NOVE PRETNJE DR MIRJANE MARKOVIC
Zaostravanja na politickoj sceni Srbije
Temperatura na politickoj sceni Srbije naglo je porasla posle upozorenja i pretnje dr Mire Markovic da gradjani koje pogadjaju demonstracije mogu izgubiti mirnocu i svoj bes poceti da iskaljuju, a to, prema njenom kazivanju moze dovesti do medjusrpskog sukoba. Ove pretnje predsednik SPO Vuk Draskovic i jedan od lidera koalicije Zajedno nazvao je pozivom na terorizam i zatrazio da rukovodstvo JUL-a bude uhapseno.
AIM, Beograd, 21. 1. 1997.
Predsednica Direkcije Jugoslovenske levice dr Mira Markovic otvoreno je upozorila da sadasnja neposlusnost gradjana i studenata, koje smatra zavedenim od strane koalicije Zajedno, mogu da prerastu u medjusrpski sukob, kome bi krajnji epilog bio nestanak Srbije kao drzave, nagovestavajuci Srbima sudbinu evropskih Kurda. Ova pretnja, saopstena u njenom redovnom "Dnevniku", koga objavljuje u polumesecniku "Duga" izazvala je prilicnu dozu strepnje, posebno u dobro upucenim krugovima, jer su njeni tekstovi, po pravilu najavljivali sta bi moglo da se dogodi u bliskoj buducnosti, jer se veruje da je kao supruga predsednika Srbije Slobodana Milosevica dobro upoznata s namerama svog supruznika, a upuceniji cak tvrde da u kreariranju Miloseviceve politike ona ima odlucujucu ulogu.
Njena poruka primljena je u opozicionim redovima kao otvorena pretnja da se dosadasnji svakodnevni mirni protesti zbog manipulisanja s rezultatima drugog izbornog kruga za lokalne organe vlasti, koji su usli u treci mesec nece tolerisati, jer, kako predvidja dr Markovic kod gradjana koji su pogodjeni tim manifestacijama u kojima se koriste pistaljke, serpe i drugi predmeti za pravljenje buke mogli bi da izazovu bes i kontraakciju. To znaci da milicija, koja dosad pod punom spremom kontrolise mitinge opozicije, s objasnjenjem da sprecava ometanje saobracaja, ili neki drugi drzavni organi ne bi intervenisali, vec bi sukob nastao tako sto bi komsija digao ruku na komsiju. A to znaci sukob sprata protiv sprata, zgrade protiv zgrade, ulice protiv ulice, posle cega sukob vise ne bi mogao da se kontrolise, odnosno u "srpskoj krcmi" bi se ugasilo svetlo, pa ko koga dohvati u nastalom mraku. Ovu opasnost dr Markovic predvidja pucanjem najtanje karike, a to je, prema njenom misljenju sklonost Srba prema zestokom ispoljavanju medjusobnog nejedinstva. To je, prema njenom objasnjenju karta koja se koristi u razbijanju sadasnje Jugoslavije, kao sto se u rusenju prethodne koristilo razbuktavanje medjunacionalne netrpeljivosti.
Oni koji bolje poznaju dr Markovic smatraju je vrlo opasnom osobom ne samo zato sto je u nekoj prigodi izjavila kako i dobro i zlo uzvraca u dvostrukoj meri, vec sto joj pripisuju izuzetno znacajnu ulogu u politickoj karijeri svog supruga koji je tacno pre deset godina preuzeo lidersko kormilo u Srbiji na dramatican nacin. Tada je na poznatoj 8. partijskoj sednici, koju sada mnogi smatraju kobnom u srpskoj istoriji uklonio tadasnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolica, osobu koja je na velika vrata uvela Milosevica u politiku i postavila ga na kljucnu partijsku funkciju. Jos tada je Dragoslav Markovic kontroverzni srpski politicar, s velikom moci u Srbiji, ali i prilicno odbojan u kolektivnom rukovodstvu nekadasnje Jugoslavije, od strane funkcionera iz drugih republika, upozoravao da Milosevic i njegova supruga mogu postati vrlo opasni za Srbiju i svoj narod. Mnogi u to vreme takvu opomenu nisu uzimali za ozbiljno, tim pre sto se Miloseviceva politicka zvezda penjala, a Markoviceva gotovo prestala da svetli. Upuceni iz tog vremena, medjutim tvrde da je dr Markovic, delujuci iza scene, a uz pomoc jednog kruga politicki aktivnih studenata pripomogla ishodu 8. sednice.
