POLITICKE POLARIZACIJE STUDENATA
AIM JUNIOR Pristina
Samo nekoliko dana posle novih izbora u nezavisnoj Uniji studenata, kada je za predsednika izabran Bujar Dugoli, student Filozofskog fakulteta, a za pretsednika Skupstine Muhamet Mavraj, student Gradjevinskog fakulteta, predstavnici nekoliko studentskih organizacija, izasli su sa Saopstenjem za javnost, u kojem se oni ne samo protive vec i proglasavaju nevazecim te izbore. Oni su direktno optuzili, za "instrumentalizaciju jedine studentske organizacije, Parlamentarnu partiju Kosova, izjavljujuci da je "svoje interesovanje za pozicioniranjem UNIJE javno izrazio Bajram Kosumi, potpredsednik Parlamentarne partije Kosova u nedeljniku "ZERI". Na ovaj nacin, veoma uocljive politicke nesuglasice izmedju DSK, najvece politicke partije na Kosovu i Parlamentarne partije Kosova, koja je znacajno povecala clanovstvo posle dolaska Demacija na celo ove partije, sada su pocele da se prenose, cak direktno i medju studentima. Da su ove konfrotacije izmedju nekoliko frakcija jedine studentske organizacije u okviru paralelnog pristinskog Univerziteta dobile ozbiljne srazmere, svedoci i ajednicka Komisija formirana od strane predstavnika 7 Unija studenata nekoliko fakulteta i visih skola Univerziteta u Pristini. Tako su predstavnici "opozicije" formirali i jedan privremeni Odbor, na cijem je celu Albatros Rexha, student Elektrotehnickog fakuleta.
No, kako bi smo saznali vise o zahtevima i optuzbama, koje ove frakcije upucuju jedna drugoj, razgovarali smo sa predstavnicima obeju strana. Prve optuzbe se upucuju novom rukovodstvu, zbog neregularnosti u izborima, te predsednik Komisije za statutarna pitanja nezavisne Unije studenata Univerziteta u Pristini, Dritonom Ljajci, izjavljuje, da su izbori bili regularni, iako su pretsednika Unije studenata i Skupstine izabrali sami delegati. Isto tako, kaze on, na dan odrzavanja izbora "te izbore niko nije osporavao, mada je novoizabrani predsednik upitao prisutne o eventualnim primedbama oko procedure glasanja". S druge strane, Albatros Rexha, predstavnik "opozicije", upitan da li osporavanjem izbora oni osporavaju i instituciju glasa, izjavljuje da ima argumenata koji govore da je bilo neregularnosti. Kao primere neregularnosti, on navodi neodrzavanje izbora na Filoloskom fakultetu i Visoj pedagoskoj skoli u Pristini, pokazujuci nam dokumenat kojim to i potvrdjuje, jer prema Statutu Unije studenata predstavnici ovih skolskih ustanova nisu imali pravo glasa u novoj Skupstini, jer im je prosao mandat. U vezi s ovim, Driton Ljajci, izjavljuje da su izbori za delegate za Skupstinu obavljeni na svim fakultetima, medjutim, kaze on, istina je da na Filologiji kao i Medicinskom fakultetu (koji sada pripada opozicionom bloku) nisu birani predsednici studentske UNIJE, ali da su delegati birani na regularan nacin i da su imali pravo glasa.
Predstavnici porazenog bloka takodje tvrde da je novoizabrani predsednik Bujar Dugoli bio clan Izborne Komisije i da zbog toga nije imao pravo da se kandiduje, medjutim, Driton Ljajci, s druge strane kaze, da je on bio clan Nadzorne Komisije koja je imala zadatak da izvrsi kontrolu izbora u Unijama fakulteta i da je njegov mandat istekao sa predstavljanjem Izvestaja o izborima i izborom Izbornih Komisijom u Skupstini, koji je prema Statutu biran ad hok, i usvojen bez ijedne primedbe, i zato, kaze on, "tu ne postoji nikakva dilema". Druga interesantna stvar, u svemu ovome je i to sto je na odrzanoj Skupstini za predsednika izabran Erlind Kadriu, student Medicinskog fakulteta, ali je njegov izbor osporen jer on nije polozio ispite iz druge godine, a prema Statutu, predsednik moze da se bira samo sa trece godine. Dakle, Kadriu je student trece godine, ali nije zavrsio ispite iz druge, i zato je "opozicija", kako kazu "da ne bi izazvali nove podele unutar studentske organizacije, povukla svog kandidata i isla na nove izbore", gde su izgubili i sada traze kompromise od novog rukovodstva.
