REAKCIJE NA SPORAZUM BEOGRAD-PALE

Sarajevo Mar 3, 1997

ANTIUSTAVNI I NELEGALNI DOKUMENT

SARAJEVO, 03. marta (AIM) "Sporazum o specijalnim odnosima Republike Spske i SR Jugoslavije, potpisan u Beogradu 28. feruara ove godine, suprotan je Ustavu BiH i Daytonskom mirovnom sporazumu", kaze se u saopcenju za javnost predsjadavajuceg Predsjednistva BiH Alije Izetbegovica i kopredsjedavajuceg Vijeca ministara dr. Harisa Silajdzica.

Nakon sto su pravni eksperti iz Federacije analizirali Sporazum, koji su u ime RS i SRJ potpisali clan Predsjenistva BiH Momcilo Krajisnik i jugoslovenski predsjednik Zoran Lilic, visoki bh. duznosnici saopcili su kako je on neprihvatljiv. U duzem pismenom obracanju javnosti se, izmedju ostalog, kaze:

"Sporazum sadrzi oblasti koje su u iskljucivoj nadleznosti institucija BiH i zato ne mogu biti predmet specijalnih odnosa entiteta i susjednih zemalja. Rijec je o: vanjskoj politici, vanjskoj trgovini, carinskoj politici, drzavljanstvu, azilu, sprovodjenju medjunarodnih propisa u oblasti krivicnog prava, uspostavljanju medjunarodnih komunikacija i drugim oblastima. Sporazumom se, takodje, uredjuje rezim prelaska drzavne granice, iako je izmedju BiH i Jugoslavije uspostavljena medjunarodno priznata drzavna granica, pa se sporazumi o tom pitanju mogu zakljucivati samo izmedju drzave BiH i drzave Jugoslavije."

U saopcenju Izetbegovica i Silajdzica, se pak kaze kako je isti slucaj i sa pitanjem sukcesije bivse SFRJ, koja se, takodje, tretira ovim sporazumom:

"Jedino je drzava Bosna i Hercegovina subjekt sukcesije sto je vec rijeseno u okviru Medjunarodne konferencije o bivsoj Jugoslaviji. Srpski entitet u tom pogledu nema nikakve nadleznosti, a pogotovo ne moze o tome zakljucivati separatne ugovore".

I vojni aspekt zakljucenog Sporazuma, a narocito najava posebnog vojnog sporazuma izmedju srpskog entiteta i SR Jugoslavije, znaci debalans odnosa uspostavljenih Daytonskim ugovorom, i moze ugroziti mir u cijelom regionu.

"Sporazum pokazuje da se rezim u Beogradu nije odrekao pretenzija prema BiH iako se kao ugovorna strana obavezao Daytonskim sporazumom. Naprotiv, ovaj sporazum, predstavlja ocigledan i javno saopcen izraz jos prisutnih pretenzija prema Bosni i Hercegovini. Rukovodstvo srpskog entiteta uporno odbija sprovodjenje odredaba Ustava BiH koje se odnose na uspostavljanje Centralne banke i jedinsvene monete, povratak izbjeglica, uspostavljanje institucija BiH kao i na izrucivanje osoba koje trazi Medjunarodni tribunal za ratne zlocine u Hagu. Onaj koji zeli koristiti pravo specijalnih odnosa entiteta i susjednih zemalja, u skladu sa Ustavom, mora prethodno izvrsiti Ustavne obaveze koje su pretpostavka za uspostavljanje specijalnih odnosa. Jugoslavija, takodje, nije izvrsila obaveza preuzetu potpisom Mirovnog ugovora i nije uspostavila diplomatske odnose sa BiH, a bez takvih odnosa ne mogu se uspostaviti ni specijalni odnosi sa entitetima", stoji u saopstenju.

Zbog navedenih cinjenica predsjedavajuci Predsjednistva Alija Izetbegovic i kopredsjedavajuci Vijeca ministara dr. Haris Silajdzic smatraju da je sporazum izmedju srpskog entiteta i nove Jugoslavije napravljen sa ciljem da se opstruira Daytonaski sporazum i da se dalje destabilizira Bosna i Hercegovina.

