BATINJANJE NOVINARA RADIO BARANJE
EGZEKUTORI "TUDjMANOVE LISTE"
AIM, OSIJEK, 3.1.1997. Slavonsko-baranjska hrvatska stranka oglasila se priopcenjem kojim upozorava da fizicki nasrtaj na dezurnu novinarsku ekipu Radio Baranje nije slucajan i da ne treba odbaciti mogucnost njegove veze s govorom predsjednika Tudjmana u kojem je Radio Baranja, uz mnoge druge, poimence svrstao medju medije koji rade protiv interesa hrvatske drzave.
Kad su pojedini opozicioni prvaci, nezavisni intelektualci i dio medija u Hrvatskoj upozorili na opasnost od javnog linca kojem bi, nakon nedavnog govora predsjednika Tudjmana i pojedinacnog nabrajanja unutrasnjih i vanjskih neprijatelja, mogli biti izlozeni svi spomenuti s "Tudjmanove liste" - visoki duznosnici HDZ-a, Ivan Valent i Drago Krpina, smatrali su dovoljnim "pojasniti" da hrvatski predsjednik nije govorio o neprijateljima, vec "politickim protivnicima". No, kako vrijeme protice, sve je vise potvrda da se na terenu, uz angazman policije, ali i "zdravih snaga" spremnih da se obracunaju s "neprijateljima svih boja" - od Georga Sorosa do teta u samoborskom djecjem vrticu - polako krenulo u obracun s organizacijama i osobama nabrojanim na "Tudjmanovoj listi".
Raskrinkavanja jednog od glavnog destabilizatora HDZ-a i hrvatske drzave, Zaklade otvoreno drustvo koju financira americki milijarder George Soros pocelo je spektakularnim otkrivanjem "tajnog kanala" kojim se novac "ubacuje" u Hrvatsku, a potom privodjenjem financijskog direktora i vecine zaposlenih u fundaciji na informativne razgovore u zagrebacku policiju. Tom je dogadjaju u Hrvatskoj dat veliki publicitet, a informacija o otkrivanju "tajnog kanala" (na granicnom prijelazu Bregana, izmedju Slovenije i Hrvatske, carinici su u prtljazniku automobila kojim je upravljao financijski direktor hrvatske filijale Soroseve fundacije pronasli 65.000 dolara) objavljena je i u glavnom Dnevniku Hrvatske televizije.
Nedugo zatim, zamracilo se splitskom ginekologu Vinku Kotarcu, koji je u aktivistici mirovnjacke organizacije "Otvorene oci", Amerikanki Kristie Evenson prepoznao opasnog vanjskog neprijatelja Hrvatske, pa ju je napao i do te mjere pretukao da je Evensonova morala zatraziti lijecnicku pomoc. Prema kasnijem priznanju splitskog gonekologa, njemu je naprosto "pao mrak na oci", pa je smatrao svojom domoljubnom duznoscu da premlati mladu Amerikanku. Ucinilo mu se naime da ona radi i rovari protiv interesa Hrvatske. Ta epizoda, sto neodoljivo podsjeca na najbolje stranice briljantnog romana "Balkanski spijun", Dusana Kovacevica, dobila je cini se svoj nastavak u prvim satima 1997. godine, kada je ceh platila dezurna ekipa Radio Baranje, stanice koja svoj program privremeno emitira iz Osijeka.
Radio Baranja, naime, u govoru predsjednika Tudjmana takodjer je bila oznacena kao primalac "Judinih skuda" (dobila je manju pomoc u opremi od strane Zaklade "Otvoreno drustvo"). U prvim satima 1997., dok je vecina gradjana jos slavila dolazak Nove godine, dvojica 25-godisnjaka banula su u prostorije redakcije. Zbunjenim novinarima i tehnicarima rekli su da zele cestitati Novu godinu, ali su ubrzo poceli divljati po redakciji, lomeci namjestaj, opremu i sve drugo sto im je iskrslo na putu. Nisu se zadovoljili samo demoliranjem redakcijskih prostorija te unistavanjem CD-ova i kompjuterske opreme, vec su nasrnuli i na nocnu dezurnu ekipu. Troje clanova redakcije Radio Baranje i jedna gosca koja se ondje slucajno zatekla, toliko je ispljuskano, isamarano i izudarano, da su morali potraziti lijecnicku pomoc.