Zanimljivo u citavoj ovoj prici je sto svaka strana optuzuje drugu, da je instrumentalizovana od strane odredjenih politickih snaga na Kosovu. "Optuzivali su nas za pacifizam, dok su naseg kandidata Erljind Kadriua eliminisali samo zbog cinjenice sto je sin Ibrahima Kadriua, sto bi po njima morao biti orijentisan pro DSK!", kaze Bedri Braha, clan studentskog Odbora, sada vec opozicionog. S druge strane "opozicionari" su optuzili novo rukovodstvo da je orijenticije blize Parlamentarnoj partiji Kosova. Optuzbe su isle toliko daleko da se za Bujar Dugolija i predsednik Skupstine Muhamet Mavraja tvrdilo da su clanovi Parlamentarne partije Kosova, Adema Demacija. Dugoli na to odgovara: " Nisam clan ni jedne politicke partije, pa ni Parlamentarne, kao sto to nije ni Muhamed Mavraj". Dugoli dalje poziva "opozicione" studente da probleme resavaju unutar studenstke organizacije, a ne preko kampanja u sredstavima informisanja, dajuci do znanja da je spreman za ponovne izbore. Ipak, s druge strane i novo rukovodsvo optuzuje staro, zbog njihove instrumentalizacije, pominjuci slucaj Armenda Mustafe, bivseg potpredsednika Unije studenata, koji je istovremeno bio i sekretar Organizacije mladih u okviru Liberalne partije Kosova, koja se smatra bliskom DSK.
No, da bi se bolje shvatili problemi, koji se na prvi pogled cine veoma zamrsenim pa cak i teskim, treba se vratiti "istoriju" nesuglasica unutar Nezavisne Unije studenata Univerziteta u Pristini. Zbog toga, sada "opozicionom" delu studenata ne preostaje nista drugo osim da ostvari svoje vec ranije ispoljene teznje za stvaranjem nekoliko studentskih organizacija. Mozda bi takav korak bio i dobrodosao, jer Nezavisnoj UNIJI studenata su od 1991. godine, date neoigranicene kompetencije u predstavljanju interesa studenata. Tada je na svim fakultetima Univerziteta u Pristini ukinuta institucija Studenta prorektora i Prodekana, koja bi trebala da brani interese studenata na Naucno - nastavnom vecu i drugim instancana odlucivanja, na fakultetima i Univerzitetu. Umesto toga, odluceno je da prava studenata predstavljaju predsednik UNIJE studenata Univerziteta, odnosno predsednici studentske Unije po fakultetima. Sve je to uradjeno s ciljem smanjenja mogucnosti za instrumentaclizaciju studenata od strane raznih politiclkih partija, zarad svojih partijskih i politickih ciljeva, dakle da se studenti sto dalje drze od politicke scene. Medjutim, ovo se nije pokazalo dovoljno funkcionalnim, jer su nezadovoljstva radom Unije studenata ispoljena jos u samom startu. Studentska organizacija Filoloskog fakulteta nije imala nikakvu saradnju sa Centralnom Unijom studenata, pa cak nisu odrzani ni izbori, jos od 1992. godine.