Zbog tadasnjih prilika na Kosovu Milosevicu je, tvrde isti krugovi, bez pristanka njegove supruge bilo navuceno nacionalisticko odelo i on je na tom talasu krenuo da resi problem kojeg je tada Srbija imala sa svojim dvema pokrajinama, koje su se zbog siroke autonomnosti, dobijene Ustavom iz 1974. godine ponasale samostalno u odnosu na Srbiju. Ostalim republikama nije bilo u interesu jacanje Srbije, pa je Milosevic u nameri da bude ozbiljno shvacen uzvikivao da ce Srbija biti drzava ili je nece biti.
U tim danima ovoj paroli se nije pridavao neki znacaj, ali ako se ona dovede u vezu s ovim na sto sada dr Markovic skrece paznju, odnosno da Srbi mogu postati evropski Kurdi, onda nije bez izgleda da se ostvari druga mogucnost koju je Milosevic tada najavljivao. Tekst dr Mire Markovic primljen je i kao poruka kako vlast nema nameru da prizna rezultate drugog izbornog kruga, zbog cega su i poceli odvojeni protesni mitinzi koalicije Zajedno i studenata. Pod pritiskom medjunarodne zajednice Milosevic ne sme da upotrebi silu protiv mirnih demonstracija, koje zagorcavaju zivot vladajucem rezimu, tako da se traze nacini kako da se amortizuje nezadovoljstvo gradjana.
Dr Mira Markovic pokusava da im objasni kako nije realno traziti od vlasti da za kratko vreme, posle skidanja sankcija bude vracen predjasnji standard, ni zaposlenost. Iz njenih redova izbija poruka da se ispoljavanjem nezadovoljstva moze pre izgubiti i ovo sto se sada ima nego dobiti nesto vise. Ovo nije njen prvi pokusaj da odigra ulogu spasioca. Prvo je pokusala s generalima da spasi bivsu Jugoslaviju, a kada je uvidela da s partijom u kojoj su okupljeni kompromitovani generali ne moze da ostvari taj cilj, osnovala je JUL, okruzivsi se ovog puta pretezno direktorima. U izborima za savezni parlament usla je u kooaliciju sa strankom svog supruga, koji je prethodno morao da skloni pojedine kadrove iz samog vrha. Smatra se da su Borisav Jovic, Mihajlo Markovic i Milorad Vucelic uklonjeni na zahtev Mire Markovic, kao i gradonacelnica Beograda Slobodanka Gruden. Za neuspehe u drugom izbornom krugu za lokalne organe, kada je koalicija Zajedno dobila vecinu u Beogradu, Nisu, Kragujevcu i jos nekim vecim gradovima Srbije, ceh je platio sadasnji gradonacelnik Nebojsa Covic, izgleda opet na mig Mire Markovic koju mnogi smatraju glavnom u odabiru kadrova.
Njen spomenuti tekst primljen je u koaliciji Zajedno kao neskriveni poziv na medjusprski sukob (opet izmedju partizana i cetnika), pa je ovonedeljni miting gradjana protekao u znaku ispoljavanja nezadovoljstva prema takvoj tezi. Predsednica Gradjanskog saveza Vesna Pesic nazvala je JUL staljinistickom partijom i ne bez doze ironije primetila kako je ona pozvana na skup evropskih socijaldemokratskih partija, a ne Mira Markovic, kojoj bi kao lideru levice tamo trebalo da bude mesto. Draskovic je pozvao na otvoreno izjasnjavanje vojske i milicije, povodom pretnje u Markovickinom dnevniku, trazeci da se rukovodstvo JUL-a uhapsi.
Hapsenja naravno nece biti, barem ovog kojeg Draskovic trazi, ali postalo je uocljivo da se odnosi na politickoj sceni Srbije krecu prema dramaticnom raspletu. Vlast je gotovo paralizovana, jer s postojecom opstrukcijom ne moze da se posveti suzbijanju ekonomske krize bez kojeg ce broj nezadovoljnih jos vise da se poveca. Ona je potpuno izolovana od medjunarodne zajednice, koja kao uslov za normalizaciju odnosa zahteva da se prvo priznaju rezultati drugog izbornog kruga. Dvomesecno protestovanje gradjana kome vlast ne moze javno da se suprostavi povecava nezadovljstvo koje se primice kriticnoj tacki. U pocetku to nezadovoljstvo je moglo da se smiri priznavanjem drugog izbornog kruga. U medjuvremenu su, medjutim, pale mnoge teske obostrane optuzbe, pa je neizvesno da li su u igri samo izborni rezultati ili nesto "vise od igre".
(AIM) Ratomir Petkovic
R o o t