EVAKUACIJA KADROVA

Beograd Feb 24, 1997

Velika spremanja u kulturi

Ako vec ne moze da upravlja kulturom Beograda, vlada Republike Srbije pokusava ovih dana kadrovskim kombinatorikama da zagorca zivot novim gradskim vlastima: clanove SPS-a i JUL-a koji su se pokazali uspesnim premesta iz gradskih u republicke institucije kulture, a one nestrucne i poslusne ostavlja u amant gradu.

,AIM, Beograd,24. 2. 1997

Odlukom vlade Republike Srbije, Nebojsa Bradic, upravnik Ateljea 212, postao je upravnik Narodnog pozorista. Zaposleni u ova dva cuvena beogradska teatra i javnost, obavesteni su o ovim kadrovskim promenama preko Agencije TANJUG, 19. februara, dan uoci konstituisanja prve opozicione Skupstine Beograda. Premestaj je obrazlozen resavanjem problema nacionalnog pozorista koje je jos od 3. februara u strajku, i tim povodom ostavke mocnog upravnika Aleksandra Berceka, inace funkcionera SPS-a.

Tako je Republika resila problem Narodnog pozorista o kome ona vodi racuna, ali i napravila problem Gradskoj skupstini koja sad treba da resava problem upravnika u Ateljeu 212, pozoristu ciji je osnivac grad.

Upuceni tvrde da se Republicka vlada odlucila na ovaj potez, kako bi svoje ljude sklonila iz institucija pod upravom opozicione Gradske skupstine i da joj time otezava rad.

Jer, ne postoji ni jedan logican razlog premestaju Nebojse Bradica na novu funkciju. Njegovo najvece radno iskustvo potice iz Krusevackog pozorista, iz koga je stigao u Atelje pre osam meseci, nedovoljno je za upravljanje nacionalnim teatrom sa tri ansambla. Za Bradica u Ateljeu kazu da je bio dobar upravnik, i na pravom putu da mu vrati staru slavu iz sedamdesetih godina.

Nebojsa Bradic se nije javno izjasnjavao kao clan ni SPS-a ni JUL-a, a u vreme glumackog protesta zbog prebijanja gradjana na beogradskim ulicama,nije se bar javno protivio njihovom odbijanju da igraju predstave.Vazi za miljenika vladajuce partije, pre svega zbog cinjenice da je na celo populawrnog beogradskog pozorista dosao uz veliku podrsku Nade Popovic -Perisic,ministra za kulturu u Vladi Srbije.

U beogradskom pozorisnom ataru Republicka vlada je imala jos dva svoja coveka cije su fotelje u ovom trenutku takodje sporne.To su Milan Sevarlic, koji ceka da mu se usvoji ostavka u "teatru T",sto znaci da je spreman za upravljanje drugim pozoristem, i Ljiljanu Sedlar koja je pri kraju mandata u Beogradskom dramskom pozoristu. Medjutim, procenjeno je da bi izbor Sevarlica ( koji je pre "Teatra T",doveo do ruba propasti Nisko pozoriste) ipak bio neozbiljan, kad je u pitanju nacionalni teatar, a da bi od Ljiljane Sedlar ,veca korist bila, da ostane tamo, gde ionako svojim losim radom pravi problem Gradskoj skupstini. Dakle, Nebojsa Bradic je,bio pravi izbor, i to ne zato sto ce,mozda stabilizovati Narodno pozoriste, nego sto ce Skupstina grada morati da bira novog upravnika Ateljea 212.

U ovom pozoristu strahuju da ce ih izbor upravnika unazadtiti i to bas u momentu kada njihove predstave pune pozorisne sale. Ipak, se nadaju da nova gradska vlast nece dozvoliti neuspeh svog pozorista.

U krugovima bliskim republickoj vladi ocekuju da ce novi upravnik u Narodnom pozoristu okonacti strajk zaposlenih zbog neispalcenih decembarskih i januarskih plata,neresenog finansiranja i nakaradnog Zakona o narodnom pozoristu.Branisav Vidakovic, portparol Izvrsnog odbora sindikata,najavljuje nastavak strajka do ispunjenja svih zahteva,dodajuci da nisu ni ocekivali da ih ministarka Perisic konsultuje oko izbora novog upravnika, ali su se nadali da ce barem razgovarati sa njima o eventualnim kanidiatima: "Mi nismo za upravnika menadzera.Smatramo da prvi covek Narodnog pozorista autoritert srpske kulture, a da njegov pomocnik moze biti menadzer. Imamo utisak da su oni koji su postavili Bradica vodili racuna o necem drugom a ne o nacionalnom teatru", kaze za AIM Branisalv Vidakovic.

