REAGOVANJA STRANAKA NA INCIDENT U MOSTARU

Sarajevo Feb 12, 1997

OPTUZBE,PROZIVKE I STREPNJE

SARAJEVO,11.02.1997.(AIM)- Posljednji tragicni dogadjaji u Mostaru izazivaju najrazlicitije komentare; bosanska javnost uglavnom izrazava zgrazanje, ogorcenje, a nemali je broj i onih koji strepe od moguceg prosirivanja sukoba.

Predstavnici politickih stranaka, uglavnom optuzuju i prozivaju, a za AIM izjavljuju:

"Incident u Mostaru Muslimanska bosnjacka organizacija (MBO) najostrije osudjuje. Nase je misljenje da je on planiran i organizovano izveden. Ali, mi ,takodjer, smatramo da pored napadaca na povorku Bosnjaka, dio odgovornosti snosi i rukovodstvo istocnog dijela Mostara zbog toga sto situaciju nisu dovoljno dobro ianaliziralo i procjenilo. Takodjer su se trebali sa hrvatskom stranom dogovoriti o ovoj posjeti, ali i traziti pratnju medjunarodnih organizacija. To ,naravno, ne umanjuje odgovornost hrvatske strane koja je incident organizovala i izvela. MBO smatra da bi predsjednik Predsjednistva Alija Izetbegovic od Bila Clintona trebao traziti organizoavanje sastanka sa Tudjmanom kako bi se pod pokroviteljstvom SAD dogovorili da ubijanja, pljacke i protjerivanja prestanu", kaze Mujo Kafedzic, potpredsjednik MBO BiH.

Sejfudin Tokic, potpredsjednik Unije bosanskohercegovackih socijaldemokrata (UBSD), misljenja je da svi krivci, ali i pocinitelji ovog incidenta, moraju biti individualno kaznjeni: "Bez toga ce se tesko nastaviti proces vracanja povjerenja. Punu politicku odgovornost za napad ocito snosi HDZ BiH. No, takodjer mataram da bi kao minimalan moralni cin trebale uslijediti ostavke ministra unutrasnjih poslova i njegovog zamjenika, te predsjednika i potpredsjednika Federacije."

Vanparlamentarna Gradjanska demokratska stranka (GDS) izrazava ogorcenje, a predsjednik ove stranke Ibrahim Spahic, upucuje na to da je sada najvaznije onemoguciti produbljavanje sukoba, sto ce, po njemu, biti veoma tesko: "Stice se dojam da dogovora o Federaciji nema i zbog toga bi trebalo pozvati na otvoren politicki dijalog u BiH. A ako se za ovu formu razgovora ne stvore uslovi, posljedice ce biti dalekosezne: BiH ce sve vise gubiti u svijetu, a svjetski interes za nasu drzavu ce splasnuti."

Potpredsjednik, takodjer vanparlamentarne, Liberalne stranke (LS) Hasib Salkic kaze: "S nelagodom i strepnjom primamo mostarske dogadjaje. Posebno opasnim smatramo to da se sukob desio na drugi dan Bajrama, dan sehida, sto je sigurno medju Bosnjacima otvorilo stare rane i sjecanja. Imace to krupne posljedice. Bojimo se da ce ratna atmosfera prisutna u Mostaru biti prenesena na neke druge gradove u Federaciji.

"U HSS smo ovaj brutalni cin zlocina dozivjeli sa zaprepastenjem i najstrozije ga osudjujemo. Tesko je saznanje da se zlocin desio za vrijeme velikog blagdana, ramazanskog Bajrama, sto jasno govori o ciljevima , planovima i pociniteljima ovog zlocina", decidan je Stanko Sliskovic, predsjednik Hrvatske seljacke stranke. "Tragican bilans zlocina, odnosno zrtve, nas obavezuju da zahtijevamo identifikaciju i sudjenje pocinitelja, a vise od toga obavezni smo gradjanima Mostara poruciti da je HSS uz njih, u cilju ocuvanja ljudskog dostojanstva i mira, te da cemo zajednickim snagama savladati sve posljedice ove tragedije, sa jasnom porukom da BiH ima vise zivota nego sto ih zlikovci mogu ubiti."

Predsjednik ,vanparlamentarne Liberalno bosnjacke organizacije (LBO), Muhamed Filipovic, misljenja je da su dogadjanja u Mostaru posljedica politickih kretanja u posljednjih godinu dana: "Cinjenica je da u Federaciji nema napretka, i da se ljudima sipa prasina u oci organizovanjem sastanaka na kojima se toboze rjesavaju vazna pitanja. Zbog toga sam uvjeren da ni SDA ni HDZ ne mogu rijesti pitanje Mostara, i u tom smislu bi trebalo razmisljati o novim izborima. Jer se SDA i HDZ nagadjaju oko pitanja suvereniteta i provodjenja volje naroda izrazene na mostarskim izborima."

Socijal demokratska partija BiH (SDP) se oglasila saopcenjem u kojem se, izmedju ostaloga, kaze: "Ovaj, kao i drugi dogadjaji na prostoru Federacije izraz su jos uvijek vladajucih politickih koncepcija po kojima i Federaciju treba podijeliti na dvije etnicke drzavice. Akteri ovih koncepcija najradije bi proglasili granice izmedju bosnjackih i hrvatskih teritorija kada bi to mogli uraditi bez novog katastrofalnog rata. Izraz ovih koncepcija jeste i kolaps sistema drzavne uprave u Federaciji- blokada rada Parlamenta, nesazivanje Doma naroda, neprestani proces etnickog ciscenja na prostorima Federacije. Osudjujuci ove politicke koncepcije i njihove javne i prikrivene sudionike, Predsjednistvo SDP BiH jos jednom ukazuje na pogubnost svodjenja politike upravljanja zemljom na vlast dvije, odnosno tri nacionalne partije."

I kao sto obicno biva, u vladajucim, nacionalnim strankama, SDA i HDZ, nismo uspjeli dobiti nikakve izjave. U SDA ce kazu - sve reci na pres konferenciji u Mostaru. Kako nam je saopcila tajnica u uredu Boze Raica, predsjednik HDZ BiH je na sluzbenom putu, a generalni tajnik Srecko Vucina nalazi se trenutno u Mostaru, ali za medije "ne daje nikakve informacije".

Nermina MUJCINOVIC