ZENA I PLANIRANJE PORODICE
AIM Junior Skoplje
Niko nikome nema pravo da oduzme pravo, da ima onoliko dece koliko to zeli, ali veoma je vazno, za zdravlje zena, da se planira porodica - s jedinim ciljem - da se stvore mogucnosti pruzanja deci bolje buducnosti, a majkama zdravlje.
Polazeci od ovog principa, najveci broj aktivistkinja nevladine organizacije Savez albanske zene u Makedoniji, drze predavanja na raznim skupovima, o planiranju porodice i ocuvanju zdravlja zene, koristeci i iskustva raznih svetskih organizacija, sa kojima imaju stalnu saradnju. U poslednje vreme cesta su predavanja i specijalista iz oblasti ginekologije, u raznim sredinama, gde nedostaju informacije sto se tice vremena i najpogodnijeg perioda za radjanje i o posledicama koje moze pretrpeti majka, ako radja dve godine zaredom. U ovoj proces su ukljucene mnogi specijalisti ginekologije, a posebno vredi istaci ulogu poznatog ginekologa Mihrije Vejselji, koja je u ovim krajevima poznata kao jedna od najsposobnijih specijalista i pedagoga. Ona je samo u toku ove godine, u organizaciji Saveza albanske zene u Makedoniji, uz finansijsku podrsku inostranih fondacija, organizovala i odrzala brojna predavanja u raznim lokalitetima Tetova, gde su zene vrlo malo informisane o posledicama, koje zena moze pretrpeti u toku radjanja ili zbog cestih radjanja. Sva ova predavanja su propracena sa posebnim interesovanjem zena, koje su jos pod diktatom muskog roda.
I do pre nekoliko godina, umesto da su se preduzimale ovakve inicijative za informisanje zena o planiranju porodice, na ovim prostorima je bio prisutan jedan sasvim drugi fenomen: optuzivanje zena Albanki da su masine za radjanje. Ovaj metod ne samo da nije bio efikasan, vec je imao savim suprotne efekte. Sada se zene sve vise informisu o tome da je planiranje porodice neophodno i da se to moze uraditi samo preko primenjenih oblika, u zemljama poznatim po vecem tretmanu zenskog roda, gde se desava i demografska tranzicija, koja se manifestuje u poboljsavanju uslova obika zivljenja, smanjivanju stepena smrtnosti dece, visokom porastu obrazovanosti zene i njenom aktivnijem ukljucivanju u drustvo.
Takve inicijative radi informisanje zena oko ovih pitanja, i razni susreti medjunarodnog karaktera, kao sto je bio i nedavni susret raznih nevladinih organizacija iz Republike Albanije u Skoplju, a u organizaciji nevladinih organizacija zena u Makedoniji, gde su se razmenila misljenja o polozaju zena u ovim drzavama, obuhvatajuci tu i planiranje porodice, nasilje koje se vrsi u porodici i na poslu, ukljucivanje zena u drustvo itd., su dokazi da se glas zene u postkomunistickim zemljama sve vise slusa, iako se opet ne moze reci da je njihov polozaj u drustvu tako zavidan. Da bi se ostvarila uocljiva poboljsanja polozaja zena, neophodno je poboljsavanje i ukupnog zivotnog standarda, koji je, kaosto je poznato, u ovim drustvima veoma nizak, sto je uzrocnik pojava mnogih drustvenih deformacija, medju kojima prostituciju itd.
Valbona MURATI AIM Skoplje