LOKALNI IZBORI U BIH

Sarajevo Jan 31, 1997

I VUK SIT, I STRANKE NA BROJU

AIM,SARAJEVO,31.01. 1997. Privremena izborna Komisija OSCE konacno je utvrdila pravila za predstojece izbore u Bosni i Hercegovini, koji ce se odrzati 12. i 13.jula ove godine. Ono sto je u ovom trenutku veoma bitno jeste cinjenica, a koju je potvrdio sam sef OSCE misije Robert Frovik, da su pravila za opcinske izbore donesena konsenzusom. To prakticno znaci da iza njih stoje vladajuce SDA, HDZ i SDS i da eventualnog ogradjivanja vladajucih struktura od pravila vise ne bi trebalo da bude. Stranacke zelje su uskladjene sa mogucnostima i pokusajima medjunarodne zajednice da sto dosljednije provodi Daytonski sporazum. Odnosno, da se rijeci izbjeglica u inostranstvu, koje strpljivo cekaju povratak u Bosnu i Hercegovinu, da "zeleno svjetlo". Vaznost konsenzusa kojim su utvrdjena pravila sastoji se i u tome sto se u javnosti vise nece postavljati pitanja jesu li clanovi Privremene izborne komisije pravila potpisali u svoje ili ime vladajucih stranaka, pa i naroda koje predstavljaju.

Naravno, sve ovo ne iskljucuje ono nezaobilazno pitanje famoznog obrazca P-2, oko kojeg su se do sada lomila koplja i koji je u ranijim pravilima predstavljao opasnost za legalizaciju etnickog ciscenja u BiH.

Da li je ovaj obrazac sada dobro upakovan i pod jakom kontrolom medjunarodnog faktora, preinacen u paragrafe 503, 504, 505, odista izgubio svoju raniju vaznost, tesko je sa sigurnoscu tvrditi.

Detaljnijom analizom pomenutih paragrafa, sasvim je evidentno da ce na predstojecim lokalnim izborima, svi oni koji budu zeljeli da glasaju u opcinama u kojima nisu zivjeli prije rata, za to se morati mnogo potruditi i pribaviti dosta dokumentacije. To jest, kriteriji su, u odnosu na ranije koji su se zasnivali samo na pukoj biracevoj zelji, sada poostreni. Da bi, narocito izbjeglice koje se trenutno nalaze u inostranstvu, glasale u nekoj drugoj, od one opcine u kojoj su prije rata zivjele, moraju imati valjan dokument o posjedovanju kako stana, kuce, tako i posla u buducoj opcini. I upravo u tom segmentu je i zaobidjen onaj famozni P-2 obrazac. Odnosno, mnogima je tako uistinu omogucen povratak na svoje ognjiste, a posebno je rasvijetljena dilema za one gradjane koji su u inostranstvu i koji imaju stanarsko pravo, i koji su
gubili svaku nadu da ce se vratiti u svoje stanove, pa samim tim i u zemlju.

Sto se tice raseljenih lica po BiH, novim pravilima predvidjeno je da se svi oni, koji su bili drzavljani BiH na dan 6. aprila 1992. godine, i koji su iz bilo kojih razloga promijenili mjesto prebivalista unutar BiH, mogu prijaviti da glasaju licno u opcini u kojoj trenutno zive i namjeravaju nastaviti zivjeti. Za to im je potrebna potvrda o kontinuiranom prebivalistu u sadasnjoj opcini od 31. jula 1996. godine, ili od ranije, koju izdaje odgovarajuci opcinski organ, ili izbjeglicki karton raseljenog lica, izdat navedenog datuma.

Upravo u ovoj mogucnosti, koja je ostavljena raseljenim licima, sjedne strane krije se, ali zakamufliran, famozni obrazac P-2, odnosno, omogucava se ostanak raseljenim licima po BiH da zive u novim opcinama. Medjutim, zbog pojacane kontrole medjunarodnog faktora, nece biti moguce da raseljena lica ostanu u kucama, stanovima, za koje su vlasnici i nosioci stanarskog prava bilo gdje da se nalaze, izrazili zelju da im se vrate. U takvim slucajevima, vlasti entiteta nadlezni su da obezbijede uslove stanovanja onima koji ne zele da se vrate u svoje ranije opcine.

Sasvim je izvjesno da se u novim pravilima pojavljuju odredjeni instrumenti zastite prava izbjeglih i raseljenih lica, i da samo uz odredjene lazne i falsifikovane dokumente mogu biti zaobidjeni.. Medjutim, namece se pitanje da li su medjunarodni faktori sa vkadajucim strankama u BiH novim pravilima iznasli najbolju varijantu kako da s jedne strane vrate rijeku izbjeglica iz inostranstva, a s druge, da zadovolje interese tih stranaka, i da im ipak, donekle omoguce zaokruzivanje nacionalnih teritorija?

MIRJANA MICEVSKA