Vec nekoliko godina glumci i reditelji beogradskih teatara vode pravu bitku sa svojim upravnicima i siromastvom.Ministarstvo kulture je cutalo ili pruzalo bezrezervnu podrskulojalnim ali nesposobnim upravnicima. U ovu pricu potpadaju svakako i vec pomenuti Miladin sevarlic i Ljiljana Sedlar, celni ljudi pozorista koji pripadaju gradu. pre mesec dana sindikalci Beogradskog dramskog pozorista poslali su otvoreno pismo svojoj upravnici, gospodji Sedlar, da se ugleda na Aleksandra Berceka i napusti pozoriste.

"Dve godine uzaludno pokusavamo da spasemo pozoriste od Ljiljane Sedlar, podseca Gorica Kalinovic, clan Sindikata pozorista.Napominje da su se obracali svima," kako to oni kazu insitucijama sistema, od opstine do grada, svi nas saslusaju, obecaju da ce razmotriti nase prmedbe, uz konstataciju da je nasa upravnica politicki mocna". Sindikat dokazuje da Sedlarka nije valjano iskorista novac za adaptaciju pozorista(rec je o sumi od milion i po dinara,dobijen od Grada).Krov i dalje prokisnjava, sanitarni cvorovi su u jadnom stanju...Glumci godinama ne igraju, ali zato primaju platu. Nikola Jovanovic na primer, nije igrao 15 godina. U pozoristu su najaktivniji penzioneri i gostujuci glumci,oni sto rade za honorare.Gledanost predstava, prema podacima Sindikata za juni prosle godine(noviji podaci im nisu dostupni) izgleda ovako: za "Kratke i najkrace price" prodato cetiri karte a poklonjeno 38,za predstavu "Covek je covek" prodato jedanaest karata a poklonjeno 59.predstava se igra u sali sa 379 mesta.Za hit predstavu "Misolovku", prodata je 91 ulaznica a poklonjeno sto dvadeset sedam.

U "Teatru T" scekuju da ce nova gradskavlast usvojiti ostavku njihovog upravnika Sewvarlica, ponudjenu na zahtev 126 od 178 zaposlenih. Smatraju ga glavnim krivcem sto je od pocetka sezone odigrano samo 45 predstava dok je 41 otkazana, sto je 4 od 9 predstava,direktorovom voljom skinuto sa reperotara, sto je novac namenjen pozoristu utrosen za renoviranje upravnikove kancelarije, dok ansambl radi u sramno losim uslovima....Sumnja se da je upravnik i vise hiljada pozorisnih dinara potrosio u kafani...

O katastrofalnoj situaciji u kulturi, do koje su doveli nestrucni ali poslusni ljudi, odani vladajucoj partiji govori i stanje u izizetno prestiznom Muzeju savremene umetnosti. Celnica Ministarstva kulture Nada Popovic -Perisic, ciju su inace ostavku zatrazili i umetnici Narodnog pozorista, nije se ni osvrnula na otvoreno pismo Jovana Despotovica, kustosa ovog muzeja. on naime, upozorava da su dva deopa " u kojima se cuvaju najdragocenija dela jugoslovenskog slikarstva i vajarstva XX veka, vise od mesec dana u maltwru i zidarskom sutu, a slike i skulpture koje su nalaze prekrivene su teskom prasinom od zidarskih radova."prozivajuci ministarku na sledeci potez, Jovan despotovic da ce ako ne reaguje "javnost to razumeti samo na jedan nacin-kao saucesnistvo saovim bezprimernim kulturnim stetocinstvom". Od upozorenja je proslo deset dana. Niko nije reagovao.Sadasnjem zasticenom upravniku Radoslavu trkulji istekao je prvi mandat, ali kako se cuje, Republicka vlada namerava da ga zadrzi u Muzeju koji zvrji prazan, bez publike i bez izlozbene delatnosti, izuzimajuci Stalnu postavku.

U vremenu spremanja i promene vlasti, stradaju najtananiji. U beogradskom slucaju to je kultura. Aktuelna republicka vlast po svemu sudeci nastoji kadrovskom kombinatorikom da zagorca zivot novoj opozicionoj vlasti i beogradu. Ako vec ne moze da upravlja kulturom glavnog grada, moze sve ono sto vredi da povuce u republicke ustanove, a bezvredne partijske kadrove da ostavi Beogradu. Oni su vec pokazali,(poput primera iz ovog teksta) kako se upropascavaju kulturne insitucije. Novoj gradskoj vlasti predstoji bez sumnje veliko spremanje nereda koji nije napravila.

(AIM) Sonja Ciric