"RELIGIJA I POTRAGA ZA MIROM"
AIM Junior Skoplje
Bila je to tema trodnevne Konferencije, koja je odrzana u Kalistu, nadomak Struge, gde su uzeli ucesce predstavnici makedonske Pravoslavne crkve, Islamske verske zajednice, skopske i prizrenske Dijeceze katolicke crkve i Metodisticke - Evangelisticke crkve, predstavnici nekoliko konfesija iz vise drzava SAD. Ova Konferencija je organizovana pod patronatom glavnog arhiopiskopa Orhridskog i Makedonije, gospodina Mihajla, po kojem ova inicijativa predstavlja iskrenu i plodnu zelju, kao i spremnost za razumevanje izmedju raznih verskih zajednica. Takodje, ova Konferencija, po gospodinu Mihajlu ima za cilj uspostavljanje mira, za koji se u praksi jos nije stvorena odgovarajuca zrelost. Kao cilj organizovanja ove Konferencije, prema ahiepiskopu Pravoslavne crske Ohridskog i Makedonije je postavljanje pravih hriscana po raznim drzavnim institucijama. On je izrazio zabrinutost zbog nedolaska predstavnika srpske Pravoslavne crkve, grcke Pravoslavne crkve , bugarske Pravoslavne crkve i Patrijarsije iz Istambula na ovu Konferenciju, medjutim po njemu, iskrena poruka i zelja ce dospeti do njih i posredstavom stampe.
Na ovoj Konferenciji je istaknuta vaznost misije za ocuvanje mira u Makedoniji, Balkanu i svetu, znacaj za zapocinjanje dijaloga kao koraka ka realizaciji toga cilja i prihvatanje vrednosti tradicija drugih zajednica, naravno, upucujuci pozive da razne zajednice i religije instalisu vrednosti u svakodnevnom zivotu i drustvenom strukturama.
Kao rezultat ove Konferencije bila je i odluka o formiranju Komisije za stalan i uzajaman dijalog izmedju crkava i verskih zajednica u Republici Makedoniji. Ova Konferencija je bila veoma znacajna i za predstavnike Islamske zajednice u Makedoniji, kaze Shaqir Fetahu, posto se tu radi o kultivisanju mira i medjukonfesionalnoj toleranciji na ovim prostorima i sire, na kojoj, po prvi put, zvanicno uzimaju ucesca predstavnici svih postojecih konfesija u Makedoniji. Bez dijaloga, prema Fetahuu, ne moze se ocekivati ni kultivisanje mira na ovim teritorijama. Religije, kaze on, uce coveka da bude blize Bogu, a sto si udaljeniji od Boga, znaci da si udaljeniji i od mira. Fetahu je ocenio veoma znacajnim pocetak poboljsanja odnosa sa makedonskom Pravoslavnom crkvom.
Joakim Herbut, predstavnik Katolicke crkve, u pocetku, kako se on izrazio nije se nadao da ce ova Konferencija biti od neke koristi, medjutim uvidevsi kao se Konferencija odvijala, on ipak misljenja da ona moze pruziti doprinos miru na Balkanu. Joakim Herbut je potencirao i brigu koju treba imati prema prirodi, od koje svi zavisimo. Da se ponasamo prema njoj ne kao eksploatatori, jer uvek kada se covek ophodi prema njoj kao vladalac i zagadjivac, ona se sveti coveku i drustvu, rekao je Herbut, koji kao i predstavnici drugih konfesija vidi kao veoma znacajno formiranje mesovite Komisije, koja ce prodiskutovati probleme i koja ce pokusati da ih resi posredstvom dijaloga.
Mihail Cekov, predstavnik Evangelisticko - Metodisticke crkve je rekao da je njihova crkvena politika bazirana na saradnji sa svim crkvama, jer na to po njemu obavezuje Jevandjelje. I Isus Hrist je umro za sve i to nas obavezuje da kada govorimo o Isusu, govorimo o svima. Ja mislim, rekao je Cekov, da je to temelj vere koja omogucava spasenje za svakog coveka.
