OD ZAGADjENJA VAZDUHA GRAD MOZE SPASITI (SAMO) BOG
AIM Junior Skoplje
Poslednjih godina, tokom zimske sezone, Hidrometeoroloski centar u Skoplju, stalno je belezio enormno zagadjenje vazduha. Ovo zagadjenje, svih ovih godina, bilo je za dva puta vece nego sto je to dozvoljeni nivo koncentracije stetnih materija, kao sto su to sumpor-dioksid i dim, po kubnom metru vazduha.
I ove godine, ovaj problem javio u prvih 20 dana januara, kada je vazduh u gradu zagadjen preko svake mere. Ovome je doprinelo i stabilno vreme i gusta magla, koja je gusila grad, kao i, bez sumnje, gradska toplana koja koristi mazut. Izvor zagadjenja su svakako i neki industrijski kapaciteti u gradu. Ovo stanje, razume se, ugrozava zdravlje ljudi. Merenja Hidrometeoroloskog zavoda, tokom ovog perioda, u svim punktovima gde se ovijaju posmatranja kvaliteta vazduha u gradu, kao i laboratorijske analize, govorile su da je koncentracija stetnih materija u vazduhu prevazisla nivo normale za od dva do sest puta.
Krajem prosle godine, makedonski Parlament je usvojio Zakon o ekologiji, koji predvidja ostre sankcije za fizicka ili pravna lica, koji zagadjuju zivotnu sredinu. Medjutim, imajuci u vidu kompleksnost ovog problema, posebno za Makedoniju kao nove drzave u tranziciji, razume se da sve pozitivne novine, koje donosi ovaj Zakon u ovoj sferi, ne mogu odmah i da se primene. Razlog, tesko ekonomsko stanje u zemlji, kao i nasledjeni socijalisticki mentalitet, koji je ovaj problem tretirao kao stvar individualne savesti - da se zivotna sredina ne treba zagadjivati, i samo toliko. Makedonija ce biti primorana da strukturu zastite sredine ponovo izgradi.
Suoceno sa takvom situacijom, Ministarstvo za urbanizam, gradjevinarstvo i zastitu zivotne sredine, limitirano u mogucnostima delovanja, preduzelo je niz mera za poboljsanje situacije, za sta je kontinuirano obavestavala gradjane. Ono je savetovalo gradjane da racionalno koriste svoja prevozna sredstva, kao i da iste ugase prilikom cekanja na graskom semaforima. Isto tako, ovo Ministrastvo je zatrazilo od strane saobracane policije da poveca kontrolu starih automobila, koja ispustaju stetne materije u vazduh, iznad dozvoljenog nivoa i da istovremeno takva kola iskljuce iz saobracaja.
Cvetanka Martinovska iz Gradskog komiteta za urbanizam, gradjevinarstvo i zastitu zivotne okoline izjavljuje, da prema dispozicijama Zakona o ekologiji, pitanje zagadjenja vazduha nije vise u nadleznosti ove institucije. Medjutim, ono sto obavezuje u ovom pravcu ovaj Komitet je Odluka gradske skupstine, koja je jos na snazi, po kojoj treba stupiti u kontakt sa odgovarajucim Ministrastvom, kao i da se razjasni da li ce se uvazavati i ova
Odluka skupstine grada. Sto se tice efekata koje ce se ostvariti sa merama koje ce preduzeti Ministrastvo, Martinovska je veoma iskrena i izjavljuje da ponovno zagadjenje u gradu nece biti samo ako nam klimatski uslovi budu isli u prilog, da bude padavina ili duva vetar, koji ce oduvati zagadjeni vazduh. To jest, da li ce gradjani Skoplja udisati zagadjen vazduh ili ne, stvar je bozje milosti, jer nadlezni malo sta mogu uraditi u ovom pravcu.
Prema misljenju Tanje Atanasovske, Generalnog sekretara ekoloskog drustva "Opstanak" iz Skoplja, a u vezi sa zagadjenjem vazduha u ovom gradu kaze da je to uopste ne cudi, jer se ovakvo stanje stalno ponavlja. Svesni da bi se to moglo ponoviti i ove godine, mi smo jos u decembru prosle godine, dodaje ona, uputili javni poziv kompetentnim organima, ukljucujuci i Ministarstvo za urbanizam..., ono za zdravstvo, Ministarstvo za privredu, Gradski komitet za urbanizam i zastitu zivotne sredine, kao i sredstvima informisanja da budu mobilni, ako se desi zagadjenje slicno ovome. Medjutim, za cudjenje je, kako se izrazava Atanasovska, ovaj nas poziv nije naisao na publicitet, jer tada nije bilo zagadjenja vazduha u Skoplju, i ovo pitanje nije bilo toliko aktuelno. Konkretno angazovanje ovog Udruzenja protiv zagadjivanja vazduha u Skoplju, dogodice se krajem meseca, kada planiraju da organizuju Tribinu, gde bi bili pozvani svi nadlezni. Rezultat ove Tribine, bio bi usvajanje stava o nacinima reagovanjima u slucaju ponovnog zagadjenja vazduha.
Da podsetimo, u javnom pozivu koji je ovo Udruzenje uputilo jos decembra, krenulo je od cinjenice da do sada nisu realizovane dugorocne i kratkorocne mere za zastitu od zagadjenja vazduha i sanaciju stanja, kao i u smanjenju mogucnosti da se ove godine ne ponove epizode enormnog zagadjenja vazduha. Zbog toga, ono je trazilo da se uradjene hemijske analize u vezi sa zagadjenjem vazduha svakodnevno objavljuju u stampi, zajedno sa vremenskom prognozom, da se obustavi aktivnost nekih preduzeca koja zagadjuju, da inspekcije pojacaju kontrolu, kao i da se ne dozvoli upotreba mazuta, koji sadrzi vise od jedan odsto sumpora. Medju merama, koje je predlozilo ovo Udruzenje, bila je i redukcija saobracaja, kao i uskljucenje starih automobila iz saobracaja.
Ono sto vredi istaknuti ovom prilikom je to da gradjanima Skoplja i raznim subjekti grada preostaje da se sami angazuju na ocuvanju kvaliteta vazduha. Da zatvore izvore zagadjenja, a ako do zagadjenja ipak dodje, ostaje im samo da mole Boga da im pritekne u pomoc, jer nadlezni u zemlji i u gradu, malo sta mogu uciniti u tom pravcu.
Naser SELMANI AIM Skoplje