu}en na raspravu u op{tinske odbore" - zamjera dr Novica Stani}. Predrag Drecun, predsjednik Izvr{nog odbora NS, obja{njava takav potez ~injenicom da sporazum sadri jedva pedesetak redova i da se o njemu raspravljalo desetak sati. On jo{ podsje}a da Statut ne sadri precizne odredbe o usvajanju i razmatranju takvih dokumenata. "Ova kriza u Narodnoj stranci tempirana je iz nekog centra sa strane" - ka`e Drecun i precizira - "Onaj ko je proizveo ovaj nazovi sukob, direktno ide na ruku DPS-u".

Povodom sumnji~enja da je u najnoviji sukob prste umije{ala vladaju}a partija, dr Ranko Kadi} kae da je neprekinuta proizvodnja "spoljnih i unutra{njih neprijatelja" siguran pokazatelj anomalija u stranci. "Kada je Narodna stranka traila da se povu~em iz Vlade, u kojoj sam bio samo nekoliko mjeseci, ispo{tovao sam odluku moje partije i ostao bez stana, koji bih dobio za dva-tri mjeseca. Nakon toga, kada se u KBC Podgorica dijelilo 15-20 stanova, ja, kao ljekar specijalista, sa 98 od 100 mogu}ih bodova, ostadoh bez stana. Zato i danas, sa suprugom i troje djece, `ivim kao podstanar. Povrh svega, od oktobra pro{le godine imam tu izuzetnu privilegiju da sam jedini ljekar u Crnoj Gori koji je na prinudnom odmoru. Pla{im se samo da tu nije kraj nagrada kojima me, kao 'svog ~ovjeka', ~asti DPS" - podsje}a dr Kadi} na probleme koje je zbog svoje dosljedno opozicione pozicije imao.

Reklo bi se da je najve}i generator nezadovoljstva dijela ~lanstva Narodne stranke, nastavak saradnje sa liberalima, i nakon neuspjeha na izborima tre}eg novembra. "Na{a statutarna obaveza bila je da ispo{tujemo ~l.11 Sporazuma o formiranju izbornog saveza Narodna sloga, kojim se predvi|a samostalno djelovanje stranaka u slu~aju izbornog poraza, {to podrazumijeva i formiranje posebnih poslani~kih klubova. Razlozi za to su prije svega politi~ki: gubljenje identiteta i parlamentarnog statusa, kao i suavanje manevarskog prostora obje stranke. Kao posljedica gubljenja statusa parlamentarnih stranaka, sljeduju nam budetska sredstva predvi|ena za jednu stranku, zajedni~ke prostorije u Skup{tini Republike, zajedni~ke kancelarije po op{tinama i u Podgorici" - rezimira savezni poslanik i ~lan Glavnog odbora Narodne stranke dr Novica Stani}.

Dr Ranko Kadi} osnivanje Narodne sloge smatra demokratskim ~inom. Ali, kada je izostalo ru{enje DPS, kao primaran cilj koalicije, razlaz je, po njemu, bio neminovan. "Nema ni jedne zemlje u kojoj opozicija ostaje u koaliciji i nakon izbora" - tvrdi dr Kadi}, dokazuju}i da sada{nje stanje u parlamentu sasvim ide na ruku DPS. "Danas u Skup{tini Crne Gore nemate ni Srbe ni Crnogorce. Imate nekakvu hermafroditnu Narodnu slogu, u kojoj ni liberali ne mogu komotno da se zalau za suverenost i crnogorstvo, ni narodnjaci za saveznu dravu i srpstvo. Razdvajanjem, svako bi zadr`ao svoje programe, a otvorio bi se {iri front za napad na DPS" - procjenjuje dr Kadi}.

Dr Kadi} se nipo{to ne slae da je dijametralna pozicija Narodne stranke i LSCG spram dravnog i nacionalnog pitanja samo pet odsto razlike u programu. On smatra da je to svih 95 odsto krucijalne suprotstavljenosti dviju partija. Sputanost njegove partije u parlamentu jo{ te`e podnosi zbog nagovje{taja da se sprema otcjepljenje Crne Gore. "Ja ne}u da nosim hipoteku prema svojoj djeci, zbog svojih predaka, da sam, ~ak i nesvjesno, u~estvovao u formiranju suverene Crne Gore" - nedvosmislen je dr Kadi}.

Po{to su optube na ra~un vrha Narodne stranke dospjele u javnost, dr Novak Kilibarda je odlu~io da bez dlake na jeziku progovori o "liku i djelu" najeksponiranijih kriti~ara politike partije. "Prije ~etiri mjeseca Novica Stani} bio je jedan od najglasnijih propagatora Narodne sloge, predsjednik Kluba poslanika Narodne stranke i Vojvo|anskih Ma|ara, a sada je, ne}u re}i najopasniji, nego najpodmukliji neprijatelj Narodne sloge. Dr Ranko Kadi} je simpati~an ljekar, koji ima vrlo oskudan politi~ki sluh. Kada smo sa liberalima imali miting u Danilovgradu, on je za mene i Slavka Perovi}a, i jo{ najmanje stotinu uzvanica, liberala i narodnjaka, priredio gala-ve~eru u hotelu i bio je uzbu|en tom velikom politi~kom idejom Narodne sloge. A {ta se biv{em ministru u me|uvremenu desilo, to neka on vidi sam sa sobom" - optuio je predsjednik NS dvojicu svojih bliskih saradnika.

@estina me|usobnih optubi signalizira da u najja~oj crngorskoj opozicionoj partiji predstojiestok obra~un. Jedna struja, trenutno vladaju}a, predstavlja ga kao sukob tvrde, nacionalisti~ke politike, kakva je karakterisla partiju u prvim godinama postojanja, protiv reformatorske, gra|anske opcije. Druga grupacija, u ovom momentu opoziciona, insistira na demokratizaciji partije kao meritumu spora. "Ne mogu da traim demokratiju od Mila i Momira ako je nema u mojoj partiji" - kae dr Ranko Kadi}. Ako i ne bude vanredne skup{tine, do kraja godine mora se odr`ati redovna. Tada }e se vidjeti, ako ne ko je u pravu, ono, barem, ko je s vi{e pristalica u ~lanstvu.

Darko [UKOVI]