OBLACI FASIZMA NAD "OAZOM MIRA"
AIM, Skopje, 23.02.1997
Dogasaji koji su svojom besmislenoscu iznenadili makedonsku i medjunarodnu javnost, odma nakon objavljivanja predlog zakona kojim se Albancima omogucava studiranje na maternjem jeziku na skopskom Pedagoskom fakultetu, kad su studenti makedonske nacionalnosti izasli na ulice da bi protestirali, ovih dana dobivaju zaista zabrinjavajucu dimenziju. Pretnja makedonskih studenata da ce nastaviti sa protestima ukoliko se ovaj predlog zakon usvoji sada se i ostvaruju, medjutim na malo neubicajen nacin. Umesto studenata, kojih je bilo u simbolicnom broju, skopske su preplavljene srednjoskolcima cije su parole bacile u ocaj sve one koji su se godinama trudili da Makedoniju prikazu kao zemlju u kojoj su medjunacionalni odnosi na najvisokom novou u poredjneju sa bilo kojom susednom zemljom. Nema sumnje da parole koa sto su "Satare za sistare" i "Gasne komore za siptare", ostavljaju malo nade da bi komparativna studija o ostvarivanju ljudskih prava nacionalnih manjina na Balkanu bila u prilog Makedoniji kako se verovatno nadao i makedonski predsednik Kiro Gligorov koji je to predlozio. Najverovatnije se ovakvo verovanje poljulalo i kod tvorca sintagme "oaza mira" kojom je pokrstio Makedoniju, posebno otkako je jedan od bezbrojnih kamena koji su baceni u pravcu Parlamenta "zalutao" u njegov kabinet, naravno prethodno slomivsi prozor.
Najnoviji cin mucne drame oko pitanja nastavnog jezika nemakedonske nacionalnosti, konkretno se radi o Albancima, zapoceo je 17 februara kada su stidenti makedonske nacionalnosti pri Pedagoskom fakultetu najavili bojkto drugog semestra zato sto je prethodno bio usvojen zakon koji Albancima dozvoljava studiranje na maternjem jeziku. Bojkot je bio "zacinjen" i protestima ispred Parlamenta, Vlade i Ministarstva za obrazovanje, ali na njemu nosu se pojavili studenti skopskog univerziteta, iako se verovalo suprotno. Madjutim, njihov "nedostatak" je bio nadoknadjen masovnim izlaskom na ulice ucenika iz svih skopskih srednjih skola na makedonskom jeziku ciji je broj dostigao oko desetak hiljada. "Sveza krv" koja je pristupila protestima donela je sa sobom i daleko radikalnije parole koje su imale malo veze sa ciljom protesta. Na njima su ispisane sadrzine koje je tesko povezati sa uzrastom pisaca odnosno vikaca ali koje su svejedno izazvale osecaj straha za ono sto se moze dogoditi u buducnosti. Ono sto je zabrinulo deo javnosti vise od samih tih parola i karikatura sa krajnje neukusnom i uvredljivom sadrzinom uperenim protiv Albanaca, jeste cinjenica sto je malo onih koji su se oglasili protiv takvih sovinistickih poruka. Njih je podrzala najveca opoziciona partija u zemlji, VMRO-DPMNE. Nije malo onih koji veuju da ova partija manipulise ucenicima kako bi postigla obaranje vlade, i to ne samo zbog cinjenice sto ucenici koriste staru drzavnu zastavu Makedonije. Ovih dana je lider ove partije, Ljupco Georgievski davsi podrsku ucenicima (studenti su se skoro potpuno povukli) proteste nazvao "demokratizacijom drustva" a za ucenike (uglavnom iz nizih razreda srednjih skola, a govori se da medju njima ima i onih iz visih razreda osnovnih skola) je rekao da "pokazuju visoku svest".
Korak dalje u podrsci maloletnih ucenika otisla je jedna druga partija sa predznakom VMRO u cijem nastavku stoji "Ujedinjena" koja je makedonskoj javnosti ponudila "Predlog zakon o zastiti makedonske nacije" od sedam tacaka. Kao prvi clan ovog "predlog zakona" stoji onaj koji Albancima zabranjuje posedovanje akcija u Akcionerskim drustvima kao i ucesce u regrutiranju i vajsci. Po ovoj partiji koja Albance naziva "Siptarima" ovi bi smeli da rade samo zemljoradnicke poslove i to samo do konacnog proterivanja iz Makedonije. Kao spas od njihove "nesrece" sti su pripadnici albanske nacionalnosti ova partija im "nudi" da prihvate Pravoslavnu veru i makedonsku nacionalnost, i to u roku od sest meseci (valjda nakon prihvatanja ovog "predlog zakona") jer bi inace bili proterani u roku od sledecih 12 meseci, odnosno bili stavljeni u rezervate.
Iako je tesko verovati da ce bilo ko shvatiti ovo kao izraz zdravog ljudskog razuma i eventualno podrzati (iako se u ovom trenutku i na ovim prostorima ni to ne moze se iskljuciti) sasvim je sigurno da ce uz spomenute parole o gasnim komorama i satarima ovo pretstavlja jedan od najtezih izazova za makedonsku drzavu i vladu u sledecem periodu, koji se ne moze vremenski ograniciti. Iako je vreme trajanja ovih protesta ogranicen na jednu nedelju, nakon svega je tesko verovati da ce se na tome zavrsiti, iako vlada se ponasa kao da jedva ceka da prodju najavljeni dani pa verovatno nadajuci se da ce sve zavrsiti prostim odlaskom dece kucama kada se "zabava zavrsi". Istini za volju, blizu je pameti da za ogromnu vecinu ova "zabava" nije nesto vise od "bezanja od skole" ali ono sto citavoj stvari daje daleko ozbiljniju dimenziju jeste cinjenica sto odredjene politicke snage nastoje to upotrebiti za ozbiljnije ciljeve.
Partija na vlasti, koja je nosilac vladine koalicije, SDSM, nakon nekoliko dana cutanja konacno se oglasila da bi tuzila VMRO-DPMNE da je ona izvela ucenike na ulice, te da bi ovakvo nesto moglo dovesti do krvavog raspleta "vec vidjenog u blizem susedstvu". A o ozbiljnosti ovoh dogadjaja koji bez sumnje potkopavaju same temelje drzave cija stabilnost po mnogim procenama lezi upravo na medjuetnickim odnosima, govori i podatak da je i sam predsednik Gligorov prihvatio susret sa delegacijom studenata i ucenika. Indikativno je i to sto ucenike podrzavaju i njihovi ucitelji (govori se da ih oni i organiziraju) kao i veci broj roditelja.
Paralelno sa ovim, moze se reci nemilim dogadjajima, na samom Pedagoskom fakultetu dogadjaji se odvijaju suprotnom pravcu. Dekan Fakulteta koji se smatra zacetnikom citave ove price obznanio je da ce se zaloziti za zazivljavanje spornog zakona i vec je objavljen konkurs o prijemu profesora na albanskom jeziku. Istovremeno, kao izraz dobre volje, Fakultet je odlucio da se studentima Albancima koji su bojkotirali jesenji semestar, ipak overi taj semestar tako da oni mogu nastaviti bez gubitka semestra. Koliko ce ovaj momenat pridoneti ublazavanju uitiska da se nad Makedonijom okupljaju oblaci fasizma ostaje da se vidi.
Pise: IBRAHIM MEHMETI