MEDjUENTITETSKI SUSRET NOVINARA

Sarajevo Feb 22, 1997

NAJVAZNIJI ISTINA I POVJERENJE

Sarajevo, 22.02.1997.(AIM) - Koliko su novinari "umijesali" svoje prste u sva ratna dogadjanja, dodnosno koliki je udio u stvaranju nepovjerenja, pa i mrznje medju narodima koji vijekovima zive na tlu Bosne i Hercegovine, pitanje je na koji ce jednoga dana i sami morati odgovoriti. Do tada, bitno je da se, kao profesionalci na istim radnim zadacima, bilo u Federaciji, bilo u Republici Srpskoj bar sretnu. U medjuvremenu, samo su rijetki, imali dovoljno hrabrosti i pameti da se jednako odnose prema nezavisnom novinaru u Banjaluci ili Sarajevu, na primjer. AIM medju prvima i to bez prestanka vec petu godinu u svojoj mrezi na isti nacin tretira i plasira priloge i iz Federacije i iz Republike Srpske.

Da se radi o jedino mogucem pristupu u prevazilazenju mnogih stvari koje opterecuju jedinstvo medijskog prostora, svjedoci i dvodnevno savjetovanje medjuentitetskih novinara koje je u Sarajevu uprilicila Organizacija za sigurnost i suradnju u Evropi (OSCE). Ovo je prva sesija takve vrste, ciji je osnovni motto sadrzan i u rijecima Josepha Kazlasa, viseg savjetnika u Uredu za razvoj medija OSCE i presjedavajuci Komisije eksperata za medije: "Nadamo se da ce formalna i neformalna diskusija ucesnika seminara imati za ishod povjerenje koje ce voditi do profesionalne kooperativnosti."

Prvoga dana seminara paznja je poklonjena uglavnom nezavisnim medijima iz Republike Srpske, a govoreci o novim pravcima Komisije eksperata za medije, Kazlas je istakao, da je, jedan od znacajnih koraka promjena unutar njenog sastava. Po njegovim rijecima, treba umanjiti prisustvo stranih predstavnika, a povecati broj domacih novinara. Izmjene bi trebalo da uslijede u svih pet centara u BiH, gdje Komisija ima svoje predstavnika; u Banjaluci, Mostaru, Bihacu, Sokocu i Tuzli. Ako, poslije opcinskih izbora dodje do transformacije ove Komisije, istakao je Kazlas, onda ce se ona pretvoriti u Nacionalno novinarsko vijece.

O radu Asocijacije nezavisnih novinara iz Republike Srpske govorio je njen predsjednik Branko Peric, inace urednik AIM-a u Banjaluci. Ideja za pokretanje ove asocijacije, rekao je Peric, potekla je od redakcija nezavisnih novina: Novi prelom, Extra magazin, Nezavisne novine, Alternativa i Panorama, uz napomenu da sve koriste tekstove AIM-a. Asocijacija je osnovana 10. decembra 1996. godine i jos se nalazi u fazi konstituisanja. Kako je istakao Peric, veliki problem novinarstva u Republici Srpskoj je u nedostatku kadrova. Zbog toga je organizovana i skola za edukaciju kroz koju je proslo 58 novinara, a nastoji se organizirati i skolu za tehnicku pripremu, koja bi omogucila ozivljavanje elektronskih medija na sirem teritoriju Republike Srpske.

Direktor, i glavni i odgovorni urednik najtiraznijeg nezavisnog glasila u RS, "Nezavisne novine", Zeljko Kopanja iz Banjaluke govorio je o pocecima rada redakcije od polovine decembra 1995.godine kada se krenulo sa mjesecnim izdanjem da bi danas "Nezavisne novine" postale dnevne, a postoji i njihovo sedmicno izdanje koje se zahvaljujuci dobroj saradnji sa redakcijom "Slobodna Bosna" iz Sarajeva redovno distribuiraju u Federaciju BiH, kao i "Slobodna Bosna" u Republiku Srpsku.

Na pitanje kolegice iz AIM-a iz Sarajeva, kako ocjenjuje medjuentitetski susret novinara, Kopanja je rekao: "Bitno je da ljudi saradjuju, razgovaraju i razmjenjuju misljenja. Posto smo mi inace novina koja razvija tolerantne odnose medju ljudima, novina kojoj je strana mrznja, apsolutno podrzavam ovakve i slicne sastanke. Istovremeno, iskoristio bih priliku da se zahvalim AIM-u na saradnji i na vjerodostojnosti informacija, koje mi u dnevnim i sedmicnim novinama koristimo.

Na seminaru su govorili i predstavnici pomenutih izdanja u RS, dok je predsjednik Nezavisne unije profesionalnih novinara BiH Mehmed Halilovic upoznao prisutne o dosadasnjem radu, ove druge novinarske organizacije u zemlji, koja je 1995.godine primljena u punopravno clanstvo Medjunarodne federacije novinara. "Unija je, po Halilovicevim rijecima, sindikat novinara koji ce tek sada doci do izrazaja. Sindikat koji se sprema da uskoro ustanovi instituciju kolektivnih i pojedinacnih ugovora, koji ce stititi interese profesionalnih novinara.

Prvoga dana susreta doslo je i do prvih novinarskih carki, izmedju Perica i glavnog i odgovornog urednika TVIN-a Koste Jovanovica oko uredjivacke politike ove nove televizije, koja se po Pericevim rijecima inace malo gleda u srpskom entitetu.