REAGOVANJE "POSTMORTUM" MEDjUNARODNOG MONETARNOG FONDA U ALBANIJI
AIM Junior Tirana
Mnogi u Tirani misle da je MMF sukrivac aktuelne krize, koja je zahvatila Albaniju. Ured Monetarnog Fonda u Tirani je cutao skoro cetiri godine, dok su kancerozne metastaze neformalnog trzista obuhvatile sve celije albanske ekonomije. Medjunarodna finansijska institucija se potrudila da cak postkomunisticku Albaniju predstavi kao zemlju, gde su ekonomske mere preporucene od strane MMF bile najefikasnije, u poredjenju sa svim drugim zemljama istoka. Domaca stampa je ne bez ironije, nazivala albansku Vladu "Vladom MMF", imajuci u vidu njenu skoro slepu poslusnost, u odnosu na svaki recept ove medjunarodne finansijske institucije.
U medjuvremenu, u zemlji orlova, svaka mogucnost ozbiljne investicije bila je sahranjena ispod piramidalnih firmi, koje su dobile fantasticne razmere. Ni rumunski "Caritas", a niti ruski "MMM", nisu uspeli da se prosire na celoj teritoriji i da privuku tolike sume kao u Albaniji. Medjutim, dok je kamatna epidemija zavladala zemljom, Medjunarodni monetarni fond je cutao ili je govorio poluglasno. I ministar spoljnih poslova Albanije, Shehu, na poslednjoj Konferenciji za stampu u Tirani, dao je do znanja da je MMF upozorio albansku Vladu, u vezi sa piramidalnim shemama, samo u poslednjim pregovorima.
Iako se na osnovu potpisanog Sporazuma sa Tiranom predvidjalo da MMF nadgleda albanske makrofinansije, njegov ured u Tirani sada se optuzuje za cutanje i flert sa njenom Vladom. Njegovi odnosi sa kabinetom Meksija, bili su u stalnom flertu, izjavljuje jedan od posmatraca u albanskom glavnom gradu.
Albanska Vlada je prihvatila sve formule MMF, kao sto su trenutna liberalizacija cena, zatvaranje svih nerentabilnih preduzeca, sto je stvorilo veliku armiju nezaposlenih. Sa svoje strane, siva eminencija finansija, cutke je priznao neformalno trziste u Albaniji, mozda kao kompenzaciju za trud u ostalim aspektima njegovog poslusnog ucenika. Salteri piramida su bili otvoreni svo vreme, nedaleko od ureda predstavnika MMF u Tirani.
Medjutim, prosle jeseni se jasno videlo da je ovaj flert predaleko otisao. U albanskim piramidama sada je bilo sahranjeno oko 1, 2 milijarde leka, skoro cetvorostruka vrednost drzavnog budzeta. MMF je opet vise voleo da se ne iznese na videlo prljav ves, medjutim, Generalni direktor MMF Michel Kamdesy, poznat kao blizak Berishin prijatelj, uputio mu pismo gde ga je upozoravao na katasrofalne posledice, koje su vec tada bile neizbezne. MMF se nadao da ce zemlja, gde je investirao toliki publicitet, moci da prevazidje situaciju, ali cini se da je ta reakcija bila post mortum. Kamdesy je svog prijatelja Berishu savetovao: "Zatvori piramidalne sheme", dok su, u medjuvremenu, Albanci u te piramide ulagali i poslednji kamen.
Sve se, kasnije, veoma brzo stropostalo. Pad jedne od piramidalnih shema, ucinilo je da niko vise ne investira novac ni kod drugih, i tako su magicne sheme bankrotirale jedna za drugom. Vlada je ovoga puta odlucila da poslusa MMF i nastojala je da spasi ono sto se spasiti moze. 300 miliona dolara je zaledjeno u albanskim bankama i Vlada je obecala da ce taj novac vratiti ogorcenim gradjanima.
Sada su zvanicnici MMF u Tirani izasli iz svoje cutljive kule od slonovace i daju izjave za stampu. "MMF ce uraditi sve sto je moguce kako bi pomogao Vladu u resavanju krize", izjavio je rezidentni predstavnik MMF u Tirani, John King.
Medjutim, nije mali broj onih koji misle da ih nije samo bodrenje Vlade, vec i cutanje MMF, koji je gledao gradnju gigantskih piramida, odvelo u pravcu prevare. "Oni su izlazili na TV samo i samo da bi hvalili Berishu, ali nikada nisu nista rekli o onome, sta nas ocekuje od ovih piramida", izjavljuje osoba koja je investirala novac od prodate kuce u jednu od bankrotiranih shema "Gjallica".
Optuzen da je ucestvovao u zaveri cutnje, cini se da je MMF sada odlucio da da tehnicku asistenciju za iznalazenje sto manje bolnih resenja u zemlji, koja ide ka haosu. Elegantna torba finansijera MMF, na paradoksalan nacin ce biti cuvana od strane vojnika, koji cuvaju albanske drzavne institucije.
I dok izgleda da bura protesta hiljade ljudi, koji traze izgubljene pare, prolazi, jedna nova bura preti da se podigne nad rusevinama porusenih piramida: bura inflacije. Nekoliko dana pre 5. februara, kada je Vlada obecala pocetak raspodele blokiranog novca, na berzi novca u Tirani, albanski lek ubrzano pada u provaliju. Ako 300 miliona dolara budu ubrzo u rukama gradjana, ekonomisti predvidjaju da ce inflacija izaci iz svog lezista, prouzrokujuci tako osetan pad vrednosti leka i povecanje cena. I dok svi govore o svetom danu vracanja novca, niko ne razmislja o tamnoj strani meseca.
Ilir BABARAMO AIM Tirana