DRAMA BEZ RASPLETA
Kako su otimani lokalni kragujevacki mediji
,AIM, Beograd, 28. 1. 1997
-Dogovorili smo se oko sledeceg: policija se povlaci iz obe zgrade Javnog preduzeca za radio-televizijsku u novinsko informativnu delatnost "Kragujevac" (RTV Kragujevac), koji cine gradsku televiziju, lokalni radio i nedeljnik "Svetlost". Gradska televizija prestaje sa emitovanjem programa do okoncanja sudskog spora. List "Svetlost" prestaje sa izlazenjem do okoncanja sudskog sporas. Radio Kragujevac, ce, takodje do okoncanja sudskog spora, nastaviti da emituje program,ali bez informativnih emisija, izjavio je 24. januara gradonacelnik Kragujevca Veroljub Stevanovic, nakon razgovora sa generalnim direktorom RTS Dragoljubom Milanovicem i njegovm saradnicima u Beogradu.
Ovim je status lokalnih kragujevackih medija "zaledjen" na (ne) odredjeni rok, a rasplet drame vezane za njihovu otimacinu-prolongiran, opet na neodredjeni rok.
Celnici Kragujevca iz redova ovdasnje koalicije "Zajedno", ocekuju da ce visi privredni sud u Beogradu, konacnu odluku o statusu, odnosno o tome cija je RTV Kragujevac, doneti do kraja januara, ili,najkasnije pocetkom narednog meseca-u februaru. Da li ce tako i biti, ostaje da se vidi. Sustina sudskog spora izmedju RTS i Grada Kragujevca je najblaze receno apsurdna i pravno "besmislena".
Verovatno je i laicima jasno da su kragujevacki lokalni mediji- u cije su osnivanje i razuvoj grad i lokacni zitelji ulozoli nekoliko miliona maraka- i bukvalno oteti, te da ih je RTS pripojio sebi na osnovu nezakonite odluke jednog nenadleznog organa (ovdasnje bivse gradske vlade). Kragujevacka SPS gradska vlada je odluku o pripajanju RTV Krgujevac donela 11. decembra, kada je vec bilo jasno da su socijalisti izgubili izbore u sumadijskoj prestonici, i da ce, pored Skupstine grada i javnih preduzeca pod njenom ingerencijom, u ruke"neprijateljske" koalicije "Zajedno" preci i lokalni mediji.
"Vlast nekako i dajemo, al medije nikako -ne dajemo," uskliknuli su , 11. decembra kragujevacki socijalisrti i RTV Kragujevac poklonili RTS, kao da im je ovdasnja medijska kuca "dedovina".
Krajem decembra u Kragujevcu je konstituisana nova Gradska skupstina (u kojoj koalicija "Zajedno" ima tzv. komotnu vecinu), koja je nezakonitu odluku bivse socijalisticke vlasti o pripajanju RTV Kragujevac Radio televiziji Srbije, jednostavno stavila van snagr. Uz to novoizabrani celnici Kragujevca, zatrazili od Privrednog suda u Beogradu da odbije zahtev RTS da se u sudski registar upise pripajanje ovdasnjih lokalnih medija Radio televiziji Srbije. Polovinom januara pomenuti sud je uvazio zahtev rukovodstva Kragujevca donevsi resenje kojim se odbija zahtev televizije Srbije, sa pravom zalbe u roku od osam dana.
U vecem delu ovdasnje javnosti se tada ( sto se kasnije pokazalo kao naivno) poverovalo da je RTV Kragujevac definitivno vracen gradu. Tim pre sto je i predsednica Upravbnog odbora RTS Nada Popovic Perisic,inace srpski ministar kulture, obecala da se RTS nece zaliti na resenje beogradskog privrednog suda...
Nakon ovog obecanja cekalo se i da formalno-pravno istekne rok od osam dana zalbe, pa da se obavi primopredaja duznosti u RTV Kragujevcu - zakazana za 22. januar. Gradonacelnika Kragujevca, Veroljuba Stevanovica,predsednika gradske vlade Boruivoja Radica i novoizabranog v.d direktora RTV Kragujevca Vidosava Stwevanovica, toga dana je u zgradu RTV docekalo iznenadjenje, posto im je staro rukovodstvo televzije saopstilo da "moraju da obave dodatne konsultacije sa nadleznima u RTS.." Primopredaja je odlozena za popodne. Onda je bivsa vlast opet priredila iznenadjenje, jer su u zgradu RTV umesto novog direktora Stevanovica i njegovog zamenika usle policijske snage i zamandalile sve ulaze i izlaze na obe zgrade ove medijske kuce, posto su nadlezni u RTS ipak, upakovali zalbu Privrednom sudu. Vest o policijskoj okupaciji zgrade televizije ubrzo se prosirila gradom i vec u prvim vecernjim casovima pred Upravnom zgradom Javnog preduzeca za radio-televizijsku i informativnu delatnost okipila se masa sveta.
Tako dramaticnu noc Kragujevac ne pamti jos od onih oktobarskih dana 1941. Broj gradjana Kragujevca koji se okupljao rastao je iz sata u sat. Oko ponoci bilo ih je izmedju petnaest i dvadeset hiljada. Nervoza je rasla a bilo je pitanje samo trenutka kada ce narod provaliti u zgradu RTV Kragujevca koju su cuvale jake policijske snage. To se na srecu nije dogodilo, a u zgradu na pregovore sa otmicarima usla opstinska delegacija. Razgovor je trajao do prvih jutarnjih sati, da bi oko osam casova ujutru najupornijim gradjanima koji su do jutra ostali na ulici bilo saopsteno sa sa ljudima iz RTS nije postignut nikakav dogovor.
Toga dana, 24. januara Kragujevcani su u znak protesta protiv otimacine medija, u potpunosti blokirakli grad kamionima, traktorima, automobilima. Policija je intervenisala na prilazima gradu iz pravca Batocine, i brutalno pretukla desetoro demonstranata, medju kojima i saveznog narodnog poslanika dr Zorana Simonivica i njegovu majku. Ogorceni gradjani su posle toga blokirali zgradu MUP u centru grada. Sutradan je u Kragujevac stigla troclana delegacija Ministarstva informacija Srbije, sa kojom su celnici grada dogovorili da se policija povuce iz RTV Kragujevac, a da se rad ovdasnjih medija "zaledi". Predelog je upucen i na adresu direktora RTS Dragoljuba Milanovica, koji je opet odmah pozvao kragujevcane na razgopvor. Ishod je poznat: RTV ne radi, radio pusta samo muziku a "Nezavisna svetlost" ne izlazi. Sve to do okoncanja sudskog spora.
(AIM) Zoran Radovanovic