OSTVARIVANJE SOCIJALNE POMOCI GRADjANIMA MAKEDONIJE
AIM Junior Skoplje
Za vecinu gradjana Makedonije, socijalna pomoc je dobrodosla, jer koliko toliko, posredstvom nje je sacuvan neki zivotni standard. Korisnici socijalne pomoci su zaposlena lica, ciji je dohodak nizi od proseka u Makedoniji, nezaposlena lica, penzioneri i ostali, dok to pravo, prema Centru za socijalni rad u Tetovu, moze da se koristiti cetiri godine, kao realizacija Odluke vlade Makedonije, u skladu sa Programom ministrastva za rad i socijalnu politiku.
Tokom realizacije socijalne pomoci za gradjane, bilo je i odredjenih izmena, sto se tice odredjivanja visine suma za navedenih grupa korisnika, prema stepenu povecanja drustvenog standarda. Izmene su se realizovale i kod odredjenih kategorija u ostvarivanju socijalne pomoci za gradjane. I dok su do kraja 1993.godine penzioneri pravo na socijalnu pomoc ostvarivali u teritorijalnoj jedinici Fonda za penziono i invalidsko osiguranje, a nezaposleni u Republickom zavodu za zaposljavanje, od 1. januara 1994.godine, ovo pravo oni ostvaruju u Centru za socijalni rad. Isto tako, ostvarene su i druge izmene u odredjenim elementima ostvarivanja socijalne pomoci, kako bi se onemogucile zloupotrebe ovog prava, te je konstatovano da je potrebna i odgovarajuca i preciznija dokumentacija, preko koje se direktano predstavlja ekonomsko stanje podnosioca zahteva za koriscenje socijalne pomoci. Prema Sluzbi iz Centra za socijalni rad, ovo je ostvareno posredstvom poseta na terenu, koje su ostvarene u porodicama - podnosiocima zahteva za socijalnu pomoc.
Druga izmena je Odluka u okviru Programa za zastitu socijalno ugrodjenih doneta 1996. godine, kao deo projekta za socijalnu reformu i tehnicku pomoc, koju je Vlada republike Makedonije pripremila u saradnji sa Svetskom bankom.
Do kraja juna 1995.gdoine, primenjivana je odluka Vlade Republike Makedonije o kriterijumima, merama, nacinima i procedurama za ostvarivanje prava na kompenzaciju, do visine nivoa socijalne zastite, prema kojoj je ona za sve gradjane Republike Makeodnije, u zavisnosti od broja clanova porodice iznosio: 30 osto od prosecne mesecne neto plate za radnike u privredi Republike Makedonije za jednoclane porodice, 45 odsto za dvoclane porodice, 55 odsto za troclane, 65 osto za cetvoroclane porodice i 70 odsto za petoclane i porodice od preko pet clanova.
Obuhvat za davanje socijalne pomoci je bio veliki ili bolje reci masovan za sve cetiri kategorije korisnika. Kao glavni razlozi za tako veliko interesovanje za koriscenje prava na socijalnu pomoc su: tesko ekonomsko stanje, proces falimentacije, proces transformacije drustvenog kapitala itd.
Nivo socijalne pomoci se odredjuje u zavisnosti od broja clanova porodice. Za svakog clana porodice ili broj dece socijalna pomoc se deli u odredjenom procentu, dok se suma krece negde oko 1800 denara - najvisa ili 1500 denara - prosecna, sto je priblizno 60 do 70 nemackih maraka.
Prema Programu za socijalnu zastitu ugrozene populacije u 1996.godini, stepen siromastva je obracunat na osnovu statistickih istrazivanja i obezbedjenih sredstava za to, predstavljeno minimumom potreba za kalorijama sa najnizim troskovima, sto prema procenama iznosi 2 700 kalorija na dan za odraslu osobu. Godisnje potrebe grada iznose iznad 25 hiljada denara (iznad 900 DM) po osobi, dok na selu oko 21 hiljadu denara (oko 800 DM). Osim ovoga, neophodni su i troskovi za ishranu, (zatim troskovi za stanovanje, ogrev, struju, odecu i obucu itd.), koji za grad iznose oko 18 hilljada denara po osobi godisnje, dok za selo iznad 14 hiljada denara (oko 600 DM). Potrebni minimalni troskovi za godinu dana na selu iznose preko 35 hiljada denara (oko 1 300 DM), dok se za grad se krecu oko 44 hiljade denara (preko 1 600 DM). Odredjeni index za siromasne ce se primenjivati sve dok inflacija, prikazana preko indexa cena, za svaki mesec ne predje 5 odsto u odnosu na prethodni mesec.
U vezi sa koriscenjem socijalne pomoci od strane Centara za socijalni rad u opstinama, izneti su i mnogi zakljucci, kao sto su: uspostavljanje sradnje i vece odgovornosti sa institucijama koje daju dokumentaciju o materijalnom stanju korisnika socijalne pomoci, sa ciljem da izdati dokumenti budu sto realniji, preciztniji i da predstavljaju fakticko ekonomsko stanje gradjanina, jer tokom kontrola su konstatovana stanja koja se razlikuju od onih prezentovanih na izdatim dokumentima; Suma plata na potvrdama drzavnih i privatnih preduzeca sa stavkom odluke treba da budu tacne; Odbori mesnih zajendica da budu principijelni u saradnji tokom realizacije prava gradjana; saradnja profesionalnih lica Centra za socijalni rad i politiku ubuce da se odvija sa vecom odgovornoscu, jer je do sada kako potvrdjuju sluzbe u centrima za socijalni rad, bilo i slucajeva odbijanja laznih potvrda koje nisu bile u skladu sa materijalnim stanjem i sl.
Centri za socijalni rad takodje preporucuju da odgovarajuce institucije aktivno i blagovremeno ucestvuju u zaposljavanju lica koja su korisnici socijalne pomoci, kao sto je i predvidjeno Programom i Odlukom vlade Republike Makedonije, a posebno to treba da ostvaruje Zavod za zaposljavnje. S druge strane Skupstine opstine i Centar za socijalni rad prema Odluci Republike Makeonije treba da usvoje zajednicki program za zaposljavanje gradjana, koji uzimaju socijalnu pomoc.
Salajdin SALIHU AIM Skoplje