PROLJECE POCINJE U MARTU

Ljubljana Feb 21, 1997

Slovenija u iscekivanju nove vlade

Pre enokoliko dana dogodilo se ono sto vecina Slovenaca iscekuje vec vise meseci. Postignut je dogovor izmedju predstavnika oba - do sada nepomirljiva - politicka bloka. Koalicioni ugovor sklopile su dve najvece slovenacke stranke - Liberalna demokratija Slovenije Janeza Drnovseka i Slovenacka narodna stranka brace Marjana i Janeza Podobnik. Zajedno sa penzionerskom strankom ce kao koalicija izaci pred parlament i verovatno i biti izglasani kao nova slovenacka vlada jer imaju potrebnu parlamentarnu vecinu. Njihovi dojucerasnji partneri time nisu najzadovolniji.

AIM Slovenija - Ljubljana, 20.februara

Tri posljednja mjeseca , kazu optimisti , od avgusta mjeseca prosle godine ,kazu realisti ,drzava Slovenija je funkcionirala na "pola pluca" .Parlament je otisao na more cekajuci nove izbore ,vlada u odlasku imala je ovlastenje da obavlja samo neophodne poslove dok se ne saznaju rezultati izbora i dok izborni pobjednici ne formiraju svoju vladu. Vladine delegacije iz inostranstva su prestale dolaziti u Ljubljanu jer je za svijet cisto gubljenje vremena razgovarati sa vladom kojoj je istekao mandat o bilo kakvoj ozbiljnijoj temi. Poslije izbora zapocela je groznicava trka za svaki poslanicki glas lidera tzv. "stranaka slovenaskog proljeca" ( Podobnika iz Slovenske narodne stranke , Peterlea iz demokrscanske i Jansinih socijaldemokrata ,kojima niko ,cak ni Socijalisticka internacionala ne priznaje da su socijaldemokrati ,nego ih je proglasila za nacionaliste ekstremne desne orijentacije i odbila da primi u clanstvo , a prihvatila je Kocijancicevu Udruzenu listu socijaldemokrata , odnosno nasljednike SK Slovenije koji su , ocito ,prevladali krizu nasljedstva i postaju sve vise evolucionisti parlamentarnog tipa ,umjesto revolucionara ulicnog tipa sto u posljednih godinu dana postaju "jansevci" ,kako u Sloveniji zovu Jansine pristalice) . U istu trku se morao upustiti i dr Janez Drnovsek , ciji su liberalni demokrati postali najmocnija parlamentarna stranka ,ali ne toliko mocna da sama sastavi vladu . Tri mjeseca je trajalo medjustranacko i medjulidersko trgovanje i muckanje programskim dokumentima i ministarskim foteljama , koje tako privlacno izgledaju dok se kandidat ne ustolici , a kasnije postaje slicnija elektricnom stolu , bar u Sloveniji je tako .

Drnovsku je bilo jasno ,od samog pocetka , da uspjesnu
koaliciju , sa relativno solidnom vecinom , ne moze sastaviti ukoliko u nju ne privuse jednu od "proljetnih" stranaka . Najlogicnije rjesenje bilo je - pridobiti onu koja je dobila najvise glasova na izborima . To su Podobnikovi "narodnjaci" , ciji lider je od samog pocetka pregovora tvrdio da nema te sile koja ce "proljecne" stranke razdvojiti i jednu ili dvije privuci u Drnovskovu koaliciju . U proslu nedelju ,13. februara potpisao je devetnaest strana dug koalicioni dogovor nakon dugotrajne sjednice strankinog programskog i glavnog odbora . Rezultat glasanja "za ili protiv Drnovska" bio je 98 prema 27 , a dio narodnjaka najavio je istupanje iz stranke ,koju "stranke slovenackog proljeca" ,svrstavaju u isti kos sa "komunistima" , "udbomafijom" koja drzi vlast u Sloveniji ,itd . Liberalni demokrati dobili su deset , narodnjaci devet ministarskih mjesta i jedno bez portfelja , penzioneri jedno bez portfelja ,sto je za Drnovska prihvatljiva cijena za podrsku .