Bliski saradnik presjedavajuceg Izetbegovica, Mirza Hajric, tvrdi da je ovim cinom "clan Predsjednistva iz reda srpskog naroda Momcilo Krajisnik prekrsio je svoje ovlasti" jer, po njegovim rijecima, "samo funkcioneri srpskog enritea mogu potpisivati ugovore u nadleznosti Republike Srpske, a clanovi institucija BiH, sto je izmedju ostalog i Krajisnik, trebaju se ponasati prema pravilima rada u tim institucijama."

  • Momcilo Krajisnik nije ni na pravi nacin informirao ostale clanove Predsjednista o ovom Sporazumu. On jeste na posljednjoj sjednici Predsjednistva nagovjestio da srpski entitet priprema ugovor sa SR Jugolsavijom, ali nije bilo govora da ce biti potpisan tako brzo. Predsjednistvo, tom prilikom, nije upoznato sa tekstom Ugovora, veli Hajric.

Prema saznanjima AIM-a, advokati Ureda visokog predstavnika medjunarodne zajednice u BiH, takodjer pazljivo proucavaju potpisani Sporazum. Ured visokog predstavnika ranije je donio odluku da srpske vlasti ne mogu ovlastiti Krajisnika da potpisuje medjunarodne sporazume samo u ime Republike Srpske. Na redovnoj konferenciji medjunarodnoh organizacija u Sarajevu, portparol Ureda visokog predstavnika Colum Murphy izjavio je "da taj sporazum vidi kao nacrt i nesto sto nema pravnu vaznost dok se ne odobri od Skupstine i Parlamenta BiH". Murphy je dodao da se Sporazum nije trebao potpisati bez prethodnog dogovora Republike Srspke sa federalnim partnerom.

"Sa ovim nacrtom vidim, nadam se privremeno, povratak na staru retoriku Republike Srspke", izjavio je u ponedjeljak Marfi. Prema njegovim rijecima Sporazum nije u duhu Daytonskog mirovnog sporazuma i ne moze biti razmatran, "ni pravno ni nepravno", sve dok ne bude odobren od bh. Skupstine.

I politicke partije sa prostora Federacije slazu se sa ocjenom visokih drzavnih duznosnika. Predsjednik Izvrsnog odbora Unije bosanskohercegovackih socijaldemokrata Sejfudin Tokic istice da se, imajuci u vidu odredbe Ustava BiH, navedeni Sporazum moze tretirati samo kao - antiustavni akt:

  • Politicki procjenjujem da Sporazum izmedju Lilica i Krajisnika ima za cilj testiranje medjunarodne zajednice i unutrasnjog javnog mjenja o mogucnosima nastavka djelovanja na projektu iz Karadjordjeva. Navedeni sporazum nazalost vraca odnose izmedju BiH i Jugoslavije nazad i ukupnu situaciju u ovom dijelu Evrope dodatno komplicira, kaze
    Tokic. Prema njegovim rijecima UBSD se zalaze za sto tjesnju saradnju medju zemljama u ovom dijelu Evrope, ali "ta saradnja mora biti zasnovana na principima medjusobnog uvazavanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta drzava".

Potpredsjednik Muslimansko bosnjacke organizacije Mujo Kafedzic tvrdi "da je ovo vrlo opasan dokument", te da je takticki potez u cilju ispitivanje spremnosti medjunarodne zajednice da stane u zastitu cjelovite BiH:

  • Opasan je jer ima sva obiljezja medjunarodnog dokumenta i na stetu je BiH. Ako se pogleda u kontekstu opsteg stanja na prostoru Bosne i Hercegovine (dogadjaji u Mostaru, arbitraza oko Brckog, zaostreni odnosi SDA i HDZ) nije tesko doci do zakljucka da je Republika Srpska izabrala momenat u kojem ce jos vise uslozniti situaciju u BiH i dovesti u pitanje njen opstanak kao drzave, kaze Kafedzic.

Inace, mediji sa teritorije Federacije BiH tek su u nedjelju uvecer dobili tekst Sporazuma, tako da je ovdasnja javnost sa sadrzajem dogovora Beograd-Pale upoznata sa tri dana zakasnjena.

Sandra KASALO