ORGANIZOVANOT ZENA NA KOSOVU

Pristina Jan 17, 1997

AIM JUNIOR Pristina

Stvaranje raznih organizacija i institucija zena na Kosovu, uglavnom u periodu od 1990 do 1994. godine, omogucilo je njihovo aktivnije ucesce u njihovom politickom i kulturnom zivotu na ovim prostorima. Ove organizacije, imaju, pre svega vrlo znacajnu ulogu u zastiti prava zena i dece, u njihovoj socijalnoj i zdravstenoj zastiti, ali i u, kako se same deklarisu, internacionalizaciji pitanja Kosova u svetu.

Prva institucija, Forum zena, formirana je u Pristini (1990) u okviru Demokratskog savezu Kosova, najmasovnije partije kosovskih Albanaca, odmah nakon formiranja ove partije (1989). U Forumu zena je ukljuceno 200 hiljada clanova i u poredjenju sa drugim organizacijama zena, jedina je koja ima ogranake na celoj teritoriji Kosova.

Edi Shukriju, pretsednica ove zenske organizacije kaze da je veliki broj aktivnosti vezan za zastitu elementarnih prava zene, za ona prava koja svako civilizovano drustvo danas treba da uvazava. U prvom redu se radi na obrazovanju zene Albanke na svim nivoima, obuhvatajuci tu i opismenjvanje zena. Jedan od ciljeva, kaze Shukriu je i "povecano prisustvo zena u javnom zivotu i u centrima odlucivanja, kao i njihovo angazovanje protiv svih oblika terora, genocida i diskriminacije", i dodaje da Komisije Foruma zena deluju i u oblasti obrazovanja, nauke, kulture, socijalnim pitanjima i zdravstvu.

Inace, pitanje zdravstvene zastite je jedno od najdelikatnijih pitanja na Kosovu, tim pre sto se stanovnistvo ovog podneblja u toku samo jedne godine suoci sa najmanje dve epidemije, sto je jos apsurdnije onih bolesti koje je razvijeni svet vec odavno zaboravio - zutice, trbusnog tifusa, vaski, raznih alergije... Stoga se gotovo svaka organizacija zena na Kosovu na ovaj ili onaj nacin, u zavisnosti od raspolozivih sredstava i kadra, bavi otkrivanjima raznih bolesti, ili upucuje na lecenje. To sprovode na razlicite nacine, bilo kroz organizovane akcije ili preko pruzanja svakodnevne pomoci u odredjenim centrima. Jedna od takvih organizacija, je "Centar za zastitu zena i dece", nevladina organizacija formirana pre dve godine. Ona igra vaznu ulogu danas, u zastiti i zdravstvenoj edukaciji zena i dece i u njihovom osvescivanju, pre svega kada su u pitanju njihova prava. Zahvaljujuci inostranim, slicnim organizacijama, koje ih finansiraju, ova asocijacija pruza svoje usluge besplatno i to svim gradjanima Kosova, bez obzira na nacionalnost.

Ipak je asocijacija "Savez albanske zene", u ovom aspektu preduzela najznacajnije korake. Do sada je sprovedeno nekoliko sistematskih pregleda po skolama za otkrivanje cestih, infektivnih bolesti, a koje se pojavljuju, kao kazu, kao posledica neblagovremenog vakcinisanja dece. Ova asocijacija je poznata i po tome sto je poslednih godina uspela da organizuje jednu od najznacajnijih akcija na Kosovu, koju je nazvala "borba protiv kancera", ciji je cilj pre svega rano otkrivanje ove bolesti na dojci. Idejni tvorac ovog projekta, dr. Flora Brovina kaze da je u okolnostima u kojima danas zive zene Kosova postojala potreba za jednom ovakvom akcijom, i da su postignuti znacajni rezultati, jer je do sada otkriveno puno slucajeva raka dojke. "Nase materijalne mogucnosti za pruzanje dalje pomoci su veoma male, jer nas niko ne finansira. Posebno je zabrinjavajuca cinjenica da smo ovu bolest otkrili i kod mladih devojaka od 17

  • 18 godina, i to je jedan od razloga sto mi i u ovako teskim okolnostima nastavljamo ovu akciju", kaze Brovina.

Veoma znacajan korak ove asocijacije je i incijativa za organizovanje nekoliko video emisija za decu i onih posvecenih zeni, u prvom redu kao potreba komuniciranja, ali i kao izrazavanje revolta, sto od zabrane programa na albanskom jeziku na lokalnoj Televiziji Pristina vise nema emisija posvecene zdravstvenom stanju stanovnistva i drugih informacija iz sveta medicine.

U svakom slucaju ovakva nepaznja drustva prema gradjanima za sobom vuce jos jednu drustvenu deformaciju, koja na Kosovu traje vec godinama. Nasilje nad gradjanima, posebno zenom, redovno prati organizacija "Zene u crnom", na ovim prostorima formirane 1994. godine. Poenta formiranja ove organizacije lezi u uticaju koji ova organizacija ima u svetu u borbi protiv raznih vrsta nasilja. Cinjenica da ni ovu organizaciju niko ne finansira utice da jedini oblik aktivnosti bude belezenje slucajeva gazenja prava coveka na Kosovu i slanje ovih izvestaja slicnim organizacijama koje postoje u svetu. Zene u crnom kontaktiraju sa svim vladinim i nevladinim organizacijama u svetu, a posebno sa njima srodnim, koje deluju u gradovima bivse Jugoslavije, u Beogradu, Zagrebu, Sarajevu i Novom Sadu.

Redovnu saradnju sa organizacijama slicnih kategorija u svetu imaju i ostale organizacije zena sa Kosova. Posebno je zanimljiva saradnju ovih asocijacija zena koje deluju unutar Kosova i podrsku koju one pruzaju jedna drugoj. Tipican slucaj je zabelezen 1992. godine, kada je "Savez albanske zene" organizovao nekoliko javnih demonstracija u znak protesta protiv nasilja nad Albancima i posebno kao protest zbog ubistava albanskih vojnika u Jugoslovenskoj narodnoj Armiji. Ove demonstracije, na kojima su isticani zahtevi kao sto su "Stop nasilju" i "Stopu ubistvima nasih sinova u vojci", potpomogle su i direktno podrzale i ostale organizacije zena na Kosovu. Takava solidarnost je uocena i prilikom odrzavanja protesta povodom ubistva albanskog studenta, 20-snjeg Armenda Dacija, koji je inicirao "Forum zena" u saradnji sa organizacijom "Zene u crnom". Ova saradnja i razmena iskustava se ucvrscuje i ucescem predstavnica ovih organizacija na Konferencijama koje se organizuju u raznim zemljama sveta, gde, kao kazu prezentiraju inostranoj javnosti sta se dogadja na Kosovu, ne samo po pitanju polozaja zena i dece, nego uopste na politickoj

sceni, uzrocima sukoba izmedju srpskog rezima i kosovskih Albanaca i posledicama jednog ovakvog odnosa, koji na ovim prostorima traje vec sedam godina.

Besa TOVRLANI AIM Pristina