U medjuvremenu, krajem 1993. godine, osnovana je i nova studentska organizacija "Studentski kulturni Klub u Pristini", koji bi po Programu trebalo da se bavi kulturnom delatnoscu, ali koji se jos u svojim zacecima predstavio kao "opozicija" nezavisnoj UNIJI studenata. Medjutim, u uslovima nemogucnosti jednakog ucesca na izborima, clanovi "Kluba" su organizovanim radom "uvukli" svoje clanove u Nezavisnu Uniju studenata, cak i na vodecim mestima i fakticki je stvorena svojevrsna organizaciona anomalija, gde je "opozicija", kao sasvim razlicita organizacija od Unije studenata, zauzela poziciju, ali je zadrzala njeno ime (izrazeno recnikom dnevne politike "Tvrdjava je zauzeta iznutra"), kao jedinu legitimnu mogucnost. Isto tako, u ovom kontekstu treba pomenuti i Peticiju 550 studenata upucenu predsedniku Rugovi, nacinjenu u 9 tacaka, gde se izmedju ostalog zahteva i aktiviranje Adema Demacija u politiku, odnosno Parlament Kosova. Treba istaci da predjasnje rukovodstvo Unije studenata ovu Peticiju nije podrzalo i potpisane studente nazivala je "grupom koja predstavlja odredjene interese, ali svakako ne studenata Univerziteta u Pristini". Problem ce se svakako iskristalisati, kada novo rukovodstvo na sastanku, koji je zakazan za sledecu nedelju, bude razmatralo pomenutu Peticiju i izaslo sa zvanicnim stavom oko toga. Ako novo rukovodstvo bude podrzalo Peticiju, onda ce se potvrditi optuzbe koje opozicija upucuje na njen racun, o bliskosti sa Parlamentarnom partijom Kosova. Upravo novo pozicioniranje studentske organizacije u odnosu na Peticiju razjasnice i pozicije odredjenih grupa medju studentima, a sto ce kako se veruje, rezultirati jos vecim optuzbama i podelama, koje ce svakako ici u prilog (ili suprotno tome) Izbornoj kampanji na Kosovu, koja je prakticno zapocelo. Osim toga, veliki rat se vodio, nekoliko godina, za mesto Glavnog urednika studentskog lista Univerziteta u Pristini "Bota e Re", kada je smenjeno nekoliko glavnih urednika i urednika, gotovo uvek na vanrednim izborima ili jednostavno, kao su ga sami studenti nazivali "drzavnim udarom".
I na poslednjim izborima lista "Bota e Re", bilo je jakih suprotstavljanja, koja su cak isla do etiketiranja i do medjusobnog vredjanja. Sada, kritike su jos vise poostrene, jer novoizabrane i one koji su ih birali nazivaju "neuspesnim studentima", dok su one, koji su "umesali prste" u izbor doticnih nazivali "grupom koja pokusava da politizuje UNIJU i da je pretvori u ideoloski i regrutni cenatar za odredjene politicke snage". I na kraju, u listu "Bota e RE" je zatrazena arbitraza, formiranjem Komisije za izbor novinara i glavnog urednika, mada se ocekuju nova nezadovoljstva, bez obzira na to sto Komisiju sacinjavaju profesionalni novinari, sto ne znaci da neko nece i njima naci mane - i sve to u ime njihove politicke ili eventualno ideoloske njihove pripadnosti.
Ipak, negativno obojeni termin "politizacija" Univerziteta, cini se da vise ne pije vodu, u uslovima kada studenti i treba da budu generatori politickih promena. I iz ovakve njihove retorike se vidi da su studenti umorni jednim nacinom delovanja, koji im ne obezbedjuje dovoljno prostora za predstavljanje njihovih koncepcija, zasto ne i politickih. Tendencije za stvaranjem nekoliko studentskih organizacija vide se i u cetvrtoj tacki zahteva "opozicione" grupe, gde se kaze: "Da se formira Komisija za ocenu buduceg oblika organizovanja studenta, bilo to preko indentificiranja raznih koncepata ili posredstvom veceg broja organizacija".
Medjutim, i kada bi se ovo realizovalo, izasla bi na scenu druga pitanja - kao npr. kakva bi bi bila uloga ostalih organizacija, od koga bi one bile "instrumentalizovane", ili pak spremne na tako nesto, koja bi od organizacija predstavljala interese studenata na Naucno - nastavnim vecima fakulteta i na Univerzitetu, koja bi od njih nasledila list "Bota e Re" (koji je nekada bio Organ Saveza socijalisticke omladine Univerziteta u Pristini") i mnoga druga pitanja. Ipak, najcesca su misljenja da studenti treba da imaju svoje politicko misljenje i to ne sme da potiskuje ni jedno rukovodstvo instrumentalizovano od bilo koga.
Rrahman Pacarizi
AIM Pristina