Kao sto se zna, makedonska Pravoslavna crkva nije priznata od strane srpske Pravoslavne crkve, a niti od Zajednice pravoslavnih crkava i kao povod za ovo nepriznavanje kao autohefalne, od srpake Pravoslavne crkve se uzima, kako se kaze, prijanjanje makedonske Pravoslavne crkve prema Vatikanu. Predstavnik Katolicke crkve Joakim Herbut u vezi sa ovim pitanjem je rekao da ne zna ko sta tvrdi i sta misli, ali u razgovorima izmedju Pravoslavne makedonske crkve i Svete stolice, u kojima je i on ucestvovao, takva tvrdnja je neodrziva. Nikako, kaze Herbut, ne moze se govoriti o promeni verskih ili crkvenih pozicija, vec se trazi samo primerno ponasanje. Istina je da makedonska Pravoslavna crkva zeli da ima dobre odnose sa svim crkvama, ali se ne radi o prozelitizmu.
Ted Herman nije siguran o razlikama izmedju pravoslavnih crkava, da li se one medjusobno priznaju ili ne, da li su to razlike u veri, administraciji ili razlike medju vodjstvima nekih crkava, medjutim, te razlike po njemu su neshvatljive. Mnoge crkve, prema Hermanu su ispolitizovane, pojava koja proizilazi iz ranijih epoha. Sve to proistice iz razloga sto, kaze Herman, velike licnosti religija nisu propovedale mir, vec integritet svojih crkava u njihovom regionu, dok sasvim drugaciji primer predstavlja Majka Tereza, velika junakina i heroina mira.
Prema konzulu americke ambasade Polu Andersonu, prevazilazenje postojecih sporova izmedju raznih religijskih institucija, moze se postici, samo ako postoji spremnost za zajednicko angazovanje. Kada god se okrenemo nasim razlikama i kada im pridajemo veliku vaznost, gubimo ono u sta verujemo, misli Anderson.
Na ovoj Konferenciji su spominjane i neke konfliktne situacije koje ugrozavaju ravnotezu medju religijama koje deluju u Makedoniji. Pominjani su slucajevi ugrozavanja verskih osecanja od strane pripadnika jedne u odnosu na pripadnike druge konfesija.
Predstavnik makedonske Pravoslavne crkve, Jovan Takovski koji je pomenuo jedan takav slucaj, gde je nekoliko pripadnika muslimanske vere nateralo jednog hriscanina da gazi po krstu, rekao je da je potrebno da se deca zastite da ne budu zrtve takvih situacija koje podsticu mrznju medju vernicima raznih religija i da se ne dozvoli da sve to udje u duse dece. Slucaj ugrozavanja hriscanskih verskih osecanja od strane muslimanskih vernika izazvalo je reagovanje predstavnika Islamske zajednice, Shaqir Fetahua, prema kojem rec Islam znaci mir, i to odbacuje svaku mogucnost da se posredstvom islama nipodastava delo bozije. Ekscesi na ulici, koje je Takovski naveo, prema Fetahuu nije trebalo pominjati na ovoj znacajnoj Konferenciji. Postavljanje krstova, uvazenog hriscanskog simbola po djzamijama nije delo makedonske Pravoslavne crkve niti hriscana, vec politickih grupacija, rekao je Fetahu.
Arhiepiskop Ohridski i Makedonije, gospodin gospodin Mihajlo je povodom zaostravanja tona na kraju, kada su se pomenuli konfliktni slucajevi koji su izazavali protivreagovanja, izjavio da su se oni zavrsili veoma brzo iz razloga sto postoji dobra volja kod obeju strana da bi se ukazalo na latentne izvore konfliakta, ali i da oni pre svega zele mir. Po njemu, ova pitanja ce se pravno resavati preko stalne Komisije, koja ce se postarati o kontaktima izmedju verskih zajednica u Makedoniji, omogucavajuci tako blagovremeno otklanjanje problema...
"Upravo iz razloga sto je covek siri od Zemlje i dublji od neba i kosmosa, iskustvo nas uci da se vratimo osvajanju unutrasnjih delova. U beskrajnim delovima srca se otkriva i afirmise vecno dostojanstvo covekovo i istinskog mira Bozijeg"... Ovom porukom je zavrsena ova trodnevna Konferencija na temu "Religija i potraga za mirom", na kojoj je formirana i Komisija za uzajamnu saradnju o prevazilazenju problema izmedju raznih religija koje deluju u Makedoniji.
Salajdin SALIHU AIM Skoplje