U svakom slucaju , Drnovsek je sastavio vladu ,koja ce, ako dobije "prolaz" u parlamentu ,imati solidnu vecinu - 52 od 90 poslaniskih glasova .Novoj vladi obecali su podrsku i poslanici Desusa ( Demokratske stranke penzionera ) koji imaju poslanike u parlamentu , te poslanici madzarske i italijanske manjine . Takodje , nova vlada bice suocena sa zestokom opozicijom , kako onih stranaka sa kojima je Drnovsek u prvom pokusaju da sastavi vladu potpisao koalicione dogovore, pa ih morao raskinuti da dobije Podobnikovu podrsku ( Udruzena lista i Jelincicevi nacionalisti ) , tako ostatka "proljetnih" stranaka

  • Peterleovih demokrscana i Jansinih kvazisocijaldemokrata , koji obecavaju da ce Drnovska i Podobnika rusiti svim "dozvoljenim sredstvima" . Ne parlamentarnim , nego "dozvoljenim . "Sta to znaci , sa "proljetnog" aspekta ? Jos vece pomjeranje udesno , u svakom slucaju ,sto vec pokazuju njihove prve reakcije - organizovanje demonstracija organizacija "civilnog drustva", koje ne cine vise mirovni i pacifisticki pokret , knjizevnici i humanisti , novorevijasi i mladinasi , nego organizacije "zrtava komunistiskog rezima" , "razvlasteni vlasnici drustvene svojine", " Nova domobranska zakletva" i slicni fosili za koje se vrijeme zaustavilo 1945 . godine . Jedna od glavnih razlika medju politickim strankama ,jos uvijek ,u Sloveniji ostaje odnos prema NOB i antifasizmu ,u sta uvjeravaju pokusaji mijenjanja imena skola i ulica koje nose imena narodnih heroja . Ljudi koji stanuju u tim ulicama i djeca , nastavnici i roditelji cija djeca idu u te skole pisu peticije protiv tih pokusaja , grupa politickih samodrzaca u ljubljanskoj gradskoj skupstini koja trenutno ima vecinu , na to se ne osvrce . Interesantno je da su na vodecim mjestima i najglasniji u tim zahtjevima upravo clanovi Jansinih socijaldemokrata ,pa nikog normalnog i ne cudi da oni koji demonstriraju u ime "civilnog drustva" izvikuju : " Jansa , Jansa!" , traze pravnu drzavu i borbu protiv korupcije, a kada ih upozore da za demonstracije na javnom prostoru i prekid saobracaja moraju zatraziti dozvolu ,odgovaraju da ta zakonska odredba za njih ne vazi ,jer su oni "nesto drugo" . Cudno tumacenje jednakosti pred zakonom i borbe za pravnu drzavu .

Ustvari , ne samo medju strankama "proljeca" ,nego i unutar njih dolazi do rascjepa i sukoba . Drnovskovu prvobitnu ponudu da zajedno naprave "veliku koaliciju" nisu prihvatili ni Peterle ni Jansa ,ni -u prvom trenutku -Podobnik. Kada je postalo jasno da se Drnovsek ili "iscarati" vladu ili ici na vanredne izbore ,na kojima bi sigurno dobio potrebnu vecinu ,jer su "proljetne stranke" u tim mjesecima pregovaranja sa pozicije arogancije izgubile i ono malo ugleda koliko im ga je ostalo u javnosti , pocele su medjustranacke, a danas i unutarstranacke svadje . Peterleovi demokrscani se masovno osipaju , u sta uvjeravaju i rezultati izbora. Jansa je na izborima izuzetno napredovao , zahvaljujuci populizmu i ekstremnom revansizmu ,sto je donijelo samo kratkotrajne rezultate . Dio demokrssana presao je Podobniku ,dio Jansi .

Jansa je svoju stranku vec dobro "provjetrio" ,istog dana kada su "narodnjaci" pristupili Drnovsku . Pored najave borbe "svim dozvoljenim sredstvima", na istaknuto mjesto u stranackom aparatu postavio je nekadasnjeg komandanta specijalne brigade MORIS , Toneta Krkovica ,koji je penzionisan zbog optuzbi da pretvara MORIS ( specijalnu brigadu Ministarstva odbrane republike Slovenije) u privatnu Jansinu vojsku , koja je direktno pod njegovom komandom i samo njemu odgovara , a i Jansa je nekako u isto vrijeme zamijenjen sa polozaja ministra za odbranu . Tako su obje ove stranke otisle udesno ,pa se slobodno moze reci da nova Drnovskova vlada vise nije lijevo , nego desnosredinska. Ulazak "narodnjaka" u "neprirodnu" koaliciju Sloveniju je odvrtatio od sve privlasnije ideje vanrednih izbora , za sta se vec pocela zagrijavati i javnost. Nema niceg slabijeg od ideje da se problemi bolje rjesavaju vanrednim sredstvima ,nego politickom mudroscu ,kompromisom , koji jeste sastavni dio politike ,iako takav kompromis lici na trgovinu ,mesetarenje foteljama . Jedina istina , pa ne samo u Sloveniji , je da je politika jedan od dva najstarija zanata na svijetu . A slovenacko proljece ? U kalendaru pise da ce nastupiti 20 .marta u 14 sati i 55 minuta.

Zoran Odic, AIM