Policija je vrlo brzo uhitila pocinitelje, ali je trebalo proci 36 sati da javnost sazna bar njihove inicijale. O motivima tog divljackog napada na novinare i imovinu Radio Baranje, koja je slovila kao medij podjednako otvoren za sve stranke i sve politicke opcije, policija jos nista nije objavila. No, Slavonsko-baranjska hrvatska stranka oglasila se priopcenjem kojim upozorava da napad na dezurnu novinarsku ekipu Radio Baranje nije slucajan i da ne treba odbaciti mogucnost njegove veze s govorom predsjednika Tudjmana u kojem je Radio Baranju svrstao medju medije koji rade protiv interesa hrvatske drzave. Slavonsko-baranjska hrvatska stranka, u osudi tog incidenta, podsjetila je i na svojedobno prremlacivanje i razbijanje fotoaparata Gorana Flaudera, osjeckog novinara i urednika nezavisnog dvotjednika "Bumerang". "Bumerang" je takodjer bio spomenut u nedavnom Tudjmanovom govoru. Iako je Flauder prepoznao i identificirao trojicu mladica koji su ga usred dana napali na glavnom osjeckom trgu, pocinitelji tog incidenta - sva trojica clanovi HDZ-a - nikada nisu odgovarali za nanesene ozljede Flauderu i unistavanje njegove imovine.
Stovise, jedan od napadaca na Gorana Flaudera, donedavni povjerenik za mladez Osjecko-baranjske zupanije i bliski suradnik osjeckog zupan Branimira Glavasa, posljednjeg dana 1996. nagradjen je za napad na urednika Bumeranga, postavljanjem za direktora Radio Djakova. Nema nikakve sumnje da je Drmic na to mjesto postavljen politickom voljom iz osjecko-baranjske zupanije, jer je, za razliku od kandidata s visokom strucnom spremom i visegodisnjim iskustvom u novinrstvu, izabran upravo on - sa srednjom spremom i bez dana radnog staza na novinarskim poslovima i bez obzira sto nije ispunjavao uvjete natjecaja.
Doda li se svemu da je nedavno na informativni razgovor policija pozvala i novinara "Arkzina" (redakcije koju je Tudjman u svom govoru takodjer oznacio kao jednog od destabilizatora Hrvatske), te da je ne tako davno usred bijela dana u zagrebackom hotelu "Intercontinental" fizicki napadnut ugledni pravnik i nezavisni intelektualac Slobodan Budak - medju ostalim i predsjednik Hrvatskog pravnog centra, takodjer kao neprijatelja apostrofiranog u govoru predsjednika Hrvatske - jasno je da nekakva veza izmedju svih tih dogadjaja mora postojati. Kad se zna sto su sve pretrpjeli urednici i novinari splitskog "Feral Tribunea", kojega je Tudjman u svom govoru oznacio ne samo "najuspjesnijim" projektom neprijatelja Hrvatske, vec se odlucio i za sudsko progonjenje dvojice njegovih urednika - gotovo se sam od sebe namece zakljucak da je lista Tudjmanovih "drzavnih neprijatelja" samo javno obznanjenje "liste za odstrel" iz ladica hrvatskih tajnih sluzbi. Da se po toj listi radilo i prije Tudjmanova govora, svjedoce samo neki od primjera koje smo naveli, ali ciji je broj znatno veci.
Pretuceni novinari Radio Baranje, prve ovogodisnje zrtve neobjavljenog rata protiv nezavisnih medija i slobodoumnih pojedinaca, razmjerno su dobro prosli, ali je pitanje kako ce se taj dogadjaj odraziti na daljni rad te radijske postaje. Da li je prijetnja upucena u predsjednikovu govoru, a potom i prakticna akcija zastrasivanja, bila dovoljna da se redakcija okane ne samo "Judinih skuda", vec i svoje uredjivacke koncepcije, vidjet ce se u predizbornom vremenu koje je pred Hrvatskom. Ostalima s duge predsjednikove liste ostaje da cekaju svoju "nadnicu za strah".
DRAGO HEDL